IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Американски дипломат: (Руската) империя отвръща на удара

Москва се стреми към създаване на подобно на Ялта разделение на Европа на западна и руска сфери на влияние, твърди Курт Волкер

08:35 | 12.01.22 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Докато САЩ и съюзниците от НАТО преговарят с Русия тази седмица, трябва да имат предвид една отрезвяваща реалност: Владимир Путин е решен да възстанови руската империя.

След като стана президент на Русия преди 21 години, Владимир Путин обяви намерението си да възстанови руското величие. По онова време, след десетилетие на див западен капитализъм, корупция и срив на закона и реда, много руснаци и външни наблюдатели приветстваха думите му като необходима корекция, която ще укрепи демокрацията, пише в цитиран от БГНЕС анализ за Центъра за анализи на европейската политика (CEPA) американският дипломат Курт Волкер*.

Две десетилетия по-късно стана ясно, че той е мислел за нещо друго. След като определи разпадането на Съветския съюз като най-голямата трагедия на ХХ век, Путин започна проект за възстановяване на руската империя в Европа и Евразия.

Няколко елемента са централни за този проект и са видими (макар и често пренебрегвани) още през първото десетилетие на управлението му: възстановяване на руската армия, модернизиране и разширяване на руския ядрен арсенал, съживяване и разширяване на руските разузнавателни служби и дейности, поемане на контрола върху руските медии, консолидиране на държавната индустрия и подкопаване (а сега и открито осакатяване) на всяка политическа опозиция на неговата партия "Единна Русия".

С речта си на Мюнхенската конференция по сигурността през 2007 г. президентът Путин направи още една следваща стъпка, като обяви пред света, че Русия отхвърля съществуващата европейска структура за сигурност. До този момент Русия вече беше обявила, че няма да се присъедини към Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ) и категорично се противопостави на плановете на НАТО за противоракетна отбрана, които преди това бяха разработвани в партньорство с Русия. Русия също така отказа да спазва принципа на съгласие на приемащата страна за своето до голяма степен нежелано присъствие на войски в Грузия и Молдова и започна да пренебрегва ограниченията на Виенската конвенция относно концентрацията на войски, и прозрачността на военните учения. По-късно тя наруши Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (INF) и започна да отказва полети, поискани съгласно Договора за открито небе. 

След като укрепи възможностите на Русия и установи по-силна военна позиция спрямо Запада, Путин започна да агломерира бившите съветски територии. В рамките на последните две години той ръководи поемането на контрола върху сигурността и медиите в Беларус и Казахстан, разполагането на руски мироопазващи войски в Нагорни Карабах, и мащабното концентриране на военни сили, което заплашва с ново нахлуване в Украйна. Това е в допълнение към незаконното анексиране на Крим и окупацията на части от Донбас през 2014 г., окупацията на Абхазия и Южна Осетия през 2008 г. и дългогодишното присъствие на Русия в Приднестровието. 

Проектотекстовете на договорите, които Русия представи на Съединените щати и на НАТО през декември, ясно показват, че Русия се стреми да преобърне европейската структура за сигурност, утвърдена след споразуменията от Хелзинки през 1975 г., и вместо това да се върне към подобно на Ялта разделение на Европа на западна и руска сфери на влияние. Няколко елемента от "декалога" от Хелзинки са пряко оспорени от руските текстове: правото на държавите да избират сами съюзите си за сигурност; ненамесата във вътрешните работи на други държави; ангажиментът да се въздържат от заплаха или употреба на сила; и приемането, че международните граници не могат да бъдат променяни със сила.

Очевидно е, че САЩ и Европа ще отхвърлят тези руски искания. Но това едва ли е най-важното. През декември 2022 г. ще бъде отбелязана 100-годишнината от основаването на Съветския съюз на територията на бившата Руска империя. Путин изглежда е решен да отпразнува тази годишнина, след като е създал нова руска империя, и подкрепя това с военна сила, независимо от протестите на Запада.

Да се справят с тази нова реалност ще бъде предизвикателство за лидерите на НАТО през следващите месеци и години. За да запази свободата и сигурността в Европа - и да запази надеждата, че нациите, които понастоящем не са в НАТО, също могат да се радват на свобода и сигурност - НАТО трябва да бъде готова да се върне към невиждано от десетилетие ниво на военно присъствие и бдителност.

Периодът след Студената война е към своя край. Това, което следва, може да не е нова Студена война, но няма да е и период на обнадеждаващ напредък в областта на мира и сигурността, към който отдавна се стремим. НАТО трябва да бъде в готовност. 

*Курт Волкер е водещ експерт в областта на външната политика и политиката за национална сигурност на САЩ. Той е бил специален представител на САЩ за преговорите с Украйна в периода 2017-2019 г. и посланик на САЩ в НАТО в периода 2008-2009 г. Посланик Волкер е почетен сътрудник в Центъра за анализ на европейската политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 10
bgMan
преди 2 години
Айде пак запада ви бил виновен за диващината!!! Патологични лъжци! А по чии стандарти Наполеон и Хитлер са били демократи бе лъжец смотанн!? Били са същите каквито днес са Путин и Сидзинпин вирусодарителят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 3
0pk
преди 2 години
Мхм, като отблъснеш няколко пъти пред Москва прогресивните западни войски идващи чак от Берлин и Париж да те демократизират, няма начин да не си див, агресивен и кървав :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 3
dakl
преди 2 години
Въпросът е елементарен. Силен е не този който има голям по обем ВПП, а койтно има по ефективно оръжеие. В момента съгласно експертните мнения в тази област Русия изпреварва между 5 -10 години конкурентите си от САЩ. Главното американско предимство 11-те самолетоносача след приемането на въоръжение в руската армия на Цирконите и Кинжалите се превръща т в старо желязо, образно казано!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 10
Werter
преди 2 години
Елементарен тролски прийом е да кажеш че и едните и другите са маскари. Но безспорен е фактът, че азиатската империя винаги е била дива, агресивна, кървава и деспотична, възникнала от недрата на Златната орда.Това още дядо Маркс го е написал.А и не случайно се е наричала "тюрма народов". Щастливи са поляците и финландците, че са успели да се измъкнат през 1918.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 9
Стенси
преди 2 години
Путин си играе с американското търпение. Не може САЩ/330млн. и 22% от БВП на света/ да се плаши от Русия/145млн и 2 % от БВП/. Ако добавим и ЕС/450млн. население и 24 % БВП/ , то тогава се виждат руските химери. Ако не бе американската мощ през Първата и Втората световни войни, днес Европа щеше да бъде германска, не като сега, а още повече. Нямаше да го има СССР и Русия, а България щеше да бъде на три морета с 220 хил.кв.км. територия. Путин иска да изплаши Запада със своите нови военни способности, но забравя, че всъщност налива яко вода в мелницата на американския военен комплекс. Путин би трябвало да знае как Америка се военизира за нула време и ако не беше нейната помощ СССР щеше да бъде разгромен. Който не вярва да чете руската Википедия: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D0%B4-%D0%BB%D0%B8%D0%B7....... С две думи, Путин се перчи, защото иска да бъде приет на сериозно и се опитва да се пазари с американците, които засега не дават знак, че му се плашат. Затова САЩ искат да го приземят, а не да витае в облаците и да се прави на по-голям хулиган, отколкото е !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 5
khao
преди 2 години
все едно след втората светова са ни питали нас дали искаме с *** или не, идват окупират и който пита бива разстрелян!... Никой не пита хората, нито на запад, нито на изток!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 5
supertrader
преди 2 години
Трагедия си беше разпада на СССР, значи има някой който да го е видял. Това се отрази и на Запада и на тези които се разпаднаха изключително неблагоприятно. Вместо да се реформира и да се създаде икономика и индустрия която не е изостанала, обратното - ликвидираха индустрията и Запада и той направи същото със своята. Сега трябва да се опитат да започнат да го разбират и вече Света не може да се балансира без да се обединят и разбират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 10
bgMan
преди 2 години
А някой въобще пита ли гражданите дали искат руското ш*бано влияние? Като гледам кремълските гадовее въобще не ги интересува какво искат хората. Едва ли има някой, който е останал и да желае доброволно руско влияние и присъствие. Дори и беларуските граждани вече не го щат тоз мракобесен убийствен кремълски режим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 5
Pyramid
преди 2 години
Интересно ми е, що от едната империя бръмчат срещу другата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 5
дядя Вова
преди 2 години
Putin като ваксина: Майдановак :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още