IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Прогресът на човечеството продължава въпреки пандемията

Дори и по време на извънредна здравна ситуация капиталистическата система донесе достатъчно растеж за изваждане на хора от бедността

09:00 | 08.01.22 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Има държави, особено зависими от туризма икономики или островни такива, като Тайланд или в Карибския басейн, където стандартът на живот се понижи, а някои много бедни страни, като Афганистан и Мианмар, претърпяха нови политически кризи, които заплашват да ги върнат назад с години. Но това е компенсирано от други развиващи се икономики, като Бангладеш, Китай, Виетнам, Етиопия, Гана и Кения, които загубиха известен растеж, но все пак са по-богати, отколкото бяха преди няколко години.

Засега човечеството преживява пандемията с непокътнат или дори подобрен материален просперитет. От друга страна обаче много заплахи за бъдещата ни сигурност и просперитет се усилиха.

Концентрациите на въглероден диоксид в обсерваторията Мауна Лоа се покачват неумолимо, от 414 частици на милион през 2019 г. до почти 420 през 2021 г. Въпреки че въглеродните емисии спаднаха по време на пандемията, те бързо се възстановиха. Обсерваторията заяви, че не е констатирала забележим сигнал от пандемията при измерване на концентрацията на въглерод в атмосферата.

Климатичната среща на ООН (COP26 в Глазгоу) беше разочароваща както винаги. Обнадеждаващите новини дойдоха от частния сектор: 2020 и 2021 бяха годините, в които електрическите превозни средства започнаха да стават масови. Те осигуряват още един технологичен градивен елемент за бъдеще без вредни емисии. Все още са необходими и много други, но този напредък вдъхва надежда.

Това не може да се каже за геополитиката обаче. Една определяща съставка на глобалния растеж от 1989 г. насам са мирът и сигурността. В Тайван и Украйна това вече не изглежда гарантирано, което поставя под въпрос цялата глобална търговска система, на която разчита просперитетът. Има обезпокоителни признаци за нова надпревара в ядрените оръжия между САЩ, Русия и Китай - те все още са фаворит за това как човечеството в крайна сметка ще се самоунищожи.

Най-лошото е, че това беше период на отстъпление за демокрацията. Според Freedom House 2020 г. е била най-лошата в 15-годишния период на упадък за демократичното управление. Пандемията беше благодат за автократите и трудно предизвикателство за либералните демокрации. В дългосрочен план свободата и просперитетът са преплетени.

Като цяло човечеството стана малко по-проспериращо, но основите на този просперитет, като мир, екологична стабилност и либерална демокрация, се разклатиха. Да кажем, че резултатът е равен. Това е най-лошата оценка, която човек би дал от десетилетия. Тъй като това беше постигнато в условията на пандемия обаче, може би все още има основание за настроение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 2 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Моля не ми извъртай думите. Не твърдя, че трябва да се произвежда без печалба. Възмущавам се срещу наглостта на фарма мафията да слага на едни мижави тестове 1500% надценка, а политиците да се правят, че не го виждат. И щом има подобни наглеци да се премахват преди хората да са започнали да вдигат бунтове заради подобни нагли несправедливости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 1
ing5rov
преди 2 години
"либералната демокрация като основа на просперитета "... абе Пешо , напрао ша са разплача ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 3
Shadow1
преди 2 години
Много неща се случиха. Дроновете се появиха навсякъде. Oculus произведоха първите използваеми очила за виртуална реалност. Таблетите се появиха и след това замряха май май. Тесла направи автопилот който всъщност наистина може да управлява колата, а не само да дава равномерно газ, какъвто еквивалент имаха всички останали марки, в този ред на мисли се случи прогрес към изкуствения интелект. Сравнявал ли си графика на игри от 2009 и 2019, с това темпо скоро може да спрем да различаваме игра от реалност, което е спорно дали е хубаво но е прогрес. В повечето сфери от живота напреднахме но не навсякъде е збележимо защото не винаги промените са резки като първия iphone например.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 4
Shadow1
преди 2 години
1. Какъв пример ще бъде това за целия пазар ако САЩ(защото там са основно големите) започне наред да раздробява топ 10 фармацевтични компании? От къде си сигурен, че конкуренцията е проблема в сектор в който често са нужни 10 години за пускане в продажба на нов продукт, ако имаме множество малки компании вместо големи дали няма да са по склонни да разработят 1 или 2 лекарства в ниша без конкуренция, да се обградят с патенти и да са монополисти в лечението на едно заболяване, ще продават малък обем но с хиляди проценти надценка, понеже заболявания има колкото искаш. Не вярвам, че с такъв насилствен подход може да се постигне подобрение.2. Нека отменят лицензи, но кой ще произвежда без печалба, ти произвеждаш ли сега продукт за обществото без печалба?3. Твърде общо е, трябва всяка една по отделно да се обмисля.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Доколкото съм чал има някаква малко група, която твърди, че отделните общества трябвало да изчезнат за да са по-склонни хората да приемат глобалното общество и глобалното управление. Може би затова купуват гладни журналистчета да пишат за прогрес, защото някои вярват, че когато вървим натам това било прогрес. За косвените жертви по пътя към този техен "прогрес" на кой му пука.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 0
khao
преди 2 години
да ти го кажа така, беклим ме разбереш, че майнговорим за различни неща...прогреса за мен не се изчерпва или измерва само с икономиката... кво като произвеждаш повече, докато имаш умиращо общество!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 2 години
искам теб да те питам първо...с кво прогресира човечеството в последните 10г... щото за предишните 10 и за по предишните мога да ти кажа, но баш за последните 10, бе сме мръднали почти... даже крачим назад в доста сфери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Ще го напиша отново - къв прогрес виждат, когато голяма част от дребният частен бизнес фалира и прекрати съществуването си докато хората преживяват с мижави подаяния от заеми на държавите им? Голем капитализъм няма що! И още по-голем прогрес. Прогрес към задлъжняване и все по-голяма зависимост от централната власт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 2 години
статията е за прогреса бе мой... не е за ковида :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Специално за теб предлагам няколко неща: 1. Закриване на големите фармацевтични гиганти и раздробяването им на части за да има отново конкуренция в този сектор. Собствеността на тези части да бъде разпределена по по-различен начин. 2. Отмяна на лицензи за лекарства и средства с голяма обществена важност. Нека най-необходимите лекарства и средства за защита да струват само колкото им е стойността за производство и доставка. Така например PCR теста ще струва само около 2 евро независимо кой го плаща. 3. Прекратяване на всички лъжливи политики и мерки, които водят до безсмислено оскъпяване само заради идеята, че това е правилният начин да се намали потреблението и да се намали замърсяването.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още