IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Социалният министър: Няма как максималният осигурителен доход да е замразен

Управляващите ще се опитат да обвържат майчинството през втората година с минималната работна заплата

11:59 | 16.12.21 г.
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Социална реформа, на която мнозина няма да се радват, е свързана с увеличението на максималния осигурителен праг. Няма как да нарастват минималната и средната работна заплата, а максималният осигурителен доход да е замразен. Това каза новия социален министър Георги Гьоков пред Bulgaria ON AIR.

"Много трудно е да убедиш някой да му вземеш и една стотинка повече, защото не вярва, че ще си я върне многократно във времето. Трудно е и непопулярно да говорим за увеличаването на максималния осигурителен доход сред по-бедните групи", заяви той.

На 25 декември предстои преизчисление на пенсиите. Целта на бъдещата пенсионна реформа ще бъде сближаване на отпуснати по-назад във времето пенсии и тези от последните години, стана ясно от думите му. 

Той коментира, че за една и съща професия хора с еднакъв стаж получават много различни пенсии в зависимост от това кога са се пенсионирали. „Това е голяма несправедливост. Предложението на БСП беше да се взима средноосигурителният доход от по-късна година, като 2020 г. например“, припомни той.

„От 1 юли по закон предстои осъвременяване на пенсиите с ръста на инфлацията и нарастването на средноосигурителния доход. Преизчисляването ще го разположим във времето. Но трябва да има сближаване на пенсиите", категоричен е Гьоков.

Covid добавките ще бъдат получавани, докато има пандемия

Министърът подчерта, че пенсионерите грешно ги приемат като увеличение на самите пенсии. "Това е временна мярка. Добавките хората трябва да ги получават, докато има ограничителни мерки. След преизчисляването от 25 декември пенсионерите няма да получават по-малко от тези 420 лв., които взимат в момента. Covid добавката ще бъде минимум 50 лв. В разговорите с финансовия министър стигнахме до извода, че може да бъде и с 10% по-висока", уточни социалният министър.

Безплатни детски градини от януари и по-високо майчинство

Държавните детски градини да бъдат безплатни, беше една от социалните заявки на кабинета "Петков". Тя би струвала на държавата около 200 млн. лв. на година, показват изчисленията. 

"В София и други по-големи градове проблемът е в липсата на места за всички деца. Затова за там обсъждаме вариант родителите да получават ваучери, които биха могли да използват в частни градини. Трябва да има компенсация за тях. Наясно сме, че е необходимо да се строят нови детски градини, но това отнема време. Безплатните забавачки може да влязат в сила още от 1 януари", убеден е Георги Гьоков.

Управляващите ще се опитат да обвържат майчинството през втората година с минималната работна заплата. В момента то е 650 лв. Промяна се търси и за първата година от майчинството, така че родителите да бъдат стимулирани да се осигуряват на реалните доходи.

"Обезщетението трябва да бъде заместващ доход. Когато си се осигурявал на определени пари, трябва да имаш право на еквивалентно обезщетение. Това може да бъде добра мярка за решаване на демографския проблем", предлага министърът на труда и социалната политика. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още