Работодателските организации не подкрепят предложението на правителството за увеличаване на минималната работна заплата до 650 лева от началото на 2021 година, стана ясно след онлайн заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). В същото време синдикалните организации подкрепят идеята.
Според плановете на правителството повишаването на минималното заплащане ще намали подоходното неравенство и ще подобри покупателната способност на най-нискодоходната част от работната сила в страната.
Ръстът на минималната работна заплата оказва натиск върху всички възнаграждения, посочват в позиция от Българската стопанска камара (БСК). Според организацията в условията на криза това ще се отрази крайно неблагоприятно върху пазара на труда и заетостта, особено в малките населени места и в микро- и малките предприятия.
Няма единодушно решение и за предложението за още компенсации на работещи в сектори, върху които има наложени ограничения за осъществяване на дейност в условията на пандемия, посочват още от пресслужбата на Министерския съвет.
Това решение на правителството се подкрепя от социалните партньори с изключение на КНСБ, които искат идеята да залегне с промени в Кодекса на труда, а не чрез постановление на Министерския съвет.
Предложението на Министерския съвет е да бъдат подкрепени работници и служители в неплатен отпуск за срок от не повече от 60 дни. При 8-часов работен ден компенсацията ще бъде в размер на 24 лева на ден за периода на неплатения отпуск. При непълно работно време компенсацията се изчислява пропорционално.
Мярката е предвидена да действа в периода 29 октомври - 31 декември 2020 година. Очакваният брой служители, които ще получат компенсации, е 32,5 хил. Необходимите средства за реализация на мярката са по линия на REACT EU и са в размер на 50 млн. лева.
Участниците в НСТС направиха множество забележки по предложението, посочват от БСК. Една от тях касае работещите в нощните заведения, които поради естеството на работа са на 4-часов работен ден. Това означава, че месечните компенсации за тях биха били около 220 лева на месец, което е крайно недостатъчно.
* Информацията е допълнена с позицията на БСК
преди 4 години Подобни "работодатели" да ходят да работодават в Албания и Молдова.Тук не ги искаме повече. Да се изнасят от България щом единственото, което могат е да гледат на работниците си като на роби. отговор Сигнализирай за неуместен коментар