IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Никаква теория не може да обясни украинската криза

Тук влизат "Краят на историята", "Сблъсъкът на цивилизациите" и реализмът

16:17 | 16.04.22 г. 28
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Тъй като думата се прилага по-често за вечерно облекло, модерни мебели и определен вид футболисти, забравяме, че академичните теории също могат да бъдат „елегантни“. Ако някой може да обясни просто големи неща, ако има малко движещи се части, но страхотен размах, то може да бъде толкова красиво, че да накара читателите да искат да е истина.

„Априорните разсъждения са толкова задоволителни за мен“, пише братът на Чарлз Дарвин относно „Произход на видовете“, „че ако фактите не се вписват, толкова по-лошо за фактите“.

Последните няколко месеца бяха неудобни за интелектуалната елегантност. Никой от най-умелите и известни опити да се обхванат международните отношения в теоретична форма не може да обясни кризата в Украйна, пише Джанан Гънейш за Financial Times.

Погледнете, поне за втори път през този век, идеята на Франсис Фукуяма за либералната конвергенция. Неговата книга за края на историята често е несправедливо очерняна. Тя не казваше, че „събитията“ ще спрат. Всъщност, едно поколение преди Brexit и президентството на Тръмп, тя предвиди реакцията срещу досадата от политиката в твърде стабилния Запад.

Все пак не може да се пренебрегне основното му твърдение, че демократичният капитализъм се е утвърдил като „окончателната форма“ на управление. Изправен пред бурното несъгласие на Владимир Путин, най-доброто, което може да се каже, е, че руският президент е отклонение по пътя на неумолимия исторически прогрес. Същото вероятно беше вярно и за Ал Кайда, а сега и за Китайската комунистическа партия. Ще има много отклонения.

Тези, които смятаха Фукуяма за наивен, често намираха пътя си към мрачния есенциализъм на Самюъл Хънтингтън (авторът на „Сблъсъкът на цивилизациите“ – бел. прев.) Държавите не отразяват една или друга идеология, каза той, а своята културна и религиозна идентичност. Неговото разделяне на земното кълбо на девет предимно съседни цивилизации е една ясна картина.

Но такава е и картата на метрото, която все пак представя погрешно хаоса и противоречията на Лондон. Хънтингтън не може да обясни защо днес двама членове на една и съща цивилизация (тоест православието) воюват. Или защо две различни цивилизации (Западът и Япония) са толкова съгласувани по отношение на санкциите. Или по каква логика Китай скъса с Русия през 60-те години на миналия век, но я подкрепя сега.

За целта е необходимо да се претеглят конкретните интереси и исторически опит на нацията наред с други условни променливи. Позоваването на вечната култура, сякаш тя определя всичко, е само елегантност без никаква функция, като стола на Баухаус, на който е мъка да се седи.

Колкото и да се съревновават по вестникарските страници, последователите на Фукуяма и Хънтингтън в крайна сметка са едно цяло. И двете страни вярват, че идеите са това, което движи света. Разногласията са за това кои идеи. На двете теории, или на това, което е останало от тях, се подсмихват предполагаемо по-твърдите глави на външнополитическия „реализъм“.

За тях всички състояния са горе-долу еднакви. Всички имат интереси, а не ценности. Хванати в капан в „анархичен“ свят, което означава, че няма централен глобален авторитет, всички се стремят да увеличат максимално своята сигурност. Ако един посегне на друг - да речем чрез разширяване на НАТО - той трябва да се подготви за контраудар.

Никоя теория на международните отношения не е по-величествена в академичен план. Днес никоя не е по-повърхностно отстоявана. И все пак помислете за интелектуалната ловкост тук. Строгият реалист иска да вярвате, че Путин сега нямаше да е проблем, ако НАТО не се беше придвижил на изток. Като държим вътрешните ценности евтини, реализмът не може да обясни защо почти всички санкциониращи страни са демокрации. Той не може да обясни защо изобщо украинците искат да се обърнат към Запада.

Когато самият Путин споменава култура и ценности, реалистът трябва да му постави диагнозата фалшиво съзнание и да подчертае, че това, което наистина го движи, е сухата пресметливост на шахматната дъска. Еразъм Дарвин поне разполагаше с братската любов като извинение за отхвърлянето на наблюдаваните факти.

Когато теориите са погрешни, резултатите са отвъд академичното. Поне отчасти войната в Ирак беше започната от прекомерно доверие в демокрацията като съдба на целия свят, която просто се нуждаеше от известен тласък. По реалистични причини Западът твърде често се отдръпваше, когато беше изправен пред предотвратими кръвопролития през 90-те години на миналия век. Във Вашингтон и на други места прекалено месианското и прекомерно циничното нанесоха вреди, които прагматизмът във всеки отделно взет случай, колкото и неелегантен да беше, можеше да ограничи.

И въпреки това теориите се разпространяват. Само три от най-значимите бяха споменати в тази статия. Рафтовете по летищата скърцат под тежестта на книги, предвещаващи свят без глобален лидер или „евразийски“ такъв, и т.н.

Остава ни да заключим, че хората ще приемат каквато и да е рамка вместо алтернативата: свят, лишен от логика. Писателят Франсис Скот Фицджералд остава прав, че само големите умове могат да се справят с неяснотите и противоречията. Останалите имаме нужда от структура.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 10 rate down comment 4
data
преди 2 години
Ако се замислим за великите сили в света, обикновено изброяваме Съединените щати, Европа и Русия. Русия ще има проблем да претендира за нещо подобно, освен ако не направи нещо поразително ефективно. Европа е велика сила, ако се държи заедно във военно и икономическо отношение. Сега тя го прави, но когато страхът от Русия се разсее, ще се появят старите напрежения. Китай все още е велика сила, макар и с неизпитана армия и проблемна икономика. Засега само Съединените щати остават велики в икономическо и военно отношение. Дж.Фридман
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 5
Hahoto2
преди 2 години
Руската армия няма и на идея какъв го търси в Украйна. Освен това така образцово се нас-Ира, че ще се изучава в учебниците за некадърност. Флагманът Москва стана подводница, танкове станаха на скрап, вертолетите падат като презрели круши, най-малко 6-10 хиляди жертви. Първият етап от специалната операция завърши с пълно фиаско и зловещи изцепки с цивилните край Киев, което показва безсилието да се пречупи украинската воля.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 8
ing5rov
преди 2 години
Марин льо Пен преди 5 години: Интересът на САЩ срещу Русия не е в интерес на Европа ... оказа се права .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 10
ing5rov
преди 2 години
"украинската криза" е съвсем логично продължение на гнусните многовековни стремежи на запада да парчетоса и оплячкоса Русия ... затуй беше организиран майданът , затуй се възродиха недоубитите фашисти , затуй тайно влязоха / а сега се чудят как да излязат / западни военни инструктори ... е отново ше ядат дървото !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 7
юрист
преди 2 години
''...Ние не можем да загубим тази война..,''защото русия се превърна от гарант за териториалната цялост и политическата независимост на Украйна, във военен агресор именно в Украйна. Такава ''трансформация'' в ''идеологията'' е присъща на фашизма и нацизма. Неслучайно в Украйна има американски и британски военни- те са там напълно законно, съгласно съдържанието на Будапещенският меморандум от 1994г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 4
forexar
преди 2 години
Как да няма теория? Има от много години! Търсете в ю тюб Джордж Фридман стратфор - още преди 7 години казва какво ще стане 22.2.22 и защо ще стане. И кой за какво се бори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 7
Борката
преди 2 години
"В момента руската армия се бори със суверенните сили, които налагат еднополюсен свят", заяви Дугин, визирайки съюзническите на Украйна държави, включително САЩ. "Ние не можем да загубим тази война. В противен случай целият свят ще избухне в пламъци". - Дугин, един от големите Кремълски идеолози.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 8
юрист
преди 2 години
Maлко интересно инфо, в пряка причинноследствена връзка с темата на статията- МОСКВА, 16.04.2022 14:20 (БТА) През 2021 г. средностатистическият депутат в Държавната дума печели 110 пъти повече на месец от средностатистическия руснак, съобщава Би Би Си. Доходите на министрите са 137 пъти по-високи. Най-скромната разлика е при работещите в президентската администрация: техните доходи превишават тези на средностатистическите руснаци "само" 28 пъти.Вчера бяха публикувани данъчните декларации на служителите от президентската администрация, включително на Владимир Путин, министрите от федералното правителство и депутатите от Думата.Би Би Си сравни средния доход на държавните служители и депутатите със средния доход на руснаците през 2021 г. По данни на Росстат той е малко под 40 000 рубли на месец.Министрите в руското правителство през 2021 г. са спечелили средно над 65,7 милиона рубли, изчислява Би Би Си. Това е средната стойност за 32 души, без да се вземат предвид доходите на членовете на семейството им.Т.е. средният месечен доход на руския министър е почти 5,5 млн. рубли. Това е 137 пъти повече от средния руски гражданин при сравнение с данните на Росстат...https://....bta.bg/bg/news/world/252761-srednite-dohodi-na-chinovnitsite-i-deputatite-v-rusiya-sa-sas-stotitsi-protsenti40 000 рубли са 895.38 бг. лева- СРЕДНА месечна заплата в русия, докато българската за частния сектор е към 1600 лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още