IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Hewlett-Packard преосмисли компютъра

В изобретението си "Машината", технологичният гигант е натъпкал революционни технологии, с които иска да се върне на голямата сцена

15:06 | 15.06.14 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Ако основателите на Hewlett-Packard Бил Хюлет и Дейв Пакард някога са гледали с критично око от небето наследниците си, вече имат пълното основание да спрат да се притесняват. Компанията им подготвя изключително амбициозна компютърна технология, която има потенциала да замени цяла сграда със сървъри с една единствена машина с размерите на хладилник, пише Bloomberg Businesweek.

Развойният център HP Labs нарича новия си проект “The Machine”. На практика той представлява нов тип компютърна архитектура, с която инженерите на компанията се надяват да заместят днешните компютри. Тя ще използва нова операционна система, друг тип памет, както и ще разполага със супербърз трансфер на информацията. От HP казват, че ще пуснат Машината на пазара до няколко години. “Смятаме, че нямаме друг избор,” казва Мартин Финк, главен директор по технологиите в HP и шеф на HP Labs.

Преди 10 години би било немислимо, точно както е и сега, за компания като HP, IBM или Sun Microsystems да построи чисто нова компютърна архитектура от нулата. В зората на компютърната индустрия производителите масово произвеждат свои собствени микрочипове, мрежови системи и операционни системи, като дори се грижат и за дизайна на кутиите. С течение на времето обаче, компютърните компоненти започнаха да стават все по-мощни и скъпи, а компаниите които не можеха или не искаха да харчат толкова пари, започнаха да залагат на по-добър софтуер за управление на базите данни, който компенсираше недостатъците на евтиния хардуер и оптимизираше работата на системите. Интернет гиганти като Google, Amazon и Yahoo! развиха подобни напредничави центрове за управление на информацията, които впоследствие преминаха и в по-обикновени и скромни компании. От тенденцията пострадаха именно производителите на хардуер, които вече нямаха достатъчно клиенти за своите разработки.

В миналото, развойният център на HP – HP Labs – e бил почитан от компаниите в Силициевата долина като постоянен източник на свежи идеи и революционни продукти, отварящи нови пазарни ниши. В последните години обаче, компанията сякаш страда от липса на вдъхновение, предлагайки незадоволителен софтуер за мобилни устройства, както и неособено популярни системи за печат и телеконферентни връзки.

Като следствие от това HP Labs страда от постоянно свиване на бюджета. Имайки това предвид, анализаторите твърдят, че решението за създаване на скъп и сложен компютър е не само смело, но и наложително, ако компанията иска отново да излезе на голямата сцена.

Работата по проекта започнала преди две години, когато Финк е назначен за директор на HP Labs. Още от първите си дни на поста той преразгледал всички проекти на компанията, установявайки, че HP произвежда всички компоненти, нужни за създаването на по-добра компютърна система. Сред успешните проекти на HP Labs в последните години са разработки за нов тип компютърна памет и силициева фотоника. С последното учените наричат процеса по трансфериране на информацията в компютърната архитектура, който използва светлина вместо традиционните медни проводници. Не на последно място е и работата на инженерите на HP по операционни системи като Windows, Linux, HP-UX, Tru64 и NonStop.

Финк и колегите му решили да убедят изпълнителният директор на HP Мег Уитман да подкрепи идеята за инкорпорирането на всички тези технологии в нов продукт. По време на продължилата час и половина презентация пред ръководството преди година и половина, те описали евентуалните приложения на новия компютър, неговите преимущества, както и очакването, че 75% от екипа на HP Labs ще работи усърдно по проекта. “Накрая на презентацията Мег Уитман се обърна към главния финансов директор на компанията Кати Лесяк с репликата: “Осигури им повече пари,” разказва Джон Сонтаг, вицепрезидент по системните разработки на HP, който е присъствал на събранието и в момента отговаря за пускането на Машината в експлоатация. “Хората в Labs виждат проекта като възможност, която се случва веднъж в живота,” казва още той.

Последна актуализация: 13:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
misanthrope
преди 9 години
Даааа, "революционните" технологии на Хюлид Пакард ги знаем от години. Итаниума който е хем Интел, хем Риск а е толкова производителен, че вече повече няма да има други процесори щото тоя е върхът на мъхът.Супер Дома, който е толкова супер, че направо е дупер и верно струва милиони обаче кърти балкони...КО? Не.Май само в презентациите на ХП търговците са тия работи. Са.. не че бяха лоши машините ама чак па... останалите не спят момчета и девойчета от пакард :) така че.. по-уекичко го казвай
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
pepince
преди 9 години
При всички се случва и горе-долу през 5 год. са за смяна, а дали са за ***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 4
ivancholak
преди 9 години
ми щото е прашасало и е за ***, демек при пакардите това неможе да се случи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 0
Jorkata
преди 9 години
Странно защо в статия за Hewlett-Packard единствената снимка е на дъно на IBM...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още