IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европа я чакат трудни икономически месеци

Истината е, че трябва да харчим по-малко за други неща, защото скокът в цените на петрола и газа направи всички на континента ни по-бедни

13:34 | 10.06.22 г. 36
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Ако не се признае това, търсенето ще продължи да надвишава предлагането и ще превърне временното покачване, предимно на цените на енергията, в по-проблематична и устойчива обща инфлация. Това би се случило при слаби темпове на растеж, подобни на тези от последните тримесечия, или дори при лека рецесия.

ЕЦБ изчислява, че ефективният данък върху потребителите от по-високите цени на газа, електроенергията и бензина възлиза на 1,3 на сто от националния доход. Това, най-малкото, е ударът, който всеки трябва да поеме. Докато през 2011 г. централната банка допусна грешка, тъй като очакваше инфлацията при енергията и храните да се задържи по време на икономическа депресия, по-релевантната монетарна грешка при днешните обстоятелства се случи през 70-те години на миналия век.

Тогава страните, които бързо потушиха инфлационните импулси със строга парична политика, водени от западногерманската Бундесбанк, понесоха болката и претърпяха кратък и лек икономически спад. Покачването на цените беше временно и не се бе вкоренило в ежедневието. Тези, които следваха по-приспособителен път - Италия и Франция - се оказаха с постоянно по-високи цени, които изискваха много по-дълбоки рецесии в началото на 80-те години, за да се елиминира инфлацията.

Ето защо това е моментът да предприемем ранни действия, за да предотвратим превръщането на проблем с инфлацията в планина. Има признаци, че покачването на цените става все по-широко разпространено сред стоките и услугите в Европа. През април три четвърти от всички стоки и услуги отчетоха ръстове от над 2% на годишна база, което показва, че компаниите са все по-склонни да повишават цените, вместо да свиват маржовете си. Очакванията за дългосрочната инфлация се повишиха рязко на финансовите пазари и вече не кретат под целта на ЕЦБ от 2 процента.

При инфлация от 8 на сто и все още отрицателна основна лихва на ЕЦБ от минус 0,5% (-0,25% от юли - бел. прев.) реалният лихвен процент е изключително нисък дори и при по-строгата политика на централната банка. ЕЦБ е права да сигнализира, че ще повиши лихвите през юли и след това ще ги извади от отрицателната територия до септември.

Икономическата ситуация е неприятна. Но рисковете биха били по-големи, ако централната банка не направи нищо. Препъващата се икономика на еврозоната може да бъде стимулирана отново чрез по-хлабава монетарна политика, ако спадът се окаже по-дълбок от необходимото за поддържане на инфлацията под контрол. От друга страна, разходите за справяне със загубата на доверие в способността на властите да контролират цените биха били значителни.

Предстоящите месеци за европейските икономики ще бъдат много лоши. Доходите ще бъдат ерозирани, рецесията е доста вероятна, а лихвените проценти трябва да се повишат, добавяйки към натиска върху домакинствата и семействата. Ще бъде трудно. Но това е корекцията, която всяка европейска икономика трябва да направи, докато се отбиваме от евтината, но в крайна сметка опасна руска енергия, заключава Джайлс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:09 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 9
GiRo
преди 1 година
Много е показателно как всички проруски тр00ллове и дума не обелват за разрушенията, убийствата и страданията, които причинява Късия с имперските си амбиции. Можеш да ги чуеш да говорят за газ, петрол и цени. Може да кажат нещо за "измислената" Буча. Дори могат да признаят индиректно, че РоZZия извършва престъпления в Украйна, с невероятно "гениалната" опорка от типа "и други са го правили...". Вината обаче e винаги някъде другаде. Може да е в ЕС, САЩ, либералните демокрации, демокрациите изобщо, но РоZZия НИКОГА не е виновна. Независимо дали разрушава Грозни или Сирия, заграбва части от Грузия и Молдова, убива в Украйна или просто заплашва света с ядрен апокалипсис. Господа копейки, фенове на *** и прочие, тайничко радващи се на случващото и дори възхваляващи го. Това вашето не е нормално, направо си е тежка патология.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 1 година
Вдигайте лихвите и всичко да потъва !Нужно е приземяване ,няма как партито и веселието да са безкрайни !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 5
OPASEN
преди 1 година
Европа я чака погром, а причините са: (1) Неконтролируемото печатане на пари от Европейската мафия в Брюксел повече от 10 години, (2) След съвсем очакваната инфлация от печатането на пари, мерки все още няма и всъщност само Европа все още не вдигат ОЛП, (3) Сепукото Украйна, което ще доведе до невиждана рецесия, фалити и безработица! Всъщност, аз само това и чакам :-) Вече съм подготвил кешовицата, за да инвестирам отново, както го направих през 2013 година на дъното на пазара ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 6
юрист
преди 1 година
Хм- когато и ти имаш сделка с гугъл, която е висш пилотаж в сферата на правото и на риск анализа, тогава можеш да говориш. Засега ти се разрешава само да гледаш и да се чувстваш неудобно поради незнанието ти на доста широк спектър специализирана терминология....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 4
Борката
преди 1 година
Европа има нужда от много мисир. За ***. Но САЩ произвеждат много от това. Къде ги видяхте тия трудни месеци за ЕС?! За всички други проблеми има Брюксел с неговите шамани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 7
юрист
преди 1 година
Семейството ми не се отказва от нищо, защото още преди 3 години и направихме икономически и правен дю дилиджънс и знаехме, че ни чака инфлация поради влизането на България в еврозоната. Предприехме правилното пазарно поведение и сега не ни събарят нито цените на горивата, нито цените на консумативите на жилищата, нито инфлацията на храните. В момента сме на почивка на най- луксозното място за почивка на българското Черноморие, така, че- руски лузъри и тр000лове, живеем си чудесно, а вие ИНХ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 8
cyclop
преди 1 година
Хихии "свободните хора" ще си платят... Пък хората с нормална интелигентност ще си припечелят от това... Примерно индийците, които ще изпират руски петрол, взет на цени от преди "санкциите" и ще го продават на свободните балъци на цени сегашни.... Пък "свободните хора" ще се надушват отдалеко, щото няма да ползват климатици, да се къпят и да се перат... Да пестят енергия... Нали всеки икономисан киловат е пиронче в ковчега на военната машина за агресия на Путин... Или нещо си...ХИХИхи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Точно така, Пyттю е виновен, че в 21ви век започна война в Европа. Избива хора, избива деца, срутва домове, изнасилва и граби. И затова ще си плати,а ние, свободните хора от цял свят ще го накараме да си плати, въпреки временните неудобства за самите нас. Сега схвана ли, повтарячо на москалски опорки?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 7
Императорът
преди 1 година
ЕС реално Е в рецесия. Жалкият ръст на номиналният БВП не може да компенсира и 5% от инфлацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 6
Alex Silver
преди 1 година
Когато икономиката стане оръдие в ръцете на политиците, се получават ката_клизми. Някой да им е крив, че толкова им е акълът? А, забравих, Путин требе да е. Той им е завъртял тимбериците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още