Лондон и Брюксел се споразумяха да положат още усилия и в следващите дни да се опитат да постигнат търговско споразумение, въпреки че изпуснаха последния си краен срок. Целта на този ход е да се избегне излизане на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) без сделка в края на този месец, пише Bloomberg.
Британският премиер Борис Джонсън и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен дадоха на преговарящите зелена светлина да потърсят начин да излязат от тази задънена улица.
В петък и двамата заявиха че сценарий „без сделка“ не е най-добрата развръзка. Днес пък упълномощиха преговарящите да продължат работа.
„Въпреки изтощението след близо година на преговори, въпреки факта, че крайните срокове бяха пропускани отново и отново, ние смятаме, че в този момент е отговорно да направим допълнителна крачка“, коментираха Джонсън и Фон дер Лайен в съвместно изявление.
Великобритания напусна Европейския съюз през януари, но остава неформална страна членка до 31 декември, когато е краят на преходния период, в който остава в единния пазар и в митническия съюз на ЕС.
Brexit без търговска сделка ще нанесе щети на икономиките в Европа, ще повлияе негативно на финансовите пазари, на границите и ще донесе хаос в деликатните вериги на доставките в цялата Европа и извън нея.
„Всяка възможност за постигане на сделка е изключително добре дошла“, коментира германският канцлер Ангела Меркел по време на пресконференция в Берлин.
По-рано британският министър на външните работи Доминик Рааб заяви, че британската страна има нужда ЕС да промени позицията си по няколко въпроса.
„Искаме да се отнасят към нас като към всяка друга уважаваща себе си независима демокрация. Ако ЕС може да приеме това на политическо ниво, тогава имаме всички основания да бъдем уверени, но мисля, че предстои дълъг път, ”посочи той пред Sky News.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна
преди 4 години На 31 декември Великобритания окончателно излиза от ЕС. Ако до тогава не е постигната сделка, преговорите може да продължат, но свободното движение на хора и стоки ще бъде преустановено и търговията ще се извършва по правилата на СТО. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години колко още? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Борис Джонсън и Урсула фон дер Лайен упълномощиха преговарящите да продължат работа."А те къде отиват ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години демек, няма сделка ама кротко да не плащим пазарите отговор Сигнализирай за неуместен коментар