Още една лоша седмица за цената на биткойна може да се окаже предпоставка за задаващи се нови проблеми. На това мнение поне са някои стратези, наблюдаващи настоящата разпродажба при най-голямата по пазарна капитализация криптовалута.
Ново поевтиняване може да постави зоната на 20-те хиляди долара като потенциална цел, смятат от Oanda Corp., Evercore ISI и Tallbacken Capital Advisors LLC, пише Bloomberg. Само тази седмица биткойнът поевтинява със 7% и се търгува малко под 34 хил. долара към 12 ч. българско време.
Цената на биткойна през последната седмица. Графика: CoinDesk
Криптовалутата „опасно приближава равнището от 30 хил. долара“ на фона на нарастващите регулаторни тревоги в САЩ, като има риск от „огромно количество инерция за продажба“, посочва Едуард Моя, анализатор в Oanda Corp.
Биткойнът поевтиня с около 30 хил. долара спрямо априлския си рекорд на фона на критики за екологичния му отпечатък, отправени от милиардера Илон Мъск, и нови ограничения на криптосектора в Китай. Фактът, че американските власти са успели да си върнат по-голямата част от откупа за хакерската атака срещу Colonial Pipeline също влоши настроението на пазара, разваляйки имиджа на криптовалутата, че е недосегаема за държавен контрол.
Техническият стратег на Evercore Рич Рос и анализаторът на Tallbacken Capital Advisors Майкъл Пюрвс определиха зоната около 20 хил. като потенциално ключово равнище, ако биткойнът поевтинее по-осезаемо спрямо сегашната си цена.
Въпреки това други все още са уверени в дългосрочните перспективи.
Главният изпълнителен директор на MicroStrategy Inc. Майкъл Сейлър увеличи продажбата на облигации под инвестиционния клас до 500 млн. долара от 400 млн. долара, за да финансира покупката на още биткойни. MicroStrategy е една от най-бичи настроените към криптовалутите публични компании.
В Ел Салвадор пък биткойнът вече е официално платежно средство.
И все пак, само седмица след абсолютния рекорд на биткойна Пюрвс от Tallbacken предупреди, че бичите настроения изглеждат „много оспорвани“.
„Колко ниско може да стигне? Най-очевидният отговор продължава да е пълна корекция от пика след 20 хил. долара – с други думи обратно на 20 хил. долара“, посочи той.
Междувременно се засилва и дебатът за това колко строг трябва да е контролът на криптовалутите. Хестър Пиърс от американската Комисия за ценни книжа и борсови операции заяви, че се притеснява от натиска за по-активна роля на регулаторите на криптопазара, става ясно от интервю за Financial Times.


От космоса: Черно море и Босфора в млечносин тюркоаз
Богомил Николов за Бюджет 2026: Да го мислят децата ни
Цените на строителството на жилища в България са нараснали с най-висок темп в ЕС за периода 2015-2025 г
AI създаде ваксина срещу бъдещи пандемии, тестваха я върху хора
Юли ще е по-топъл от предишни години
Финансовият срив в Йоханесбург засилва призивите държавата да поеме управлението
Горещите вълни в Европа вече намаляват доходите и излагат милиони на бедност
Путин вече не означава стабилност – поне за Крим
Хътчинсън: Трябва да помогнем на Украйна да спре войната
Пентагонът ще предостави по-голяма роля на AI при определянето на военни цели
Бензиново завръщане: Най-интересните бъдещи коли с ДВГ - II част
Този мотоциклет вдига 100 км/ч за 0,4 секунди
Citroën сваля цената Ami срещу отлични оценки
Шефове в BMW искат да направят наследник на M1
VW получи 7,4 милиарда евро, но съкращава 100 000 души
Как да намалите болката и отоците в краката?
Тръмп: Иран атакува с най-малко 4 дрона кораби, минаващи през Ормузкия проток
Защо Русия мобилизира жените си за война
Изписаха от болница треньора, пострадал в катастрофата на "Тракия”
Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево
преди 5 години Когато миньорите затворят ще се копа по лесно :) Не бери грижа.... освен това има крипто активи като BNB които не се копаят изобщо. Скоро и етера ще бъде така..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години То и аз искам на 20 ама няма и няма да има :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години аз ги гледам тия неща от 2 месеца вече някъде, чейнове мейнове и други алабалистики, да има интересни идеи, че могат да прескачат пари без банките да имат пръст в това, можеш да си държиш парите дома, НО сам по себе си тоз койн како толкоз уникално има, та чак да е толкова ценно не знам .... с какво им бъркат в мозъка неам идея ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години падне ли в следващия месец на 15... миньорите затварят, и следва спих.... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години тва там със звездите би требало да е s3. кво пак крият и редактират ненам ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години 15найстичка другарки и другари тва с двайската е малко по горе, ама ЕМА50 на месечна е на 10тка до 15найска ... https://***.tradingview.com/x/elwH1dzK/кога ли само ще спре тая раота то всеки може да си напрай копие на коня, тъй че не знам ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар