За отглеждането на калифорнийски червеи младите фермери няма да имат право на евросубсидии по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014 - 2020 г. Това става ясно от проект за изменение на наредба 14 от 2015 г. за подмярка 6.1 "Стартова помощ за млади земеделски стопани". Проектът е публикуван за обществено обсъждане.
Още при прилагането на ПРСР за периода 2007 – 2013 г. стана ясно, че голяма част от евросубсидиите за млади фермери са усвоени с проекти за червеи.
Авторите на проекта казват, че с цел намаляване на бюрокрацията младите фермери ще кандидатстват с по-малко документи.
В приложение към наредбата са изброени плодовете, зеленчуците и животните, които са основни и традиционни за България производства.
С цел избягване на двойно финансиране е добавено изрично изключение - към датата на подаване на проекта кандидатите да не са одобрени за подпомагане по подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитие на малки стопанства” от ПРСР 2014 - 2020 г.
Правното основание за ползване на цялата налична в земеделското стопанство земя ще се доказва с документи по Закона за подпомагане на земеделските производители.
Младите фермери ще трябва да карат курсове по базово земеделско обучение с минимална продължителност 8 часа. Бизнес планът им задължително трябва да включва поне една инвестиция със стойност на актива 700 лева.
Новият прием ще бъде онлайн в Информационната система ИСУН 2020 след публикуване на обява. Обявата ще съдържа началната и крайната дата за приемане на проекти, както и бюджета на подмярката.


Отбелязваме Световния ден на планините
Времето във Варна на 11 декември 2025
Честваме паметта на преподобния Даниил Стълпник
Манчестър Сити спечели гостуването си на Реал Мадрид
Измислиха как да спасят дизеловите коли в Европа
Любители на ракията опитаха премиум напитки на най-големия фестивал в София
САЩ и Катар може да създадат свръхпредлагане на LNG на европейския пазар
Забраната на социални медии в Австралия няма да спаси децата
Криптотърговците търсят допълнителна защита, тъй като отвличанията растат
Банковото финансиране за сектори със структурни проблеми у нас може да намалее
Знаете ли как Audi Matrix LED комуникира с пътя?
Kia показа новия си кросоувър за Европа
Сервиз поиска 15 000 евро за ремонт на Tesla, собственикът я оправи срещу 100 евро
Мъж паркира Ferrari на балкона си, за да разбере, че Виена не е Дубай
С кого ще се конкурира новата суперкола на Toyota
Исландия е петата страна, която бойкотира „Евровизия“
Костадинов: Правителството си отива, страхът се вижда в погледа им
Над 40 души са арестувани снощи на протеста, двама с големи суми пари
Мъж почина заразен от бяс след бъбречна трансплантация
САЩ са задържали петролен танкер край Венецуела