IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Първи голям германски доставчик на ток прекратява доставки

Rheinische Elektrizitäts- und Gasversorgungsgesellschaft спира да обслужва стотици клиенти в части от Бремен и Хесен заради рекордно високите цени на енергията

20:04 | 08.10.21 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;<a href="https://unsplash.com/@xjono?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Jono</a>/&nbsp;<a href="https://unsplash.com/s/photos/stecker?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></em></p>

Снимка: JonoUnsplash

Германската компания Rheinische Elektrizitäts- und Gasversorgungsgesellschaft изненадващо изпрати писма за прекратяване на доставките до стотици клиенти в части от Бремен и Хесен в петък. От 19 октомври доставките на електричество ще бъдат преустановени, се казва в писмото, цитирано от Handelsblatt.

Базираната в Кьолн компания, която повечето германци познават под марката ѝ Immergrün, вече реагира на масовото покачване на цените на едро през септември с временно повишаване на цените на дребно. В Бремен пък компанията е известна в с марката си Meisterstrom“

Доставчикът на електроенергия и газ не пояснява пред клиентите си причина за внезапното прекратяване и не е коментирала темата пред германската медия.

Пред Handelsblatt порталът за сравнение на цените Verivox потвърждава, че е бил информиран за прекратяването на дейността. Освен това Immergrün е поискала на 6 октомври сайтът да спре напълно посредничеството на неговите тарифи за електричество и газ. „Ние изпълнихме това искане директно, така че от 6 октомври 2021 г. вече не беше възможно да се сравняват тарифите на Immergrün чрез Verivox“, казва потребителският портал.

 

Нещо подобно се случи във Великобритания преди няколко седмици. Там доставчиците на енергия накараха сравнителните портали да ги отстранят, за да ограничат бизнеса с нови клиенти. Експертите предполагат, че компаниите искат да се предпазят поне малко от бързо нарастващите пазарни цени.

През септември цената на едро понякога бе над 200 евро на мегаватчас (MWh) електроенергия - най-високата стойност от десет години. Цената вече се е удвоила и в четвъртък вечерта бе  442,90 евро за MWh.

Цените на енергията в момента нарастват стремглаво в цяла Европа. Преди всичко световната икономика, която се разрасна много по-бързо след пандемията, предизвика високото търсене и насърчи цените

Докато големите доставчици често се хеджират срещу пикови цени с дългосрочни договори от една до две години, нискотарифните доставчиците на електроенергия като Immergrün имат огромен проблем. Те често купуват електричество на пазара в кратки срокове и сега трябва да плащат рекордни цени за него. Но могат да предадат по-високите цени на своите клиенти само в ограничена степен, тъй като в Германия има фиксирани по договор цени за потребителите.

Регионалните прекратявания на доставките обаче са много крайна стъпка, казва Холгер Шнайдевинд, правен експерт в потребителския център на Северен Рейн-Вестфалия в интервю за Handelsblatt. „Това е следващото ниво на ескалация", твърди експертът.

Дали Rheinische Elektrizitäts- und Gasversorgung предприема тази стъпка, за да спести пари, или защото наистина е загрижена за оцеляването си поради рекордните цени на електроенергията, не може да се каже. „Но потребителят не трябва да приема това прекратяване без съпротива“, предупреждава Шнайдевинд.

Защото докато доставчикът на електроенергия не може да докаже, че цените на едро го лишават от бизнес основата, от чисто правна гледна точка трябва да продължи да доставя електричество. "В случай на несъстоятелност, правната основа, разбира се, е друга". И ще видим такива през следващите месеци, смята Шнайдевинд.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 5 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
АКо те интересуват съвсем точните цифри, с произведените мегаватчасове електроенергия по източници,пазар, инсталиран капацитет, напиши в Google : Electricity sector in New Zealand, и чети в Уики-то.Подробно инфо колкото си искаш...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
А и между другото-през 2020 година дори при тези идеални ветрови условия, вятърната енергия е представлявала 5% от енергийният микс на НЗ, като постоянно намалява, през 2015 год например делът им е бил 9%.Огромната част от това беземисионно производство е от хидроцентрали -56% през същата тази година, и геотермални, за които НЗ също има идеални условия, и които са допринесли за 18% от произведената електроенергия.74% от хидроцентрали и геотермални централи.Соларните представляват пренебрежимо малък, почти несъществуващ дял от общото производство. Всъщност успеха на Нова Зеландия се дължи точно на това, че не робуват на най-новите зелени идеологии, и се възползва съвсем прагматично от ресурса който има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 0
evlogi
преди 2 години
:))))Пич, Нова Зеландия е разположена на така наречените ревящи четиридесетградусови ширини и има едни от най подходящите в света условия за вятърна генерация.Там е нещо обичайно вятърните централи да работят с над 45% капацитетен фактор, докато в Германия средното е наполовина от това...Проблемът със зелените екстремисти е, че прилагат един и съши аршин за навсякъде по света, и затова нещата не вървят в желаната посока-нито намалени въглеродни емисии има, нито надеждна и ай да не говорим чак за евтина енергия, но да е на разумна цена.Действат гьотерджийски така да се каже твоите хора, и затова преходът започва да става хаотичен и има реална опасност да се провали.Понеже робуват на идеологии, а не на прагматичността и разума.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
doba - еече сме част от европейската разпределителна мрежа и като поскъпне тока до подобни безумни нива нашият съвсем ще изчезва. Кой български производител ще иска да продава на мизерни българи като немците с пачките ще се изтрепят да наддават за всеки киловат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 1
doba
преди 2 години
Е то и в Китай енергетици, и в Япония, и в Россия, и в хАмерика... :) Дори и в БГ се намират(слава Богу още имаме ток, пу-пу-пу).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 8
zelka007
преди 2 години
не знам , не ги разбирам нещата в детайл ... отваряш немската борса за ток след това новозеландската и сравняваш ... и там енергетици и в немско енергетици ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 0
doba
преди 2 години
Зелков, и от мен линк:https://bnr.bg/post/101538299/kitai-uvelichava-dobiva-na-vaglishtaЧайниците видяха 'дебелия' и почнаха да копаят, зер без фосили...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 9
zelka007
преди 2 години
даже вчера ли онзи ден ли , пак стана на въпрос туканка , се зачетох . те и ядрена централа не са искали да построят , ядреното лоби площадка им намерило , реактори проект им съставило , сгодни цени им направило ... ама те като се емнат и не та не ... :))) ... са наскоро пак ги пробвали с някакви нови , модерни технологиии ядрени гигаватови не знам си кви поколения 3++ ... тия пак не ... :))) ... фотоволтаици си закрепват по покривите ... аборигени ... :))) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 1
doba
преди 2 години
Зелков, те дойчовците не искат фосили и газ, дори май са номер 1 в ЕС по 'зеленакави' енергии и мераци за тях. Може би и затова първи се 'озъбиха'
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 10
zelka007
преди 2 години
не я разбират енергетика аборигените . мдаа , требе да ги вкараме в час ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още