IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нараства заплахата от „глобална потребителска стачка“

Историята показва, че намаляването на дискреционните разходи от потребителите представлява сериозен риск за пазарите

17:04 | 01.05.22 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Какъв би могъл да бъде ефектът на доминото, ако по-ниските потребителски разходи, нарастващите разходи за суровини и спадащите цени на акциите се сблъскат с по-високи лихвени проценти и корпорации, държащи повече дълг от всякога? Улф Линдал, главен изпълнителен директор на Currency Research Associates, казва, че инвеститорите би било разумно да погледнат какво се е случило в друг период на спад на доходите и растежа на производството - между септември 1937 г. и юни 1938 г.

Тогава, след като бяха достигнаха няколко пика, цените на акциите спаднаха с 40% за три месеца. Това е период, който икономистът Кенет Рууз разглежда подробно в своята книга от 1954 г. „Икономиката на рецесията и възстановяването“. Макар че точните причини за срива са трудни за установяване, цените на едро се повишиха във време, когато хората все още бяха много обсебени от депресията и все по-нервни заради геополитиката.

Всичко това дойде на фона на намаляването на федералната помощ, която беше предоставена като част от Новия курс, точно когато централните банкери започнаха да повишават лихвите. Цената на капитала за бизнеса нарасна, когато потребителските разходите намаляваха и цените на акциите се сринаха.

Очевидно има обезпокоителни прилики с днешната глобална икономическа и геополитическа картина. Имаме и предпазливи потребители, по-високи заплати на много места, растяща инфлация при суровините в световен мащаб, война в Украйна и централни банкери, които се опитват да изпреварят всичко това. Реалната доходност на 10-годишните облигации на САЩ е на път да стане положителна за първи път след пандемията, давайки на потребителите още една причина да спестяват повече и да харчат по-малко. Това също така ще направи корпоративния дълг по-скъп, а компаниите - по-уязвими.

Всичко това означава ли, че вървим към 40-процентна пазарна корекция? Обзалагам се, че не, дори само защото Китай, който все още следва политика на нулев ковид, и Европа, в криза, сочат, че американските акции ще бъдат облагодетелствани, поне за момента, от това, че са най-чистата мръсна риза в гардероба. В ерата на деглобализация, харесва ви или не, е по-безопасно да се инвестира в регион, който има собствени храна, гориво и потребителско търсене.

Въпреки това се усеща, че наближаваме голяма повратна точка за пазарите. Веригите за доставки се изместват, конфликтите нарастват, а валутните системи се променят. Всичко това се случва в момент, когато паричната политика е на път да премине рубикона чрез повишения на лихвите и количествено затягане. Историята резонира. Да се ​​надяваме, че няма да се повтори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 4 rate down comment 0
4un4o.
преди 2 години
Мърш0 сорос0иднa . Толкова отчайващо глупав0 същество като тибя може да бъдат само два ника във форума на тази медия - имотния тp0л Dury или всеобщия тp0л Селенка . Трудно е да се разграничат двата ника защото и двата са с по 5 грама м0зък . А може и двете пaчи да са всъщност една залюханa бабушkера допълваща пенцията с глуп0вати тр0лски мнения . Апропо , пиеш ли редовно апчетата както те съветвам от месец насам .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 1
evlogi
преди 2 години
На това му се вика смешен плач.Поне що се отнася до богатите страни, налице е по-скоро здравословна тенденция към коригиране на някои от прекалените ексцесии в прхосничеството,на което бяха свикнали.Хич не ги мисля тях.Проблемите ще са значително по-сериозни наистина в по-слаборазвитите държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
''...Да не говорим, че се прави на Жена...'' Мдаа- никой от вас- старите комунисти и социалисти, не може да предположи, че една хетеро биологична ЖЕНА може да има поне среден интелект и може да упражнява юридическа професия в България, нали;0 В ЮФ на СУ се изучава и макро- и микро- икономика, та- какъв точно ти е проблема,,,Вероятно си заобиколен от наташки с айкю под 80 и не можеш да предположиш, че съществуват българки с айкю 148- еее, това си е твой проблем и не разбирам защо трябва да ме занимаваш с него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 4
Kiro_100
преди 2 години
Другаря "йорист" явно има задачата да се изКъка на всяка статия .. Да не говорим, че е тотално неграмотен и не спазва правописните правила на българския език .. Само за пример "човек съм си-" ...Трябва да стане "човек съм си - " ...Няма познание за шпация ... ''хората'' - в българския език не използват "straight quotes" ... Правилно е да се използват долни и горни кавички - хората ...Не познаване на Em Dash - пример, "в днешно време хем" = "в днешно време - хем ..."Да не говорим, че се прави на Жена .. Явно е някакъв Травестит .. Който обича да се облича в женски дрехи ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
Ами нарича се дефлация. Тоест има много стоки по магазините , но хората не купуват. Следва рязко намаляване на цените на всичко може да го наречеш "краш" включително и на петрол и газ. Следва фалит на Русия подобен на този през 1989-та. Разбира се винаги имат опцията да станат втора Северна Корея ... но мен лично това изобщо не ме интересува. Трябва да разкараме час по скоро старите руски самолети и Ц-300 защото няма кой да ги обслужва и да ги заменим с нещо по новичко :) Иска ми се да имаме и добър ракетен щит защото имаме и друг заподозрян от югоизток на който скоро също може да му излопа нещо дъската :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 7
юрист
преди 2 години
Съвсем реален човек съм си- просто ти трябва да си погледнеш календара- днес сме 2022 г., а не 1972 г. Социалната ножица е голяма, защото твърде много са онези, които цял живот ЧАКАТ НА ДЪРЖАВАТА да ги храни и пои и забравят, че вече не сме в соца. След като ''хората'' искат да притежават скъпи вещи и да имат добър живот, да се стегнат и да учат, а не да вряскат- не ща да уча, не искам да работя, искам държавата да ми осигури минимален базов доход, който да ми стига за дневната ми доза мари00хуана, някоя бира и да си плащам консумативите у дома, при мама и при тате...Тези пара000зити НИКОГА не могат по законен начин да си осигурят качествени блага,ноооо- очите им все в чуждото, в благата на хората, които са постигнали със знания, умения години наред и с честен труд тези блага. Така не става. Който не работи, не трябва да яде- и нямам предвид пенсионерите, а младите ке000леши на възраст между 19-29 години. Няма как да стане в днешно време хем да си размятат из заведенията карантиите, хем да не работят, хем да не учат, хем да употребяват наркотици, и накрая да искат да получават заплатите на висшия мениджмънт и когато не ги получат, да палят магазини и офиси от злоба, че са из888метта на обществото...Вие, социалистите и комунистите, припознавате точно тези тЪртеи като вашите младежки групи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 7
cyclop
преди 2 години
Бате ти реален човек ли си? Нямам дори минимално усещане че комуникирам с някой осмислящ и разбиращ за какво става дума в написаното по което коментира? Все едно пускаш някакви автоматично генерирани съобщения? Активирани от ключови думи и даващи отговор по готови алгоритми?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 5
ing5rov
преди 2 години
мхм , наближава времето когато с "интелектуалния" си труд , мое само да пукалясаш пред компютъра тролейки , щото нема да има папо ... научи се откъде се хваща мотиката , щот ако беше по-млада , все ше се намери някой да те коландри за парче хляб , ама сега те чака глад ...професията тролей няма много дълго бъдеще ... : )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 9
юрист
преди 2 години
Просто е- като не можеш да си позволиш екстра качество или нещо от световна марка, се задоволяваш пак с качествена стока, но не от световна марка- толкова ли е сложно за разбиране... А и България е в пазарна икономика- държава не е длъжна да осигурява работни места/ т.е. работа/ за гражданите, а е длъжна да създава равни условия за развитие на тези, които създават работни места. Соца в България приключи и ако човек иска да има достатъчно блага и да живее добре, трябва да се понапъне, защото само с полагане на тежък физически труд не става. В сегашно време повече се цени интелектуалният труд- за доста други видове физически труд си има роботи или машини. така, че- всеки да си прави сам изводите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 5
cyclop
преди 2 години
Като дигнеш цените и хората не могат да си позволят да купуват, това е "потребителска стачка"? Бре тая 1984 все повече за носа става
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още