IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иванов: Бизнесът забравя, че битът вече понесе тежестта на скъпия ток

АДФИ е внесла първия доклад за енергийните дружества и ако има нарушения, ще бъде намалена цената на производителите

10:10 | 03.07.15 г. 10
Иванов: Бизнесът забравя, че битът вече понесе тежестта на скъпия ток

В последните дни бизнесът се оплаква от повишаването на цената на електроенергията, но не отбелязва, че за година цената за бита се повишава с почти 15%, коментира в ефира на БНТ председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов.

В същото време на бизнеса е била дадена възможността в продължение на година – година и половина да плаща два пъти по-ниска стойност на таксата „Задължения към обществото” спрямо българските граждани, допълни още той.

Припомняме, че от работодателските организации обаче посочват, че битовите абонати не са плащали такава такса. Реално в предишните си ценови решения от енергийния регулатор не определят отделна стойност на таксата на регулирания пазар, а тя е част от общия микс на Националната електрическа компания (НЕК).

В последното ценово решение, което така и не влезе в сила от 1 юли, е предвидено повишаването на цената на тока с 2% от новия регулаторен период. Иванов гарантира, че „няма да сложи подписа” си под решение, предвиждащо по-голям ръст на цената за домакинствата с по-голям темп от инфлацията. Ако има обективни причини обаче, може да има преразглеждане на модела и цената да се повиши с по-малък процент.

Отсрочката в определянето на цената на тока за новия регулаторен период води до увеличаване на дефицита в Националната електрическа компания (НЕК)  от 50-60 млн. лева месечно, призна Иванов. Той обаче допълни, че е имало обективни причини за отлагане на решението.

Сред тях е изготвянето на наредбата в подкрепа на енергоемката индустрия, както и на наредбата за топлофикационните услуги, посочи още Иванов.

„И на трето място, трябваше да дадем на правителството да реализира тези мерки, които набеляза с цел да се постигнат по-добри условия, не само за бизнеса, а изобщо за потребителите на електроенергия в България. Ако бъдат променени параметрите в резултат на усилията на правителството, ние ще реагираме в края на месеца цените да бъдат коригирани надолу”, допълни той.

В КЕВР вече е получен първият доклад от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и се проучва от експертите. Ако има нарушения, това ще бъде отразено в цената за изкупуване на електроенергията, определяна за съответния производител.

Председателят на КЕВР е категоричен, че ценовото решение от миналите седмици е балансирано и отразява състоянието на сектора в края на миналия месец. Моделът е качествен и позволява въвеждането на енергийната борса в края на годината, обясни още Иванов.

„Отлагането на решението за цените с шест месеца означава НЕК да фалира”, смята председателят на регулатора и допълни, че 2015 година е последният шанс за реформа в енергетиката.

По отношение на енергийната борса, която трябва да заработи в края на годината, Иванов обясни, че плановете предвиждат да има търговци на електроенергия, които ще предлагат пакети с определени условия за битовите потребители и всеки ще може да избере най-добрата оферта. „ЧЕЗ, EVN и Енерго Про няма да са задължителни, но не пречи хората да останат при тях като крайни снабдители, които ще се конкурират с другите търговци”, посочи председателят на КЕВР.

Иванов беше категоричен, че КЕВР е независима институция  - и политически, и корпоративно. „Надявам се, че това ще остане така и за напред”, допълни още той. Регулаторът е арбитър в енергетиката и няма приятели, нито врагове сред енергийните дружества, каза Иванов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
vzhekoff
преди 8 години
Бизнесът няма задължение нито да осигурява работа, нито пък следва да плаща специални цени ! Бизнесът по цял свят се прави за да носи печалба на собственика си. В Бг бизнесът без друго е доста привилигирован спямо конкурентите си отвън както по отношение на данъчната система, така и по отношение на цената на труда. Няма нужда да рИве толкова, че му вдигнали с малко тока. Да види колко е тока у немско и после да пищи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 0
vzhekoff
преди 8 години
Абе пич, к'во значи данък ? Значи според теб едните пазарни субекти - битовите следва да плащат всичко, а другите - индустрията, следва да плаща каквото прецени ? Стига си дрънкал врели-некипели. По същата логика утре можем да решим - в битовия микс - само държавния тец и АЕЦ-а, а останалото - на св. пазар и да видим индустрията как ще го плаща. Много си зле просто.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 1
karadjata
преди 8 години
задълженията на бизнеса са да осигурява работа и редовно плащане на заплати на работниците си. едрия производствен бизнес трябва да плаща най-ниската възможна цена за тока ( примерно цената на тока за износ) за да може да работи и да плаща заплати а не да го докарат до фалит. скъпия ток е за населението и другите консуматори. евтин ток за бизнеса = на работа за хората. а как да държавата да помогне? ами да намали ДДС за ел.енергията на 5% и готово.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Април 2011год. изпратих писмо до всички държ. институции да се приеме закона като Германия - http://en.wikipedia.org/wiki/Financial_incentives_for_photovoltaics#GermanyДКЕВР да може да намаля изкупната цена с 9% задължително до 20% ако реши Защото за 2010год. е отчетено 15% ток от ВЕИ и плана 20/20/20 на ЕС е далече и бяха подадени молби за ВЕИ за 10 000 мегавата На 17 03 2013год. екс м-р Трайчо Трайков при Карбовски каза,че е заварил молби за 12 000 MW фотоволтаици и ветрогенератори и до оставката му са пресъединени 200 MW и за три месеца до 01.07.12год. са пресъединени още 700 MW при заложени 300MW ток от фотоволтаиците за 2020год.От 2010 г. до началото на 2013 г., по време на мандата на ГЕРБ, в експлоатация са въведени 476.71 МВт вятърни, 150.53 МВт водни и 964.49 МВт соларни централи'' - http://30dumi.eu/2013/05/preska-piyat-tok-nasledstvo-ot-gerb/ Кой държи ВЕИ - http://darikfinance.bg/***/80521#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 4
vzhekoff
преди 8 години
Пишеш глупости. бизнесът има същите задължения, както и останалите. Като не им харесва, да си купят евтин ток на св.пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Основният въпрос е защо НЕК не изнася тока - http://gikotev.blog.bg/photos/82070/original/Dokazatelstva/Electricity%20Export%202015%20Prediction%20-%20Copy.jpgПосле това - http://***.vestnikataka.bg/2014/10/губим-54-млрд-лева-от-мариците/И накрая това - ''Според Велев, ако бъдат освободени 1/3 от служителите на БЕХ, ще бъдат спестени 250 млн. лева'' - http://***.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/v-velev-zloupotrebi-i-razhishteniia-povishavat-cenata-na-toka-196870/ Ако НЕК изнася тока и се спрат кражбите няма да има увеличение тоест даже може да се намали тока
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още