IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Черните лебеди на Dronamics се готвят за полет

Историята на българския стартъп започва като на майтап, но може да промени милиардната индустрия на карго превозите

10:02 | 18.06.18 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимки:&nbsp;Dronamics</em></p>

Снимки: Dronamics

В икономиката понятието „черен лебед“ обозначава рядко срещано явление, за което се вярва, ще не съществува, но може да промени всичко. Или неочаквано събитие, което може да доведе до непредвидими удари за финансовите пазари.

Е, днес представяме една друга гледна точка за това понятие. „Черен лебед“ е името на малкия, безпилотен и ефикасен дрон, разработван от българската стартираща компания Dronamics. Той може да носи товар от 350 кг на над 2 500 км разстояние, разказа в технологичното предаване UpDate на Bloomberg TV Bulgaria Свилен Рангелов – един от основателите на компанията. 

Началото на тази история звучи като приказка за двама братя, но без златна ябълка. Завършилият американския колеж преди 8 години Константин Рангелов заминава да учи в Холандия. И от любовта му към българското сирене, колкото и парадоксално да е това, се ражда идеята за бизнес, който може да струва милиарди. Изнервен от липсата на възможност за доставки на прясно сирене до далечната западна страна, Константин започва да мисли за конструирането на малко самолетче, което да пренася евтино и ефикасно товари. Така заедно с брат си Свилен създават Dronamics.

Стартъпът разработва концепция за въздушен транспорт с дронове, които могат да пренасят до 350 кг и да изминават до 2500 км. Идеята на компанията е конструиране на малък самолет, който да може да пренесе товар, колкото един малък карго ван, но за значително по-кратко време, разказва Рангелов. 

Рангелови Рангелови

По думите му основното предимство на идеята е фактът, че големите транспортни авиокомпании нямат изгода от транспорт на товари на къси разстояния, а и използването на пълния капацитет на един голям самолет е невинаги гарантирано. Именно този проблем в транспортната сфера ще разреши наличието на карго дроновете.

Дизайнът на самолетите е изцяло нов, производствените методи - също, каза още Рангелов. Освен това създаденият преди три години стартъп използва и повече композитни материали и иновационни производствени методи, които не се използват при големите самолети.

„Преценихме, че в продължение на много години хората, които са правели самолети, винаги са имали едно огромно ограничение - нуждата от пилот в кабината. За доставките цената е много важна и беше необходим нов дизайн, който да е по-аеродинамичен“. Така Рангелови и екипът им решават да заложат на безпилотен дрон, за да могат в допълнение и да спестят място от липсата на пилот.



Към момента стартъпът има няколко инвеститори, сред които са фондът Eleven, австрийският фонд Speedinvest и Бойко Яръмов, съосновател на Телерик и Телерик Академия. Но за да се създадат карго дроновете, ще са необходими десетки милиони лева, каза още Рангелов и добави, че е убеден, че ще успеят да намерят нужните им допълнителни вложения. За следващия етап на набиране на средства към края на годината компанията се цели в 5 млн. евро.

Dronamics вече има работещ прототип с размер 1:4, чрез който се тества аеродинамиката, комуникацията и дейността на модела.

Предстои през следващата година тестванията да се изпълняват с модел в размер 1:1. Рангелов се надява производственият процес да стартира до три години, като дори той може да е в България.

Вижте във видео материала целия разговор.

Изминали издания на UpDate гледайте тук.

Следете UpDate и във Facebook.

Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 9 rate down comment 12
redcretin
преди 5 години
Вицове за наивни "инвеститори" ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 0
bertram
преди 5 години
Браво на момчетата, но според мен има много много подводни камъни откъм регулация , защото това ще са едни 400-500+кг летящи над населени места и гарантирането на сигурността ще е много трудно.Възможно е обаче ако технологията им е добре някой от големите риби да ги купи за много милиони и да се справи с административните пречки.Успех!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още