IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Караниколов: Внос на работници и завръщане на българите ще спасят пазара на труда

Растат инвестициите в дълготрайни материални активи

17:04 | 07.10.18 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Краткосрочните варианти за превъзмогване на недостига на работна ръка в България са два – внос на работници, за което се насочваме към българските малцинства в Украйна, Молдова, Армения и гражданите, напуснали пределите на България. Това каза за БНР министърът на икономиката Емил Караниколов.

Той цитира справка на Софийския университет според която българските малцинства и тези, които са напуснали страната в последните 30 години, са около три милиона души.

Доскоро инвестициите в у нас са били предимно в банковия и застрахователния сектор и фотоволтаиците, но в последните две години се забелязва ръст при инвестициите в дълготрайни материални активи - машини и съоръжения, което показва, че инвеститорите имат интерес и да останат дълготрайно в България, обясни Караниколов.

„За последните няколко седмици имахме две инвестиции за над 100 милиона. В едната само се откриват 2000 работни места - това е за Плевен. В Пловдив имаше една за самолетни части. Колкото повече такива инвеститори дойдат в България, толкова повече ще се вдига стандартът и ще се подобрява ефективността на работната ръка, а съответно - и на пазара. Целта ни е колкото може повече инвеститори да идват, за да започнат да се борят за работници. Борбата е една - подобряване условията на труда и по-високи доходи“.

В момента много от инвестициите в България ги прави българският бизнес. Много компании с чуждестранен произход пък се регистрират у нас, за да ползват от привилегии на българското законодателство, изтъкна министърът.

„Българският бизнес започва да реинвестира в машини и съоръжения, което показва, че динамиката е изключително добра“, каза той.

По повод констатираното от вицепремиера Томислав Дончев изчерпване на икономическия модел Караниколов обясни, че става дума за явление, обхващащо целия Европейски съюз (ЕС).

„В четвъртата индустриална революция вече говорим за високи технологии, иновации, предприемачество. Вече няма как, ако искаме добри възнаграждения и добър стандарт, да не преквалифицираме нашите работници. Трябва да се направят центрове за преквалификация, а нашите деца още от училище да се учат за предприемачи - нещо, което 30 години не сме правили. Не че всички ще станат предприемачи, но трябва да имат някаква основа“, обясни Караниколов.

Технологията се развива бързо и много от професиите ще изчезнат, за да се появят нови, каза министърът. Той даде пример с очакваната поява на автономни автомобили и камиони.

Той коментира и поисканото от БСП намаление на ДДС за някои стоки услуги от първа необходимост  и на ВМРО за ограничение на надценката за стоки от потребителската кошница. 

„Диференцираните ставки ги има в някои от държавите.  Тук обаче много сериозно трябва да се види върху кои стоки и как това ще повлияе на пазара, а и как ще повлияе на държавния бюджет“, заяви той по повод предложението на БСП.

В Министерството на икономиката вече работят по предоставените от ВМРО текстове и ще предоставят анализ по този повод. „Едни такива мерки могат да дадат ефект, но може да се окаже, че той е в съвсем временен“.

Не всички цени растат, успокои министърът – при захарта и олиото има намаление, а покъпването при хляба се дължи и на лошата реколта.

„Към момента за нас най-важното е възнагражденията на хората да растат повече, отколкото цените. За миналата година бизнесът увеличи работната заплата с 11%. За пенсионерите тази година от първи юли дадохме 3,8% повече.

Инфлацията в момента е 3,5% - тоест, те са изядени. Затова се предвижда догодина да се дадат 5,7%. Доходите трябва да растат по-бързо, отколкото цените. Затова се увеличават и в бюджетната сфера“.

Българската икономика се влияе от много външни фактори, включително отношенията между големите световни сили и ситуацията в Турция, изтъкна министърът, който допълни, че разговорите с Русия за по-изгодни цени на газа вече са започнали.

Той заяви, че е почти готово новото държавно предприятие, което ще стопанисва язовирите в страната. В момента 82 общини прехвърлят над 2100 язовира на новото дружество, тъй като нямат пари да ги стопанисват. Язовирите „Бели Искър“ и „Огоста“ са от големите водоеми, на които се налага скорошен ремонт.

Министърът коментира, че икономическият ръст е балансиран, а основен приоритет на правителството е да инвестира в образование.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:43 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 22 rate down comment 5
marto1992
преди 5 години
Демографският проблем вече няма решение. Раждаемостта намалява от 1960-та, когато ражданията са 180к (от 7,5 милиона население) през 1989г ражданията са 120к (от 9 милиона население), 2017г са под 60к (от 7 милиона население). Демографският проблем не може да се реши с българите от чужбина, защото те са вече на по 50-60 годишни. Българите от чужбина могат да забавят проблема с работната ръка. Едно последно обиране на техния труд е мечтата на работодателите. Все пак нови работници за по 250-500 евро няма да има. Бългрите в чужбина не могат да променят демографската криза. Важно е да се преброят жените между 20 и 35г - общо взето те могат да раждат. Това са випуските 1985 - 2000г. Всяка година жените в детеродна възраст ще стават все по-малко и тенденцията няма да се обърне скоро. 2000г - около 40к жени общо - от тях да кажем 30к ще останат в България. При средна раждаемост между 1,5 и 2 деца ще имаме нови випуски от 45-60к. Раждаемостта да скочи би било чудо - в Германия, Франция, Англия имат същия проблем - там не е имало комунизъм но раждаемостта е по-ниска от в България. Ако задържим жените да не емигрират и добавим още 10к жени от българите в Молдова, Украйна, Македония... и с някоя магическа програма вдигнем раждаемостта на 2,5 и вдигнем среданта продължителност на живота на 80г. То тогава бихме имали 50к жени по 2,5 раждаемост = 125к випуск по 80г = 10 милиона население в рамките на 50-60г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 37 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 5 години
В София масовите заплати са по 1000 лева.Кой ще се върне се пита в задачата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 42 rate down comment 2
lyusien
преди 5 години
Абсолютно прав е този министър че демографския проблем и намирането на достатъчно квалифицирани работници може да се реши само със завръщане на част от тези близо 2.5 милиона българи които напуснаха България след 1989г и са навсякъде по света Но това няма да стане ако политииците не направят така че ПРАВИЛАТА в България да се спазват така както в страните където тези българи емигрираха Няма да стане и това не зависи от този министър а от политическата класа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още