IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Личният фалит – спасителен бряг или задънена улица

Фалитът на физическото лице би означавал и кредиторът, и длъжникът да обявят, че са готови да понесат загуби

08:20 | 18.03.15 г. 33
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Личният фалит – спасителен бряг или задънена улица

За възможността физически лица да обявяват личен фалит у нас се говори от около пет години. Въпреки това България и Румъния са единствените две държави от ЕС, които не са предвидили законови възможности за това. Какво се случва в ЕС на този фон? Средностатистически всяка година 110 000 германци официално обявяват личен фалит. На фона на 80-милионното население на страната обаче този дял не е особено висок.

Фалитът на физическото лице би означавал и кредиторът, и длъжникът да обявят, че са готови да понесат загуби. Кредиторът се съгласява част от дълговете да бъдат опростени, а за останалите ще е сигурен, че ще получи обратно. Длъжникът пък се задължава чужд човек – финансов консултант, да управлява парите му години напред. И няма да има достъп до нови кредити. 

Въпреки че дебатите около внесения в средата на февруари проект на Закон за защита при свръхзадълженост на физическите лица тепърва предстоят, банкери, икономисти и политици сякаш са единодушни, че от този акт има смисъл, и дори в известна степен е закъснял.

Експертите коментират, че подобен закон е необходим, но внимателно трябва да се анализират ползите и негативите, същинските процедури и да се изгради подходяща инфраструктура за работата, касаеща най-вече съдебната система. Вносителите пък очакват съвсем скоро да започнат по-задълбочените дебати.

„Законопроектът ще бъде разгледан в следващите заседания на Комисията по правни въпроси към Народното събрание“, съобщи за Investor.bg един от вносителите – Лъчезар Никифоров от АБВ, който е и член на правната комисия. Tя от своя страна е водеща при разглеждането на този акт. По думите му обаче със сигурност разглеждането на законопроекта не е предвидено за 18 март, сряда, когато по принцип заседава правната комисия

„Дебат все още няма, защото (законопроектът - бел. авт.) не е влязъл още в правната комисия. Там ще стане“, допълни Никифоров и добави, че дебатите тепърва предстоят. „Страните ще направят забележки. Искам да ги чуя“, уверява народният представител. Депутатът от АБВ обеща да даде повече информация относно обсъжданията, след като правната комисия види законопроекта. Той допълни, че на даден етап и Комисията за бюджет и финанси към НС също ще дискутира предложенията.

Като цяло при създаването на подобен закон у нас може да послужи опитът на държавите членки на Европейския съюз. Освен това експертите не са единодушни, че финансовият сектор би имал опасения от въвеждането на нов за нашето законодателство акт.

„Подходите за превенция на свръхзадлъжнялостта са положителни“, коментира пред Investor.bg изпълнителният директор на Банка ДСК и заместник-председател на Асоциацията на банките в България Виолина Маринова нуждата от въвеждане на регулации, касаещи фалита на физически лица.

По нейни думи евентуалният български закон за личния фалит може би ще бъде един от най-либералните спрямо длъжниците, но на подобно законодателство не бива да се гледа като на панацея.

Не толкова категорично мнение относно нуждата от специален закон изказа обаче старши икономистът в Институт „Отворено общество“ Георги Ангелов.

„Никой не знае дали такъв закон е нужен, тъй като не е направено изследване и анализ на текущото състояние и доколко то създава проблеми. Някои казват, че непосилни дългове създават проблеми на много хора. Но от друга страна е вярно и обратното - много хора съзнателно не си плащат задълженията (вкл. за парно, данъци, осигуровки) и това не им създава особени проблеми. Не е ясно какво е съотношението между тези два проблема - невъзможността за плащане и нежеланието за плащане. А те изискват съвсем различни решения“, коментира за Investor.bg Георги Ангелов.

Според него най-важното, за което трябва да се внимава, преди да бъде приет подобен закон, е да се отсеят двата случая - хора, които са обеднели и обективно не могат да плащат, и хора, които могат, но не искат да плащат. „Личният фалит трябва да е таргетиран към първите и да изключва вторите, или да ги наказва, ако злоупотребяват, т.е. неправомерно се възползват“, добавя Ангелов. „Освен това фалитът не трябва да означава автоматично отпадане на всички задължения, а само намаляването им до нива, които могат да се обслужват."

Трябва да се изгради достатъчно добра инфраструктура за работа, преди подобно законодателство да влезе в сила, смята изпълнителният директор на кредитния консултант „Кредит център“ Тихомир Тошев.

„Добре е да има такъв закон, защото в живота на един човек понякога се случват събития, които го поставят в изключително сложна финансова ситуация, с която той не може да се справи сам, и която може да доведе него и неговото семейство до сериозни финансови проблеми и значително влошаване на качеството на живот“, казва той.

Според него е добре, когато това е в резултат на трудно предвидими и нецеленасочени събития, да има законодателство, което да позволява потребителят да излезе от тази ситуация с помощта на законово уредени мерки и да получи възможността за нов старт. Разбира се, това следва да стане с редица ограничения предвид ситуацията, в която е бил попаднал, смята той. Според него обаче проектозаконът, внесен от АБВ, е изключително слаб, непълен и неясен.

Финансистът Емил Хърсев пък призовава да се използват изцяло опитът и законодателството на Германия. „Не всички държави в Европа имат закони, уреждащи несъстоятелността на физически лица, но тя е един ценен инструмент както за търговци, така и за нетърговци. С други думи – има необходимост от развитие на този правен инструмент и е добре да има такъв закон“, заяви той.

Той обаче смята, че все още проблемът очевидно не се разбира, и предлага за основа да се използва домакинството и спрямо неговите потребности да се оценява това, което подлежи на отнемане в процедурата по несъстоятелност.
„Доказателството за това е грешната позиция, която някои представители на законодателния орган се опитват да предлагат в такива проектозакони. Къде е грешката? Грешката е в това, че тръгват към несъстоятелност на лицето, като не знаят, че не физическото лице е носител на разходите, а домакинството. Разходите са на глава от домакинството“, продължи коментара си преподавателят в катедра „Финанси“ към УНСС.

„В модерните теории се говори за потребителска несъстоятелност. Нека законодателите погледнат историята на Германия. Те първо нямаха закон за несъстоятелност на нетърговци. След това първата крачка на германското законодателство бе закон за несъстоятелността на физическите лица и след това този закон беше заменен от закон за потребителската несъстоятелност. Разликата е, че законът трябва, когато се говори за несъстоятелност на потребители, да вземе за основа домакинството и спрямо неговите потребности да оценява това, което подлежи на отнемане в процедурата по несъстоятелност“, защити тезата си доцентът.

Последна актуализация: 12:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 17 rate down comment 6
kalendar
преди 9 години
Ако искаш мога да ти разкажа за случай на мой близък, който заради останали 800лв по лизинг на микробус се наложи да си разпродаде фирмата(цех за алуминиева дограма). Щото "да е мислил". Тоя пич, представи си го как седи у тях с примерно 100 000 Е задлъжнялост и си мисли кво да подкара и да направи. Ми аз ще ти кажа какво му е спасението-Терминал 2 и чужбина и да си ги търсят от който намерят. И как обществото печели от това? От друга страна-личен фалит(защита от кредитори за пет години) и фирмата му щеше все още да работи. Но "да е бил мислил". Не ми е работа да мисля на мен-за това си плащам на банката да ме прецени. Те трябва да мислят. И ако не са мислили да му мислят после.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 18 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
С две думи-банката никога не понася загуби? Че с какво банките са по-специални от другите икономически единици(не ми отговаряй, по-специални са, но не значи, че трябва да са облагодетелствани).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 19 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
Има и друго-банките излизаха 2008ма с анализ, че пазара на имоти ще расте. Ти си ...да кажем заварчик на полипропилен с висока плътност(едно време взимаха по 50 кинта за заварка)-кво ти разбира работата от анализи. Купуваш апартамент, банката ти дава 100%, пазара се срива, на теб ти идва байгън и не можеш да си позволиш да плащаш щото ти пада и заплатата. С какво ти си виновен, че оценка риск си е барала мъдурите, вместо да смята...хем те ако не са знаели, че е балон, не знам кой е знаел!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 4
data
преди 9 години
Загубите винаги са 1.За сметка на печалбата на банката а ако може да я избиеш през цените още по добре . Кат във всяка дейност да го е.Проблема не е в загубата а в реабилитацията на длъжника .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 21 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
Именно заради тоя ти пример трябва да има личен фалит-начи банката раздавала кредити на ***, а после ми вдигат на мен лихвата, щото аз си плащам? Що???? Банката като е давала на *** да си се оправя-тя трябва да поеме удара. Даже и *** не е толкова виновен, той си е ***. Действал си е съвсем предвидимо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 4
data
преди 9 години
Преди време манговците продаваха телевизори на 50 % от Техномаркет . Това беше във времето дето се раздаваха стоки на изплащане на куцо кьораво и сакато . Ходи мангото , подписва някакви хартийки и после шитка телевизора на 50 % - найс а ? После може да обяви и личен фалит и да се пробва отново :) Кат *** перпето-мобиле :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 7
data
преди 9 години
Против съм всякакви закони за лични и не лични фалити . Всеки който търси чужди пари да си бере гайлето как да ги връща . Много писаници за правата на длъжниците, а май забравяте че парите в банките са собственост на депозантите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 11 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
Аз имам друга идея, не по-малко абсурдна от твоята-кво ще кажеш да дадем на неграмотните ***(както се даваше 2007год) кредити за по няколко стотин хиляди евра и после да викаме-ама трябва по-строги наказания за тия, дето не си връщат кредитите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
я гледай ти...ти си бил социалист бе:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 28 rate down comment 1
MZ/X
преди 9 години
Личният фалит е въвеждането на правото на ограничената отговорност и при физическите лица! Банките не са фалирали от това, че фирмите имат ограничена отговорност, така няма да фалират и при ограничена отговорност на частните лица.Наличето на процедура по личен фалит ще направи и много по отговорно кредитирането от сега, а от това ще спечелят всички.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още