IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Световната икономика няма да се разпадне на геополитически блокове

Никой от днешните големи играчи на глобалната политическа сцена не предлага толкова широк спектър от съюзи, че да изкуши останалите страни

18:02 | 16.07.22 г. 14
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Едно пророчество получи допълнителен тласък заради войната в Украйна – че вълната на глобализацията след Студената война, която свърза напредналите и развиващите се икономики, постигна много, но геополитическите съперничества ще доведат до нейния разпад.

Според различни прогнози онлайн светът ще се раздели на три конкуриращи се цифрови сфери, отчасти благодарение на три несъвместими модела на обработка на данни – европейско регулиране, фокусирано върху неприкосновеността на личния живот, абсолютно свободният американски модел и китайското държавно наблюдение, пише FT.

Междувременно политическият риск от стратегическия конфликт между САЩ и Китай кара компаниите да пренасочват веригите си на доставки. Правителствата, особено след като Русия нахлу в Украйна, са изправени пред задачата да избират икономически и стратегически страни: или водените от САЩ напреднали икономики (понякога с ЕС като донякъде независим полюс), или Китай.

Няма обаче много доказателства в подкрепа на тези очаквания. Не само, че повечето стандартни мерки за глобализация – трансгранично движение на стоки, услуги, капитали, данни и хора, се справят доста добре, но правителствата показват, че имат място за маневриране да продължат.

Да вземем като пример защитата на данните и предполагаемото разбиване на цифровата сфера. ЕС е убеден, че определя правилата за данните, като изнася Общия регламент за защита на данните (GDPR) чрез познатия „Ефект на Брюксел“ и изрично го противопоставя на небрежността на САЩ.

Страна като Япония при вече покойния Шиндзо Абе обаче, чрез внимателно проектиране на предпазни мерки срещу злоупотреба с лична информация, накара Брюксел да признае нейния режим за защита на данните като адекватен за трансфер на данни. Същевременно Токио ентусиазирано се присъедини към вдъхновените от САЩ ангажименти за свободен международен поток от данни.

Същото важи и за веригите на доставка на стоки. В Бразилия президентът Жаир Болсонаро цени търговията с Европа достатъчно, за да положи значителни усилия да прокара търговската сделка между ЕС и Меркосур и да опита (не много убедително) да признае ценностите на европейските природозащитници по отношение на Амазония. В същото време Китай купува около три четвърти от бразилския износ на соя и Болсонаро се стреми да не обиди и Пекин.

Дипломатически акт на балансиране не позволява на Бразилия да избира. Бразилия гласува за предложението за осъждане на нахлуването на Русия в Украйна на Общото събрание на ООН, но Болсонаро изрази безпокойство и след това се въздържа при последвалото гласуване за отстраняване на Русия от Съвета по правата на човека на ООН. (Бразилия също продължава да се радва на подкрепата на САЩ в амбицията си да се присъедини към ОИСР, клуба на богатите страни).

Последна актуализация: 07:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 3
Борката
преди 1 година
Боян Чуков: Това, което се случва в Украйна, ще има по-големи последствия от тези след Втората световна война.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 4
Борката
преди 1 година
https://youtu.be/QQj709dUzYA
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
ing5rov
преди 1 година
тя вече се разпадна ... БРИКС си функционира доста успешно ... има и мераклии/ паралии ...: ))) / за постъпване ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 3
Борката
преди 1 година
Ще!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още