От началото на ноември цената на емисиите въглероден диоксид, търгувани чрез европейската схема ETS, се повиши с 50%, сочат данни на Ройтерс. По-рано днес беше пробит още един рекорд и тон въглероден диоксид се търгуваше за 89,37 евро.
Сега анализаторите очакват психологическото ниво от 100 евро за тон да бъде покорено още преди края на годината.
Има няколко бичи фактора на пазара на въглеродните емисии. Един от тях е скъпият газ, който прави по-изгодна електроенергията от въглища. Опасенията са, че новото напрежение между Русия и Запада ще натежи още на цената на природния газ, наред с недостига на суровината на пазара и прогнозите за студена зима.
Цените на въглеродните емисии започнаха да се качват още през пролетта. Тогава коментарите бяха, че влияние върху пазара оказват основно спекуланти - финансови компании, а не представители на индустрията, които очакват повишаването на търсенето на фона на зелените цели на ЕС.
Въпреки призивите в Европейската комисия (ЕК) отказват да се намесят на пазара, посочвайки че високата им цена реално е в подкрепа на зелените цели на общността, защото насърчава чистото производство.
Обичайно е в края на годината цената на квотите също да се увеличава, тъй като зимният сезон е пиков за производството на електроенергия.
Схемата за търговия с емисии на ЕС беше въведена през 2003 година, като целта е насърчаване на индустрията да предприеме по-екологични политики. Около 40-45% от емисиите на ЕС са обхванати от схемата, като извън нея остават основно морския и сухопътния транспорт, селското стопанство, строителството и сградите. Готви се обаче реформа, която предвижда включването на транспорта и сградите в ETS.
В периода 2005-2019 година европейската индустрия е намалила емисиите с 35%, но сега ЕС има по-амбициозна цел за намаление на емисиите с поне 55% до 2030 година, спрямо нивата от 1990 година.


Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
Какви са проблемите на Витоша?
Пет жертви след украинска атака срещу Воронеж ВИДЕО
преди 4 години Ще видим и звезди посред бял ден. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Въглеродните емисии не са нищо друго, освен енергиен геноцид срещу Европа !!! Резултатите са очевидни: Неконкурентна икономика, високи цени и на енергията за бита, обедняващо население. И всичко това, за да се пълнят гушите на зелените талибани !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ъм тапа коркова отзади ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Мога да им пръдна като за два лева, само да платят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар