IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дъжд от пари за стимулиране на икономиката - вече не толкова налудничава идея

"Хеликоптерните пари" може да са следващото голямо нещо в момент, в който достигат границите на стандартните неконвенционални практики

19:14 | 28.03.16 г. 46
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Хеликоптери, които изсипват пари по улиците: това е жива метафора за една драстична форма на стимулиране на икономиката от страна на централните банки, която привлича вниманието като възможен метод, който да помогне за изваждане на глобалната икономика от затрудненото положение, в което е изпаднала, коментира за Associated Press Дейвид Макхю, цитиран от БТА.

Идеята за "хеликоптерни пари" е проста: централните банки ще напечатат нови пари и ще ги раздадат на населението, подобно на доставка на хуманитарна помощ по въздух. Хората на свой ред би трябвало да похарчат или инвестират тези средства, което пък да доведе до повишаване на икономическия растеж и на инфлацията.

Потенциалната ефективност на този метод го прави привлекателен в свят, където централните банки се мъчат да тласнат нагоре ниската инфлация и растеж с използваните сега от тях инструменти: многократни понижения на лихвените проценти - често под нулата, и необичайни програми за стимулиране на икономиката като изкупувания на облигации.

Тъй като световната икономика е изправена пред опасността от дефлация - ниски цени и заплати в дългосрочен план, които убиват растежа, шумът от хеликоптерите, които носят чанти с пари се чува все повече в дебатите между икономистите.

"Хеликоптерните пари" може да са следващото голямо нещо в момент, в който (хората, които определят паричната политика) достигат границите на стандартните неконвенционални практики", казва Андрю Кенингам, старши икономист в Capital Economics в Лондон.

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги бе попитан този месец за евентуалното използване на "хеликоптерни пари", след като оглавяваната от него институция обяви нова поредица стимулиращи мерки, включително отрицателни лихвени проценти и по-масирано купуване на облигации с цел даване на тласък на инфлацията и растежа

"В действителност не сме мислили или разговаряли за (този метод)", каза Драги. "Това е много интересна идея, която сега се обсъжда от учени икономисти и в различни среди", добави обаче той.

Носителят на Нобеловата награда за икономика Милтън Фридман предложи първи т. нар. "хеликоптерни пари" преди 50 години. Този метод прилича, но не съвпада изцяло с количественото облекчаване - способа, използван от централни банки като Федералния резерв (Фед) на САЩ, Bank of Japan, Bank of England, ЕЦБ от финансовата криза и Голямата рецесия от периода 2007-2009 година.

При количественото облекчаване централните банки купуват държавни облигации от търговски банки. Те плащат, като увеличават по електронен път паричните суми в сметките, които търговските банки са длъжни да имат в съответната централна банка. Когато балансът по сметката набъбва, се създават нови пари.

Има само един проблем. Парите стоят в резервна сметка. Ако самата (търговска) банка е нестабилна, или е станала по-предпазлива при отпускането на кредити, то централната банка може да печата колкото пари си иска, но те няма да достигат до хората.

"Хеликоптерните пари " избягват тази зависимост от банките. Целта е парите да бъдат вкарани директно в обращение. Освен това по презумпция те са придружени от гаранция, че са постоянна добавка към паричното предлагане за разлика от количественото облекчаване, за което централните банки казват, че планират в определен момент да прекратят.

Както пише Фридман в труд от 1969 г., "нека си представим, че един ден хеликоптер лети над този район и пусне допълнителни 1000 долара от небето, които, естествено, ще са събрани набързо от (местните жители)". След това те ги харчат, засилват икономическата активност и тласкат нагоре инфлацията.

Други топ икономисти са предлагали различни варианти на същата тази идея. Британецът Джон Мейнард Кейнс, например, заяви, че правителството трябва да зарови бутилки с банкноти в стари въгледобивни мини и да остави хората да ги изровят, за да бъде увеличено паричното предлагане. През 2002 г. Бен Бернанке, по онова време член на управителния съвет на Фед, а по-късно и негов председател, предложи "хеликоптерни пари" като начин за издърпване на Япония от дефлационното тресавище, в което е затънала.

Печатането на пари може да се превърне в катастрофа, ако правителството стане зависимо от него, или централната банка няма куража да го спре, когато то повече не е необходимо. Възможно е тази практика да доведе до хиперинфлация, както стана в Германия през 20-те години на миналия век и наскоро в Зимбабве.
Времето да се печатат пари, твърдят поддръжниците на тази идея, е когато икономиката е толкова вяла, че инфлацията не е повод за безпокойство.

На теория централните банки могат да печатат пари и след това просто да ги раздават. Сегашната дискусия обаче се съсредоточава до голяма степен конкретно върху предложението на Бърнанке как е най-добре да бъдат пускани "хеликоптерите пари". Правителството понижава данъците и след това емитира нови облигации, които централната банка обещава да купува, на практика финансирайки по-ниските данъци с новите пари.

Бернанке твърди, че една такава стъпка "почти сигурно ще е ефективен стимулант на потреблението и оттук - на цените". Има няколко пречки обаче. За разлика от количественото облекчаване "хеликоптерите пари" на Бернанке увеличават държавния дълг, което може да подкопае доверието.

За да бъде решен този проблем, централната банка може да поеме ангажимент да продължи да купува облигациите, така че правителството да е сигурно, че ще е в състояние да разсрочва тези свои задължения.

Друг вариант е централната банка да може просто да се откаже от дължимите й суми по държавния дълг. Това обаче ще й причини големи загуби, които пък могат да подкопаят общественото доверие.

В случая на Драги договорите на Европейския съюз забраняват на ЕЦБ да финансира правителства. Законът и политическата съпротива няма да позволят това. Йенс Вайдман, един от двамата германци в управителния съвет на Европейската централна банка, отхвърли идеята, изтъквайки ефекта, който ще има тя върху финансите на самата ЕЦБ.

Освен това много правителства не искат да харчат повече средства. Германският министър на финансите Волфганг Шойбле предложи бюджет за 2017 г. с малък излишък. Републиканците в Конгреса на САЩ казват, че искат по-малко държавни разходи и дългове, а не повече. Консервативното правителство във Великобритания набляга на намаляването на дефицита, а не на стимулирането на икономиката.

Япония, която е в дефлация от по-дълго време и чието правителство има огромни дългове, може да се окаже по-вероятен кандидат, прогнозира икономистът Кенингам.

"За ЕЦБ е много трудно да направи каквито и да било радикални промени", казва той. "Мисля, че Япония може да е мястото, където най-вероятно ще бъде изпробван (този метод), тъй като те имат по-големи фискални проблеми и по-малък проблем с координирането на фискалните и паричните власти, тъй като е една страна."

"Не мисля, че това ще се случи скоро, но ако попаднем в капана на много, много ниска инфлация и много голям държавен дълг за още пет години, то тогава неща, които сега изглеждат невъзможни, могат накрая да бъдат приложени", обобщава Кенингам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:37 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 32 rate down comment 0
senzor
преди 8 години
Просто приведете парите в сметката на жена ми. Ако хвърляте пари на хората, някои може и да не ги похарчат, докато на жена ми сигурно няма да и стигнат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 10 rate down comment 1
deant
преди 8 години
Спомнете си какво е определението за луд човек. После погледнете заглавието. Класическо. Точка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 10 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 8 години
До #13Е много провокативни тези задаваш! И то баш в този капиталистически форум... хаха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 13 rate down comment 0
delcoSmoka
преди 8 години
Нобел защо Югославия бе, ами за Виденовата инфлация не се ли сещате ?Хипер инфлацията ще доведе до едно ВОЙНА !!!Тя обаче е незибежна. За това и в Европа ви се докарват милиони за да има с кого да се биете докато чиффутските елити товарат самолетите !Да се ровим ли само в Инвестора колко статийки ПРОТИВ златото имаше ?Успех на всички.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 2
blackaquarius
преди 8 години
Айде стига вече!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 10
Атанасио
преди 8 години
нобелиста по икономика Пол Кругман и Лари Съмърс екс фин.м-р на САЩ признават за ''стагнация от един век'' - http://bg.mondediplo.com/article1436.html,че кризата е системна - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 11 rate down comment 3
Mike Florida
преди 8 години
Идиотаа винаги държи, да се убеди самолично, че повтарянето на грешни решения, води до един и същ, трагичен резултат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 13 rate down comment 4
Mike Florida
преди 8 години
Идиотаа винаги държи, да се убеди самолично, че повтарянето на грешни решения, води до един и същ, трагичен резултат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 0
vstoykov
преди 8 години
Това беше епично преместване на прозореца на Овертон.http://vstoykov.blogspot.bg/2014/06/blog-post_20.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 11 rate down comment 0
pecan
преди 8 години
*** и техните идеи нямат край . Нарича се изместване на прозореца . По този начин може да се докаже и канибализма че е полезен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още