Глобалният дълг е напът да приключи 2019 г. на рекордно високо ниво от над 255 трлн. долара, изчислява Институтът за международни финанси в петък, като на човек на планетата се падат по около 32 500 долара.
Към сумата, която е повече от три пъти годишната икономическа продукция в световен мащаб, бяха прибавени 7,5 трлн. долара през първата половина на годината, като тази тенденция не показва признаци на забавяне, съобщава Ройтерс.
Около 60% от този скок се дължи на икономиките на САЩ и Китай. Само държавният дълг се очаква през тази година да надхвърли 70 трлн. долара, както и общият дълг (правителствен, корпоративен и финансов сектор) на развиващите се икономики.
Сред секторите държавният дълг отбеляза най-голям ръст през първата половина на годината, като се увеличава с 1.5 процентни пункта, следван от нефинансовите компании с ръст от 1 процентен пункт.
Нещо повече, тъй като държавните компании сега представляват над половината от нефинансовия корпоративен дълг на развиващите се пазари, държавните заеми са единственият и най-важен двигател на глобалния дълг през последното десетилетие.
Анализ на Bank of America Merrill Lynch сочи, че след срива на американската инвестиционна банка Lehman Brothers, правителствата са взели кредити в размер на 30 трлн. долара, компаниите - 25 трлн. долара, докато домакинствата и банките са задлъжнели допълнително със съответно 9 трлн. долара и 2 трлн. долара.
Данните също така посочват, че размерът на дълга извън финансовия сектор сега надхвърля 240% от световния брутен вътрешен продукт, достигайки 190 трлн. долара.
Глобалните пазари на облигации са се увеличили от 87 трлн. долара през 2009 г. до над 115 трлн. долара.


Деница Сачева постави оценка среден 3 на бюджета
Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево
Размяна на удари между САЩ и Иран постави под въпрос примирието в Близкия изток
Първи проверки по морето: 11 установени нарушения по плажове и в заведения
Варна: Публично обсъждане по проекта на Годишния план за социалните услуги през 2027 г. ще се проведе на 3 юли
Инфлацията в еврозоната вероятно се забавя за първи път от месеци
Износът на петрол от Персийския залив се върна до 75% от нивата преди войната
С рекорден дефицит доверието в бюджетния разум се връща трудно
Земетресенията във Венецуела са повредили близо 2 милиона сгради
САЩ разрешиха на Anthropic да пусне модела Mythos 5 за по-широко използване
Проблем за Chevrolet Corvette ZR1 - след 295 км/ч съсипва боята си
Смяна на предавки без връщане на газта - как е възможно?
Бензиново завръщане: Най-интересните бъдещи коли с ДВГ - II част
Този мотоциклет вдига 100 км/ч за 0,4 секунди
Citroën сваля цената на Ami срещу отлични оценки
Рецептата Dnes: Кекс с праскови и рикота
Татарова: Разбрах от медиите, че съм освободена от поста
преди 6 години Важно е да знаем, защо днес има държавен дълг?.Най-лошата последица от емитиране на незлатни пари са щетите от дългови кризи.Сега централната банка е с местна проява на разпространена в света вековна грешка за емитиране на пари без противодействие срещу най-лошата последица. Това нанася щети. Практиката доказа, неправилността на централната банка е съществената причина за нанесени щети.При запазване на фаталната банкова грешка възникват нови щети. За да спаси държавата от финансов крах правителството взима заеми. Държавните заеми са за осигуряване на пари за плащане на щети от неправилния начин за работа на централната банка.Вместо да подобри своята работа, сега централната банка прилага занижена основна лихва.Държавните заеми и занижената основна лихва са подходи за подпомагане отлагането на национална стопанска криза. Тяхното реализиране е за сметка на бъдещи завишени щети.Полезно е правителството да се съобрази, че ако централната банка емитира пари с противодействие срещу най-лошата последица държавата нямаше да има сегашния дълг.Спасението от наближаваща катастрофална криза е осъществимо.Устойчивият държавен просперитет е възможен, когато съответната централната банка емитира пари с противодействие срещу най-лошата последица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар