Германската компания Rheinische Elektrizitäts- und Gasversorgungsgesellschaft изненадващо изпрати писма за прекратяване на доставките до стотици клиенти в части от Бремен и Хесен в петък. От 19 октомври доставките на електричество ще бъдат преустановени, се казва в писмото, цитирано от Handelsblatt.
Базираната в Кьолн компания, която повечето германци познават под марката ѝ Immergrün, вече реагира на масовото покачване на цените на едро през септември с временно повишаване на цените на дребно. В Бремен пък компанията е известна в с марката си Meisterstrom“
Доставчикът на електроенергия и газ не пояснява пред клиентите си причина за внезапното прекратяване и не е коментирала темата пред германската медия.
Пред Handelsblatt порталът за сравнение на цените Verivox потвърждава, че е бил информиран за прекратяването на дейността. Освен това Immergrün е поискала на 6 октомври сайтът да спре напълно посредничеството на неговите тарифи за електричество и газ. „Ние изпълнихме това искане директно, така че от 6 октомври 2021 г. вече не беше възможно да се сравняват тарифите на Immergrün чрез Verivox“, казва потребителският портал.
#darumgehts #Schock Stromanbieter Meisterstrom beendet Stromversorgung in #Bremen 28203. In laufenden Verträgen. Verbraucher:innen müssen sich hektisch neuen Anbieter suchen. Wir helfen beim Anbieterwechsel. @vzbv_eteam pic.twitter.com/kNcQBoFPlv
— Verbraucherzentrale (@VZHB) October 8, 2021
Нещо подобно се случи във Великобритания преди няколко седмици. Там доставчиците на енергия накараха сравнителните портали да ги отстранят, за да ограничат бизнеса с нови клиенти. Експертите предполагат, че компаниите искат да се предпазят поне малко от бързо нарастващите пазарни цени.
През септември цената на едро понякога бе над 200 евро на мегаватчас (MWh) електроенергия - най-високата стойност от десет години. Цената вече се е удвоила и в четвъртък вечерта бе 442,90 евро за MWh.
Цените на енергията в момента нарастват стремглаво в цяла Европа. Преди всичко световната икономика, която се разрасна много по-бързо след пандемията, предизвика високото търсене и насърчи цените
Докато големите доставчици често се хеджират срещу пикови цени с дългосрочни договори от една до две години, нискотарифните доставчиците на електроенергия като Immergrün имат огромен проблем. Те често купуват електричество на пазара в кратки срокове и сега трябва да плащат рекордни цени за него. Но могат да предадат по-високите цени на своите клиенти само в ограничена степен, тъй като в Германия има фиксирани по договор цени за потребителите.
Регионалните прекратявания на доставките обаче са много крайна стъпка, казва Холгер Шнайдевинд, правен експерт в потребителския център на Северен Рейн-Вестфалия в интервю за Handelsblatt. „Това е следващото ниво на ескалация", твърди експертът.
Дали Rheinische Elektrizitäts- und Gasversorgung предприема тази стъпка, за да спести пари, или защото наистина е загрижена за оцеляването си поради рекордните цени на електроенергията, не може да се каже. „Но потребителят не трябва да приема това прекратяване без съпротива“, предупреждава Шнайдевинд.
Защото докато доставчикът на електроенергия не може да докаже, че цените на едро го лишават от бизнес основата, от чисто правна гледна точка трябва да продължи да доставя електричество. "В случай на несъстоятелност, правната основа, разбира се, е друга". И ще видим такива през следващите месеци, смята Шнайдевинд.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе


преди 4 години АКо те интересуват съвсем точните цифри, с произведените мегаватчасове електроенергия по източници,пазар, инсталиран капацитет, напиши в Google : Electricity sector in New Zealand, и чети в Уики-то.Подробно инфо колкото си искаш... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А и между другото-през 2020 година дори при тези идеални ветрови условия, вятърната енергия е представлявала 5% от енергийният микс на НЗ, като постоянно намалява, през 2015 год например делът им е бил 9%.Огромната част от това беземисионно производство е от хидроцентрали -56% през същата тази година, и геотермални, за които НЗ също има идеални условия, и които са допринесли за 18% от произведената електроенергия.74% от хидроцентрали и геотермални централи.Соларните представляват пренебрежимо малък, почти несъществуващ дял от общото производство. Всъщност успеха на Нова Зеландия се дължи точно на това, че не робуват на най-новите зелени идеологии, и се възползва съвсем прагматично от ресурса който има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години :))))Пич, Нова Зеландия е разположена на така наречените ревящи четиридесетградусови ширини и има едни от най подходящите в света условия за вятърна генерация.Там е нещо обичайно вятърните централи да работят с над 45% капацитетен фактор, докато в Германия средното е наполовина от това...Проблемът със зелените екстремисти е, че прилагат един и съши аршин за навсякъде по света, и затова нещата не вървят в желаната посока-нито намалени въглеродни емисии има, нито надеждна и ай да не говорим чак за евтина енергия, но да е на разумна цена.Действат гьотерджийски така да се каже твоите хора, и затова преходът започва да става хаотичен и има реална опасност да се провали.Понеже робуват на идеологии, а не на прагматичността и разума. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години doba - еече сме част от европейската разпределителна мрежа и като поскъпне тока до подобни безумни нива нашият съвсем ще изчезва. Кой български производител ще иска да продава на мизерни българи като немците с пачките ще се изтрепят да наддават за всеки киловат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Е то и в Китай енергетици, и в Япония, и в Россия, и в хАмерика... :) Дори и в БГ се намират(слава Богу още имаме ток, пу-пу-пу). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години не знам , не ги разбирам нещата в детайл ... отваряш немската борса за ток след това новозеландската и сравняваш ... и там енергетици и в немско енергетици ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Зелков, и от мен линк:https://bnr.bg/post/101538299/kitai-uvelichava-dobiva-na-vaglishtaЧайниците видяха 'дебелия' и почнаха да копаят, зер без фосили... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години даже вчера ли онзи ден ли , пак стана на въпрос туканка , се зачетох . те и ядрена централа не са искали да построят , ядреното лоби площадка им намерило , реактори проект им съставило , сгодни цени им направило ... ама те като се емнат и не та не ... :))) ... са наскоро пак ги пробвали с някакви нови , модерни технологиии ядрени гигаватови не знам си кви поколения 3++ ... тия пак не ... :))) ... фотоволтаици си закрепват по покривите ... аборигени ... :))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Зелков, те дойчовците не искат фосили и газ, дори май са номер 1 в ЕС по 'зеленакави' енергии и мераци за тях. Може би и затова първи се 'озъбиха' отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години не я разбират енергетика аборигените . мдаа , требе да ги вкараме в час ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар