IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Плевнелиев връчва третия мандат на този, който е готов за него

Заявки за нов кабинет в рамките на сегашното Народно събрание дадоха Патриотичният фронт и Реформаторският блок, но не е ясно кой ще получи мандата

14:55 | 29.11.16 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

След заявения отказ на ГЕРБ и БСП да съставят правителство в рамките на този парламент президентът Росен Плевнелиев се зарече, че ще връчи третия мандат на „тези, които гарантират и по най-ясен начин показват, че ще направят правителство“.

Засега заявки за кабинет без предсрочни избори дадоха от Патриотичният фронт и Реформаторският блок.

На коя от двете формации обаче ще се спре държавният глава не стана ясно след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), на което беше обсъдена политическата обстановка в страната след оставката на правителството на Бойко Борисов. Засега като че ли везните клонят в полза на Патриотичния фронт.

Плевнелиев започва да връчва мандатите в петък (2 декември) с ГЕРБ, както е по Конституция, въпреки категорично заявената позиция от Борисов, че партията ще го върне.

„Третият мандат ще бъде връчен след много размисъл, допълнителни консултации и разговори на тези, които имат най-голям шанс да съставят правителство“, коментира Плевнелиев след КСНС.

Държавният глава предупреди, че не е добре за страната да има две служебни правителства, защото това ще доведе до нестабилност.

„Никога досега не сме изпадали в ситуация едно служебно правителство да предава на второ, което пък да предава на трето вече след изборите. Освен това не е добре за България да има две служебни правителства. Работя в диалог с Румен Радев, предложих му да имаме правителство на споделената отговорност или такова, което да е на Радев, защото тези пет месеца при ситуацията на мигрантски проблеми, опасност от терористични атаки, от извънредни събития крият рискове“, коментира президентът.

За да се избегне именно тази спирала от сменящи се кабинети, той се надява, че ще имаме ново правителство в рамките на това Народно събрание. Иначе ако се стигне до предсрочни избори, партиите са се обединили те да се в края на март или края на април.

Конкретната дата обаче трябва да бъде насрочена от новоизбрания президент Румен Радев, който не присъства на днешното КСНС.

Според Плевнелиев държавата се намира в сложна ситуация. Той призова политиците да не мислят само за тяснопартийните си интереси.

„Аз продължавам да вярвам, че настоящето Народно събрание не е изчерпало своя потенциал и може да работи за държавата. Този парламент свърши немалко неща - реформата в сектор сигурност, енергетиката, образованието, гарантира се стабилност, безработицата е доста ниска и днес политическите сили трябва да надскочат своите интереси, а аргументите да се състави правителство без предсрочни избори са много“, настоя държавният глава.

Като един от мотивите за бързо съставяне на кабинет той посочи, че през 2018 г. предстои българското председателство на ЕС. „Това е много важно, защото е момент, в който България да излезе от периферията, а обратното - иска и може да води, да задава дневния ред на ЕС и заради това искам да се отнесем много сериозно към въпроса“, призова Плевнелиев.

Според него, ако подготовката бъде проблемна, това председателство може и да не се случи. „Заради това не ми се иска страната да бъде управлявана от пет месеца от едно или, не дай Боже, от две служебни правителства, това е доста опасно заиграване с дългосрочните приоритети на държавата“, предупреди държавният глава.

Освен това той смята, че резултатите от проведения референдум ясно са показали, че трябва да има промени в изборното законодателство, което обаче не трябва да се прави набързо, а много внимателно.

„Трябва да се чуе гласът на народа, но за да има устойчива избирателна система е нужно време, много дебати и мнението на много експерти, не да се действа на парче и на коляно, защото някой сценарист натиска за това“, каза той.
Според него, ако изборното законодателство не бъде изпипано, има риск дори от оспорване на следващия вот, което ще вкара държавата в трайна нестабилност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 6
khao
преди 7 години
и зада не голословя като пример ще ти дам последния референдум. Без да коментирам въпросите и отговорите, би ли ми казал при резултат 80 на 20 за чий пускаш референдум за няколко милиона разходи, вместо едно социологическо проучване за няколко хиляди ... пак ще видиш резултата и ще приемеш каквото искат хората .... ако в това ти е болката.За домашно ти оставям да помислиш що го пуснаха и ква е целта :) ... а ти за демокрация говориш ... тя е невъзможна сред необразовани !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 3
khao
преди 7 години
зада има демокрация, трябва и хората да знаят кво е това ... а те още се учат, та и ти реши да напишеш нещо страшно и не ти се получи :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 2
khao
преди 7 години
аз бих те блокирал тотално ... все пак си правиш безплатна реклама на тоалетната хартия дето си написал :)и то да е нещо полезно от което може да научим нещо, а то нищо, написал си абсолютни небивалици :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
abdul
преди 7 години
Правителство на всяка цена, дори и да е 3тата партия в текущия изчерпан парламент?Дистанционно управление от ЕС?Демокрация... ама друг път..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 12
Иван Митев
преди 7 години
Политиците в Република България не зачитат, че държавата страда от прилагане на сгрешена парична система.Ако не се допускаше грешка за налична сгрешена парична система Република България нямаше да има сегашни дългове.При запазване на сгрешената парична система се развива потенциал за множество катастрофални кризи. Това подсигурява провал на правителството и съпътстващи болезнени злини.Същественото за спасение актуални злини е каква (сгрешена или подобрена) парична система се прилага.За устойчив обществен просперитет е необходимо подобрение на парична система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още