IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Днешният полет на SpaceX може да се окаже прелюдия към нова епоха

Транспортирането на астронавти с капсулата Dragon до МКС ще доближи Илон Мъск с една стъпка до заветната му цел – началото на колонизирането на Марс

13:54 | 27.05.20 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bronte Wittpenn/Bloomberg</em></p>

Снимка: Bronte Wittpenn/Bloomberg

Фокусът към частния сектор

През последните години САЩ постепенно изградиха нова връзка при космическите проучвания между правителството и частния сектор. През 2004 г., две години след като Мъск основава SpaceX, Вашингтон заключва, че бизнесът трябва да играе по-голяма роля от преди. „При решенията на НАСА предпочитаният избор за оперативни дейности трябва да бъде се основава на конкурентни договори с частни и нестопански организации“, посочват от Вашингтон.

През изминалото десетилетие се наблюдава истинска експлозия от частни инвестиции в космически разработки.

В проучване икономистът Матю Уейнзиръл посочва, че в периода 2010-2019 г. се забелязва значителен ръст на броя на компаниите, които изпращат товари до космоса, извършващи дистанционно наблюдение и такива, които извършват анализи на околоземната орбита и Слънчевата система. Увеличава се и интересът на частния сектор към колонизирането на Луната и Марс, изграждането на мрежа за космически туризъм и извличането на ресурси от астероиди и други космически обекти.

Сред тези компании Уейнзиръл посочва и SpaceX.

dragon dragon

Капсулата на SpaceX Dragon. Снимка: Patrick T. Fallon/Bloomberg

Инвестициите в космически стартъпи се увеличават до около 2,5 млрд. долара годишно през 2015-2016 г. от близо 500 млн. долара годишно през предходното десетилетие.

Глад за печалба

Транспортирането на астронавти до МКС от Dragon ще засили търговския интерес към космоса и ще стимулира пазарните сили, които вече действат. Необходимо е да се определи готовността на бизнеса да инвестира в космическа търговия, както и да се разпределят по най-разумния начин ресурсите и капиталът. Трябва да бъдат насърчавани иновациите, за да се постига напредък.

Ще са необходими инвеститори и предприемачи. Те ще търсят печалбата, обещана от космическата търговия, но ще трябва да приемат и големия риск, който крие това начинание. Ако Мъск успее днес, рискът, пред който са изправени, ще намалее.

Въпреки нуждата от по-голяма роля на частния сектор в космоса остава необходимостта от осигуряването на основни правила и структура от страна на правителствата.

Публичната политика в космическото пространство е едва в зародиш. Например космическите отломки в земната орбита могат да нанесат значителни щети на частната собственост. Трябва да се реши този проблем, например чрез възлагане на права на собственост или чрез облагане с данък.

Мрачният фон на това очаквано историческо постижение е пандемията от коронавирус, отнела стотици хиляди животи по света, опустошавайки икономиките, включително и тази на САЩ.

Полетът на SpaceX до МКС може да хвърли лъч светлина не само върху стремежа на САЩ да си върне космическата корона, но и върху надеждите на цялото човечество, че все пак предстоят по-добри времена. Космически времена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 9 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Мдаа, едни ще летят до Марс, други ще ходят във външните си тoaлетни в Сибир и ще псуват Сорос, че е виновен за високата цена на бояришника...Капацитет, кво да се прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 3 години
статията пише е важен аргумент и после само пълнеж, паце :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 3 години
Всичко зависи от гледната точка. Руската е колко е велика русия(ссср) заради това че Гагарин е лежал не знам колко часа в космоса. Американската е "ваш'та м'*** поганска, ние ви плащаме данъци а вие си правите разходки до луната".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 3
panther
преди 3 години
То статията сама си го пише: "САЩ останаха без ясна цел и космическата им програма зацикли." Освен празните приказки тип бивш комсомолски секретар. И в коментарите май доста комсомолски секретари са се събрали, но този път на новия голям брат. Космическата индустрия ЩЯЛА да отбележи прераждане. Ами ще поживеем ще видим. Дотук се вижда само един частен пилотиран космически полет. И даже и той не е приключил успешно. Хората с големите лозунги вече тръгнаха към Сириус. То и България ЩЕШЕ да построи комунизЪма, ама...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 3
khao
преди 3 години
прехвърляне на пари от данъкоплатците в джобовете на Мъскхахаха, не си гледал цифрите, нали ??? иначе нямаше да пишеш глуупости. само за година държавното СЛС гълта по 2.2 млрд почна преди мъск и даже не се знае дали ще тръгне... до тук са метнали 10млрд на вятъра... ей тия гълтат яко бюджетни пари !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 7
panther
преди 3 години
Вояджър 1 и 2 са изстреляни 1977. Хъбъл е добър пример, не знам дали знаеш той не е първия космически телескоп просто е най-рекламирания. И изстрелян преди 30 години. Совалките завършиха безславно с 2 големи трагедии. От три марсохода 2 са изстреляни 2003. Само Кюриосити е по-пресен. Малко черно бяло гледаш на нещата, аз не съм казал че "другата страна" има по-големи успехи. Но такива като теб така са възпитани явно. На мен ми е жал, че човечеството е в застой в космоса от 50 години. И замяната на държавните космически с почти същите, но частни, не е нищо сериозно, освен прехвърляне на пари от данъкоплатците в джобовете на Мъск. Фундаментален напредък няма. Голямото постижение "частни космически полети" е дъвка за ***. Преди 50 години само държавни учреждения са можели да си позволят компютри, сега всеки има по няколко "частни" вкъщи и дори и децата си имат смартфони с огромна мощност в джоба. И никой не го смята за някакво кой знае какво постижение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 1
khao
преди 3 години
почнаха да ги дават на "частни" компании. 10-11 години трябваше експерти от НАСА да обясняват на Мъск и Боинг как се правят ракетиабсолютно не вярно и лъжливо твърдение!!! наса не са напраеили една ракета в тяхната история... всичко е часно, совалката е направрна от ULA (демек Боинг) сатурн 5 тоже !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 3 години
хехе, личи си че не следиш проекта... личи си във всеки довод който ползваш, защото е частично верен и или трябва да се откажа или да ти напиша баси фермана... ше се откажа, опита ми показванче няма сми... :)само ще те успокоя, за марс нема да ползват и грам нефт ! надявам се да си доволен сега :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 7
Biso
преди 3 години
Да си обърнал внимание, че поне половината от екипа му са "бивши" служители на Локхийд Мартин и Бойнг? Сега ни обясни как се напуска Локхийд Матин, един от лидерите в космическата, отбранителната и високи технологии индустрия и стратегическо за САЩ преприятие и се преминава на работа в друга фирма. Тия хора носят в главите си цялото ноу-хау на Локхийд Мартин и Бойнг. Нали се сещаш, че там имат много дебели договори за служителите, които с подписа си почти са се отказали от гражданските си права дадени им от конституцията. Преди да говориш колко успешен е Мъск, погледни малко по-широко и непредубедено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 11
888
преди 3 години
Най- голямото амириканско космическо постижение са филмите на Джордж Лукас - Междузвездни войни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още