IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Износът за Катар и Саудитска Арабия дава надежди на овцевъдите

С подписването на междуправителствените договори между Катар и България арабските търговци директно ще договарят доставките от българските ферми

13:18 | 18.05.12 г. 1
<p>
	<em>Премиерът Бойко Борисов и министър-председателят на Държавата Катар Н. Пр. шейх Хамад бин Джасим бин Джабр Ал-Тани разглеждат представените от българските производители традиционни плодове и зеленчуци</em> &nbsp; &nbsp; &nbsp;Снимка: БТА</p>

Премиерът Бойко Борисов и министър-председателят на Държавата Катар Н. Пр. шейх Хамад бин Джасим бин Джабр Ал-Тани разглеждат представените от българските производители традиционни плодове и зеленчуци      Снимка: БТА

Засилените контакти на правителствено ниво между България и арабските държави, които преди 30 години бяха основни търговски партньори на страната в износа на селскостопански продукти, дават надежди на производителите за възстановяване на тези пазари.

Това съобщи за Investor.bg председателят на съюза на овцевъдите Бойко Синапов, коментирайки постигнатите договорености с Катар и Саудитска Арабия за засилване на износа на селскостопанска продукция от България.

В рамките на визитата на катарската правителствено делегация, която е на тридневно посещение в България, днес министърът на земеделието Мирослав Найденов подписа меморандум за разбирателство в областта на селското стопанство с министъра на околната среда на Катар Абдула Мубарак бин Абуд Ал – Медади.

Катарската страна проявява засилен интерес за внос на агнета и овце от България, като имаме уверението от страна на агроминистерството,че българските животновъди ще могат директно да преговарят с чуждите търговци, обясни още Синапов.

Според фермерите отварянето на арабските пазари би дало сериозен тласък за разширяване на българските стопанства.

„Всеки от нас би могъл в рамките на една година да удвои броя на отглежданите животни, стига да имаме сигурността на постоянните пазари“, обясни още Синапов. Той припомни, че от началото на годината постепенно се е отворил и пазарът с Турция, като вече има реализирани сделки за износ на агнета и овце.

Кризата в животновъдството след 1990 г. предизвика крах в овцевъдството, припомниха от бранша. Ако преди 30 години в страната са били отглеждани 19 млн. животни годишно, днес овцете майки наброяват под един милион, поясни Бойко Синапов.

При това състояние на бранша производителите трудно биха възстановили предишните количества на износа. „Арабският пазар е необятен, затова на първо време ще ни бъде трудно да осигуряваме исканите от тях големи доставки. С времето обаче бихме могли да разширим бизнеса“, коментира още председателят на съюза.

Освен с експорта на живи животни българските производители биха могли да стъпят на арабския пазар и с традиционните продукти като сирене и кашкавал. Птицевъдите също имат шанс да увеличат износа си, който се засилва през последните две години.

При разговорите с катарския министър на околната среда министър Найденов е получил уверение, че бизнесът има интерес и от вноса на българския пчелен мед, съобщиха от министерството на земеделието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 18 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
Като се замисля, дали побратиняването ни с Катар не би било по-добро и по-продуктивно от това с побратимяването ни с "братята" европейци? Незнам какви са изискванията на Катар за щасливостта на месото, размера на черешите или ъгъла на краставиците, ако някой тук знае може да сподели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още