IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Борислав Петков: Земеделските земи изместиха златото като инвестиционен актив

Очаквам ръст на цената на земеделските земи с 10% през 2012 г. и активизиране на вторичния пазар, заяви Борислав Петков, председател на БАСЗЗ

16:02 | 09.12.11 г. 11
<p>
	Борислав Петков, Снимка: Investor.bg</p>

Борислав Петков, Снимка: Investor.bg

Освен на първичния пазар, през 2011 г. голяма част от сделките са били на вторичен пазар. Първичният пазар е между наследствен собственик на земя и купувач. Вторичният е пазар между инвеститори, купували преди години, добавили стойност под формата на окрупняване и сега продаващи с добра печалба, заяви Петков.

Купувачи са онези, които усещат сигурност в този вид актив. Основно това са арендаторите, които започнаха усилено да инвестират в покупката на земеделска земя, за да гарантират дългосрочно бизнеса си, смятат в БАСЗЗ.

Вторичният пазар е изключително добър критерии за стабилност на пазара като цяло, като на него се дължат над 40% от сделките.

През 2011 г. се наблюдават доста инвеститори, които не са си отговорили на въпроса защо влизат на този пазар, а това не е добре за самия инвеститор. Защото в желанието си да придобият земедеслка земя се даваха цени много над първичния пазар. Ако този инвеститор не окрупни закупените, той не би получил доходноста дори на депозит в банка, смята Петков.

10 000 дка, купени от арендатор обаче, са дълго обмисляна инвестиция, гаранция за бизнеса му, като арендаторът изчислява цената на база получаваната продукция, допълни той.

Функция на цената на земята винаги е била рентата, а тенденцията на ръст се запазва и в момента рентите бележат ръст с 20-23% на годишна база. Ние тръгнахме от много ниски нива, като през 2006 г. средната рента беше 6-7 лв., сега е между 28 до 33 лв., изключвайки Добруджа.

Добруджа не може да бъде приобщена към общия пазар, защото цената на земята там е от 700 до 1 300 лв./дка, а рентите са между 50 и 100 лв./дка.

В района на Монтана рентите са 28-35 лв./декар, във Видин от 18 до 22 лв., като Северозападния район вече не е толкова западнал, смята Петков.

В област Плевен рентата е 35-38 лв., в Търговище 18-35 лв., в Пловдив 26 лв., в Пазарджик 30 лв, в Бургас е 17-30 лв.

През 2011 г. заявките за наем на земя от арендаторите към нас са с 34-35% повече спрямо миналата година. Тоест арендаторите искат да арендоват това, което са ползвали, плюс 30-35%, обяви Петков. Членове на асоциацията притежават около 2 млн. дка земеделска земя или около 6% от земята у нас.

Последна актуализация: 07:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 1
първи стъпки
преди 12 години
Що - годе съм съгласен с коментара ти с 3 забележки:1. Тук сравняваме всички тези негативи със златото! Според теб, то по-добра инвестиция ли е?2. Аз говоря за дългосрочна инвестиция, а за такава не е сериозно да се прогнозират цени на продукция! 3. Аз работя коренно различно нещо и те уверявам, че в нашият бизнес има същите като размер опасности, каквито има и земеделието от природата! Какво ще се случи, ако си подписал договор за продажбата на Китайска стока на цена 1 лв /тъй като доларът е бил 1,25 и като си гледал измененията му през годините си оставил аванс 10тина % /, а тя ти идва на 1,10 примерно???Това по-лесно предсказуемо ли е според теб от дъждовете? Примери такива и различни за всеки тип бизнес мога да ти давам хиляди... Навсякъде има такива пречки!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 1
mick
преди 12 години
Още нещо - тъй като прибирането на реколтата става все по едно и също кратко време.. цената пада точно тогава. И тъй като много арендатори нямат складове за продукцията продават веднага на по-ниска цена, щото ако изчакат и завали става мазано. Ето тая година - цените бяха високи, и вместо да продават, задържаха в очакване на по-висока цена.. да ама цените паднаха.. и стана лошо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 1
mick
преди 12 години
Значи така като смяташ добивите - 1. Когато е голям добива, цената е ниска, и обратното. 2. Смяташ добивите все едно ти обработваш земята, а това няма да стане, ще я дадеш някой да ти я обработва. Т.е. ще се надяваш на добра рента. Ако сключиш дългогодишен договор с арендатора пък после няма да може да продадеш изгодно когато поискаш. Т.е. ще затвориш едни пари особено при сегашните цени на земята - много пари и ще се надяваш на смешна рента. Единствено ако купи човек голям парцел 50-100 декара и нагоре поне може да се пазари и то пак всичко зависи дали има достатъчно арендатори в землището или е само един арендатора.Замята иска работа. Да стоиш и да чакаш ей така някой друг да ти я обработва - ще получиш малка доходност. Всички залагат на субсидиите - т.е. не на работата а някой ей така да даде едни пари - само че сигурен съм ще има ограничения - няма да е както сега.В земеделието всичко зависи от времето. Така, че прогнозите са много важни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 1
първи стъпки
преди 12 години
И все пак този сайт е ***, а не е Синоптик.бг, та да предсказваме коя година ще е сушава и коя плодородна. Мисля си, че има и застраховки за подобни катаклизми, а и във всеки бизнес има такива условности. Същото е да се каже не купувайте акции от компании по крайбрежието, защото може да ги удари цунами? :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 1
първи стъпки
преди 12 години
Може обаче и да е над 800 кг, както бе миналата година например? Може би пък и цената да стане над 300 лв? Идеята ми е, че земята създава продукт, жизнено необходим на човечеството, златото - не! Даже напротив - за да го имаш, ти трябва да правиш разходи /трезор, поддръжка/, което ми се струва абсурдно. Вместо активите ти да изкарават нещо, те да ти изискват нещо. Отделно, че бях чел статия, че само 3-4% от златото е реално необходимо за нуждите на човечеството. Ако този психологически трон на златото се спука, НИКОЙ, ама НИКОЙ не би го купувал, просто защото не му трябва /отделни заводи биха купили 3-4% от него за производство на нещо/!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
mpy_yordanov
преди 12 години
Добивът от царевица може да е и 50 кг. при сушава година. Метереолози твърдят, че по-добре да не се сее в бъдеще у нас, ако няма напояване (което струва пари). Арендаторите това и правят. Сеят зимни култури, като пшеница и рапица и ечемик, за да хванат пролетната влага. Бъдещето на слънчогледа също е малко спорно, ако засушаванията продължат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
първи стъпки
преди 12 години
1. Жилища се строят, земята не!2. Средният добив да кажем на царевица е 600 - 700 кг. за декар. Цена на царевицата: около 300 лв/тон. Това прави около 200 лв/декар !!! и това е без субсидиите!!! При цена на декар 500-600 лв декар това прави годишна възвращаемост от над 30% И ТОВА Е БЕЗ СУБСИДИИТЕ!!!3. Има проблеми с ниските нива на рентите, но това би трябвало във времето да се оправя! Може би се дължи на факта, че обработвателите на земята изплащат кредити, но кой знае, може и да е от нашите си, български причини?4. За другите отрасли може и да има значение в коя страна ще инвестираш, но съгласи се, че земята е земя и в България, и в Германия и т.н. Тук няма други фактори и щом някой може да плаща за земя в много пъти повече някъде в Европа, този някой би го наприл и тук, ако му се позволи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 1
stoiloff
преди 12 години
Има логика! До десетилетие, ако разрешат добива на шистов газ, декар неотровена земя ще стува страшно много! Изхода е да се купува сега и да не се позволява отравянето и!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 2
mick
преди 12 години
Същото казваха и за жилищата. Не е нормално обаче цената на един актив да е много над 10 пъти годишния наем/рента от него. Цената не може да расте неограничено, независимо от това какво може да изкараш от нея. Та след като купиш земята, някой ще трябва да я наеме и да я обработва.. само, че този някой ще си направи сметката колко пари ще изкара от нея нали? Земеделските субсидии и европейски програми.. те държат високи цените на земята. Заради това и много "инвеститори" не си правят сметка колко пари ще изкарат директно от земята. А смятат какви пари по програмите ще вземат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
първи стъпки
преди 12 години
Има няколко големи разлики между златото и земята:1. Едва 3-4 % от златото са реално необходими на човечеството /т.е. биха намерили приложение/, всичко останало е спекула.2. ПРи явно растящото население на земята е нормално и нуждите от храни, дрехи и т.н. да растат, а те са продукт на почвата.3. Земята не може да се произвежда или добива.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още