IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Димитров: Мислеше се за грандомански енергийни проекти, а не за мрежата

Трябва да се провери дали е извършена необходимата превенция на мрежата, смята депутатът

08:21 | 10.03.15 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Димитров: Мислеше се за грандомански енергийни проекти, а не за мрежата

Една от причините за кризата с липсата на електричество на някои места в момента е фактът, че бе допусната съществена грешка – планираха се грандомански енергийни проекти, като АЕЦ „Белене”, а не такива за подсилване на преносната и разпределителната мрежа. Това мнение изрази пред "Нова телевизия" депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров. 

Той посочи още, че средства е трябвало да бъдат инвестирани в „по-надеждни трансформатори и електропроводи”, които да помогнат за по-лесно и по-бързо отстраняване на сериозни аварии.

Бившият член на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Еленко Божков посочи, че подобно бедствие – аварирали 40 електропровода на 110 киловолта, не се е случвало в последните 30 години. Припомняме, че заради обилния снеговалеж над 750 населени места останаха без електрозахранване. Вчера енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че ситуацията е извънредно тежка, но се работи денонощно за отстраняването на повредите.

Днес Божков коментира, че трябва да се направи анализ на работата по преносната мрежа и причините за авариралите електропроводи. Експертът беше категоричен, че в планинските райони електропроводите преминават през просеки и трябва да се оцени дали те са били достатъчно широки.

И Димитров, и Божков не се наеха да дадат оценка на щетите, нанесени по електропреносната мрежа от снега. Според Божков клиентите трудно ще получат и компенсации за липсата на електричество, защото ситуацията е извънредна. Бившият член на ДКЕВР извади и своя фактура за сметка на ток, в която посочи, че разходите за поддържка на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) са по-малка част, отколкото тези, които вземат ЕРП-тата.

Мартин Димитров е категоричен от своя страна, че разходите от бедствието са щели да бъдат по-ниски, ако е била направена превенция  на мрежата в летните месеци. Той посочи, че бедствия стават навсякъде, но не с такава концентрация. „Това показва, че никаква превенция не е правена”, допълни депутатът.

Според него електроразпределителните дружества са били оставени без контрол. Димитров поиска новият състав на енергийния регулатор да провери дали дружествата са си свършили работата по отношение на превенцията. „ЕРП-тата трябва да понасят глоби при несвършена работа ”, каза той.

Една от стъпките по отношение на стабилизирането на сектора, която управляващите са предприели, е проверката на всички дружества на регулирания пазар, която ще се прави от Агенцията за държавен финансов контрол (АДФИ) ежегодно, припомни още депутатът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:19 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 0
Pyramid
преди 9 години
За "всички" трасета ВН под земята, нито цената, нито теренните условия го позволяват, за жалост. Хеле пък, "рисковите". За СН - както и да е, ама ***, за едното чудо, ще вземат да ги копат "за бакър, батэ". Все ми се струва - което виждам по телевизията - че аварират необслужвани отдавна трасета /с неподрязани, порасли високо дървеса наоколо/ и, още, климатично и механично неиздържани. Рисков фактор се е оказал човешкият. Ще рече, някъде някой много си е затварял очите, като са приемани проектите. Щото климатичните зони, съгласно които се определят максималните междустълбови разстояния, типовете ЖР-та, координира се изолация и т.н. не са разширявали границите си. Вероятно, още, са и "икономисани" и "оползотворени" чрез премии за този-онзи и средства за бригадите по поддръжка на трасетата, за комутационна апаратура и защитна автоматика и т.н. и т.п. И пак, отговорността се стоварва върху времето, щото не можеш го глоби, синдикатите няма да скачат...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 0
ivanrog
преди 9 години
Много бъркате за подземните трасета, особено за високото напрежение. Да, оптичните кръгове са подземни, но оптиката не пренася електричество, а съвсем друга тема е че не заплаща и такси за сервитут.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 3
ivanrog
преди 9 години
Предполагам има предвид грандоманските американски тецове и веи сектора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 2
Alcatrazz
преди 9 години
Само да бяха споменали, че мрежата 110 киловолта е на държавната ЕСО, но карай те ЕРП -тата за всичко са виновни дори и за падналия сняг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 6
data
преди 9 години
Рисковите трасета отдавна в цял нормален свят са подземни . Да си виждал въздушни оптични трасета ? Задай си въпроса - що аджеба не ги виснат кат електропроводите ? Та на статия : Мартин много правилно си противопоставя новите проекти за нови мощности и осъвременяването на мрежите . Щот ако НЕК с парите на Белене беше осъвременил мрежата сега нямаше нито да има аварии ( големи) а и възвращаемостта нямаше да бъде никак лоша . Но в Бг споровете винаги се водят повърхностно и едностранчиво .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
alexx
преди 9 години
Може да не е инвестирано достатъчно за обновяване, но дори и да бе инвестирано, ако след това не чистиш просеките, паднали дървета пак ще късат далекопроводите. За това става въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 9 години
Не е точно така . Основната мрежа технологично е на нивото на 70-те . Разпитай някой който работи в НЕК или някое ЕРП : всичко само се кърпи .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 1
alexx
преди 9 години
Мартин си изпя мантрата. Която има малко общо с бедственото положение. Скъсаните далекопроводи са в просеки в горите, които се са прочистени. Не е до липса на средства, а до организация. По една бригада с моторни резачки е нужна, но навреме. Обикновена мърлявщина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 6
lubenmark
преди 9 години
От тебе може да се очакват само грандомански пледоарии на политическа основа. Като всеки път, друг ти е виновен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 5
melon
преди 9 години
Бантустан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още