IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Три сценария за имотния пазар в България покрай еврозоната

Най-вероятен е базовият сценарий с умерен ръст на кредитирането, ускорен ръст на цените тази година и успокояването им през следващата

17:40 | 09.06.25 г. 3
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Възможни са три сценария за развитието на жилищното кредитиране и на имотния пазар у нас с оглед на присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. - оптимистичен, реалистичен и песимистичен. Най-вероятен в момента е базовият сценарий с умерен ръст на кредитирането, съчетан с ускорен ръст на цените тази година и успокояването им през следващата. Това каза Борислав Гостев, генерален директор на "Супер Кредит", в предаването „ИмоТиТе“ по Bloomberg TV Bulgaria.

При реалистичния сценарий ще наблюдаваме умерено покачване на броя и средния размер на жилищните кредити през следващите няколко месеца и следващата година. Освен това се очаква да видим по-сериозно покачване на цените на имотите до края на годината и успокояване през следващата година, посочи Гостев.

„Успокояването означава, че ръстът на цените няма да надхвърли 15% на годишна база до края на 2025 г., а през следващата година повишението им да бъде с 5-7%. По отношение на кредитирането очакванията ни са за сходни лихвени проценти по ипотечните кридити спрямо настоящите“, каза събеседникът.

По думите му оптимистичният сценарий ще включва много по-сериозни преки чужди инвестиции, не само на имотния пазар, а и на цялата икономика.

„Въпреки това за средностатистическия българин това ще е най-негативният сценарий. Той ще намали още с малко достъпността на жилищата“, коментира събеседникът. 

„Песимистичният сценарий е продиктуван не толкова от еврозоната, а от геополитическите рискове – продължаващата война в Украйна в съчетание с непоследователната митническа политика на президента Доналд Тръмп“, коментира гостът.

Тези рискове могат да отменят позитивите, които България би имала от влизането в еврозоната, а и да доведат до глобална несигурност. Тя ще се отрази негативно на икономиката и върху недвижимите имоти и кредитирането.

Очаква се да се запази сегашният модел на формиране на лихвите по кредитите в България, посочи Гостев и допълни, че странати ни остава с едни от най-ниските лихви по заемите.

Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria 

Всички гости в предаването „ИмоТиТе“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:40 | 09.06.25 г.
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

3
rate up comment 16 rate down comment 1
Naemate1
преди 1 седмица
Сценарият е един и включва много сълзи от алчни предприемачи и горди собственици на ипотеки ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 3
mr. Yoda
преди 1 седмица
Иде видов ден. Слънцето изгрява от свободолюбивата мексиканска К'алафоонья!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 39 rate down comment 1
nikiangel
преди 1 седмица
Ясно е че тези които имат интерес цените да са нагоре, ще викат за това, другите, ще пророкуват апокалипсис и срив. Но нека погледнем реално на нещата, ако има богати хора да извадят търсените пари и да си купят желания имот, или пък да вземат голям кредит със същата цел, нека. Казвам голям защото знаете колко се иска на м2, и колко са заплатите. Аз лично нямам против да живеем в една богата държава, и продавачи и купувачи да са с пълни джобове. Но като знам къде живеем, предвиждам много болка ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още