Как една българска компания успява да се конкурира с най-големите компании в света в хостинг сектора, къде е ролята на иновациите и каква е рецептата за успеха? Отговорите научиха студентите от МBA „Стратегическо управление“, които се срещнаха със съсобствениците и управители на NS1.bg/Scala Hosting Христо Русев и Владислав Георгиев. Двамата бяха вдъхновяващите гост-лектори в магистърската програма. Тяхната компания NS1.bg е един от големите доставчици на хостинг услуги на българския пазар, а Scala Hosting – американската им компания и световният им бранд.
Scala Hosting работи в 120 страни и има над 50 000 клиента, които хостват над 700 000 уебсайта на техните сървъри. Част от ръста и успеха на компанията се дължи на факта, че успяват да се преборят да бъдат изключителен партньор на Joomla във VPS сегмента от януари 2021 г. и до сега, а постиженията на Христо Русев и Владислав Георгиев са значителни. През 2022 година Forbes обяви компанията им за предлагащи Best VPS Hosting Services - топ 5 в света за май 2022 г. Именно VPS услугите и иновативният продукт Spanel (контролен панел за управление на виртуални частни сървъри) ги изстрелват в световната орбита. TechRadar дори обявява Spanel за “best cPanel”.
Но каква е рецептата за техния успех? Във века на глобалния аутсорсинг, това ли е най-добрата стратегия? Според Христо Русев и Владислав Георгиев не на всяка цена. В тяхната компания Scala Hosting правят всичко необходимо сами. Подобни стратегии използват и други български компании, които са световни лидери в техните ниши.
В лекцията си Христо Русев разказа за разликите в пазарните стратегии на Scala Hosting и конкурентите ѝ, фокусирайки се върху разработването на софтуер вътре в компанията, а не за лицензи и реклама, а Христо Георгиев анализира движещите сили в хостинг индустрията.
Интерес сред студентите предизвика и специалният план за Minecraft hosting, чрез който Скала хостинг „обучава“ геймърите (вкл. деца) на основните концепции на облачните услуги и виртуални частни сървъри. Майнкрафт освен популярна игра е вече и налагаща се платформа за геймификация на образованието.
Домакин на лекцията беше доц. д-р Тодор Ялъмов, директор на магистърската програма.


Варненското дерби е още във ІІ кръг на новото първенство
Откриха два незаконни сондажа за вода в Баба Алино
Тактическото учение „Черно море 2026” започна
15-годишен седна зад волана и загина в катастрофа
Обявяват през юли кой от четирите града ще приеме "Евровизия"
IAG: Европа се опитва да промени отношението си към консолидацията
Драхи продава SFR за €20,4 млрд. в една от най-големите телеком сделки в Европа
IATA очаква затягане на предлагането на горива през годината
Рекордна глоба удари румънски банки за разследване на междубанкови лихви
Българска компания улеснява отчетността на онлайн търговци пред НАП
Volkswagen вдига цените заради новия екостандарт Euro 7
Новите модели на KIA сами ви пазят от глоби за превишена скорост
10 от най-великите шедьоври на Maserati
В Индия пускат мотоциклети на алкохол
iPhone колата вече е реалност, но не от Apple
Северна Корея увеличава производството на тактически балистични ракети KN-23
Божанов: Да се правят спекулации относно оставката на Кандев не е коректно
Най-актуалните летни прически са вдъхновени от миналите десетилетия
Богдан Милчев: Минахме точката на пречупване на пътната безопасност
Лавров за писмото на Зеленски: Възпитаните хора не правят така