Българските финансови директори, следвани от словенските, изразяват най-висок оптимизъм за растежа на БВП в своите страни през 2018 г., показва нов доклад на одиторската компания Deloitte, включващ проучване сред мениджъри от 12 страни от Централна Европа.
В изследването участват България, Хърватия, Чехия, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения и Украйна.
Доверието на финансовите директори, анкетирани в изследването, се повишава, като индексът, който измерва равнището му, нараства с 10 процентни пункта до 23% за региона. Увеличението се дължи най-вече на повишен оптимизъм относно бъдещите макроикономически условия.
Значителен ръст отчита индексът на доверието в икономиката – от 49% до 60%, отразявайки силата на европейската икономика през 2017 г., което е предпоставка и за оптимистичната перспектива за 2018 г.
В същото време доверието в бизнес средата в региона отчита рязък спад (от -2 до -22%), като финансовите директори предвиждат почти всички категории разходи да се увеличат през настоящата година.
Делът на финансовите директори от Централна Европа, очакващи висок или много висок ръст на БВП през следващата година, почти се е удвоил спрямо последното проучване (от 21% на 41%). Средната прогноза на финансистите за растежа на БВП се повишава от 1,9% на 2,4%.
Оптимистичните прогнози за БВП са разбираеми: след финансовата криза ускоряващото се икономическо представяне в момента дава стимул на всички сектори.
Финансовите директори в Словения и България изразяват най-висок оптимизъм за растежа на БВП на страните си през 2018 г. - 55% и 54% от анкетираните съответно очакват растеж от най-малко 2,6%. Най-консервативни са финансови мениджъри от Украйна, където по-малко от един на всеки петима участници очаква толкова бърз темп на растеж. Това се дължи главно на усложнената политическа ситуация и война в източната част на страната, които продължават да спъват икономиката.


НС прие на първо четене бюджета на общественото осигуряване
Празнични безплатни пешеходни обиколки ще се проведат във Варна
България въвежда постоянна забрана за улов на есетрови риби в река Дунав и Черно море
39 пожара гасиха огнеборците в страната за изминалото денонощие
16 души са ранени във "войната" по пътищата за последното денонощие
Биткойн пада под $90 000 след намалението на лихвите от Фед
Българският бизнес мисли за отбрана и няма да вдига ударно заплати през 2026 г.
„Мълчаливи несъгласия“ изострят разделението във Фед след намалението на лихвите
Китай показа най-големия в света "кораб майка" за дронове
Мексико въвежда мита до 50% за китайски и азиатски стоки
Какви са слабите места на дизеловия Mercedes-Benz OM651
ЕС тихомълком планира нов клас автомобили с цена под 15 000 евро
Знаете ли как Audi Matrix LED комуникира с пътя?
Kia показа новия си кросоувър за Европа
Сервиз поиска 15 000 евро за ремонт на Tesla, собственикът я оправи срещу 100 евро
ПСС: Добри са условията за туризъм по планините
Община Бобошево е осъдена на 5000 лв. обезщетение за ухапване от куче
Ерика Кърк: Дъщеря ни няма търпение да отиде в рая, за да види баща си
Радостин Василев: Слави и БСП да декларират, че ще напуснат управлението
преди 7 години то било финансовите директори, а не меринджеите :):) ама, джурналисти, кво да ги правиш ... за тях всеки у костюм е меринджей :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Е то тука, кой си прави дългосрочни планове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години За 2018 само обаче ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Аз пък , като знам нивото на поне 79 % от българските ,, меринджеи" ,не съм никакъв оптимист(кажи го направо ,,песимист") по отношение на българската икономика . :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар