IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Радев: Валутният борд е стабилен и с ясно бъдеще

Трябва да осъществим оценката на качеството на активите на банките и стрес тестовете по най-добрия начин, коментира гуверньорът на БНБ

15:04 | 12.12.15 г. 52
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	Димитър Радев. <em>Снимка: БНБ</em></p>

Димитър Радев. Снимка: БНБ

Валутният борд е стабилен, адекватно покрит с резерви и с ясно бъдеще. Това коментира гуверньорът на Българска народна банка (БНБ) Димитър Радев в предаването „Годината” по Дарик радио.

Управителят на БНБ оцени валутния борд като стабилен и обясни, че през 2015 г. ще бъде отчетена исторически най-високата сума в актива на баланса на управление „Емисионно“ от около 40 млрд. лв. Така покритието на валутния борд с международни резерви ще е над 150%.

Радев отново каза, че бъдещето на валутния борд е ясно. Той ще продължи да съществува, докато приемем еврото, „когато всички необходими условия бъдат изпълнени“, като датата за членство в еврозоната е друга тема.

Централният банкер заяви, че поемането на дългове няма пряко отношение и не застрашава стабилността на валутния борд. По негови думи дълговете са пряка функция от фискалните дефицити и трябва да се гледат именно от тази гледна точка.

Два са позитивните факта, когато говорим за нашето дългово равнище – то е едно от най-ниските в ЕС и ясният ангажимент на правителството към намаляване на дефицита, което означава, че делът на дълга ще остане около 30% от БВП, обясни той.

„Консолидацията ще е една от стратегическите посоки, в която ще се развива българският банков сектор“, прогнозира Радев.

По негови думи оценката на качеството на активите на банките и стрес тестовете за системата ще е едно от предизвикателствата на 2016 г., за което „се готвим много сериозно“ и което „трябва да осъществим по най-добрия начин“.

Фалитът на Корпоративна търговска банка през 2014 г. разклати доверието в БНБ, заяви Радев и посочи, че възстановяването на доверието е един от основните му приоритети като гуверньор, поел поста през юли 2015 г.

Димитър Радев каза, че промените в банковия надзор вече текат и дейността на надзора ще бъде по-тясно контролирана от Управителния съвет.

Идеята за въвеждане на отрицателна лихва върху свръхрезервите на търговските банки управителят на БНБ обоснова с политиката, провеждана от Европейската централна банка.

„Имаме увеличена ликвидност в системата, няма все още адекватно търсене на кредити, като това е един комплексен въпрос, който следим много внимателно“, каза Радев във връзка с орицателните лихви за банковите свръхрезерви, влизащи в сила от 4 януари 2016 г.

Депозитите бележат тенденция на увеличение през годината и са около 62 млрд. лв., от които 42 млрд. лв. са депозити на домакинствата. Това според гуверньора на БНБ от една страна е знак за доверие към банковата система, а от друга - се вижда потенциалът на банките за подпомагане на икономиката, който обаче не среща адекватно търсене.

На въпрос какви са мащабите на кредитирането през 2015 г. централният банкер отговори, че няма съществени, определени тенденции нито в едната, нито в другата посока. Общо вземанията по кредити са около 50 млрд. лв., от които около 18 млрд. лв. са от домакинствата, каза той.

Димитър Радев прогнозира и че общата тенденция за намаляване на лихвените равнища ще се запази и догодина. Централният банкер допълни, че корелация между лихвите по депозитите и тези по кредитите няма да бъде и не може да бъде автоматична, защото при кредитиране банките оценяват равнището на кредитен риск.

„Имаме значителна ликвидност, която може да се използва. Големият въпрос тук е какво ще стане през следващата година. Мисля, че тази тенденция на намаление на лихвените равнища ще се запази“, каза Радев.

Монетата от 2 лева се сече, за да се пестят пари от печатане на банкноти. Това стана ясно още от думите на управителя на БНБ. Той обясни, че банкнотата е по-скъпа, защото трябва да се печатат много, а трайността им е малко повече от година, докато тази на монетите може да достигне 30 години.

„Това намалява общите разходи на паричното обращение и това е основният знак, няма никакъв друг скрит смисъл в отсичането на новата монета от 2 лева“, категоричен е Радев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:18 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 4 rate down comment 0
Jorkata
преди 8 години
Те и за К.Т.Б. уверяваха, че е супер стабилна дни преди да фитне...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 3
kony
преди 8 години
Прав си само за банковата ваканция и контрола на капитала. Я по- добре кажи как ще обесниш на пенсионерите, че пенсията им ще стане 80 ? или заплата от 1500лв.-300? , когато стоките ще запазят сегашна евроцена или даже ще поскъпнат? Как ще реагира човек спестил 100 000лв.за апартамент, с които после ще може да си купи само 1/4 от жилището? Този филм вече сме го гледали и никакви обещания за бъдещ растеж не важат, защото живеем тук и сега!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 0 rate down comment 2
redcretin
преди 8 години
За ей-тоз ли рашки растеж говориш 98а, 75% надолу?http://***.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/1998/08/22/246213_rusiia_povleche_sveta_kum_dunoto/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 2
Vesko94
преди 8 години
1. Ще теглиш, ако можеш. При контрол на капитала ще стоиш вкъщи, молейки скъпоценните левчета да не изгърмят.2. Никой не може да каже каква ще е инфлацията. Да те върна към Русия 98-***, когато господарите от МВФ не са давали курсът на рублата да бъде освободен. Под предлог за висока инфлация. В крайна сметка рублата е освободена, а предричаната висока инфлация не се случва. В Русия започва период на стабилен икономически растеж.3. България не е България през 90-те. Имаме големи валутни резерви
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 3
kony
преди 8 години
Бордът е изгоден за всички, който са спестили някой лев - само при бегъл слух, че ще падне такова теглене на депозити ще има, че КТБ и *** ще ни се видят песен. А пък аз лично ще изтегля и няколко кредита по милион, стига да ме одобрят :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 1
Muller
преди 8 години
Бордът е много изгоден за определни кръгове и затова все още съществува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 0
khao
преди 8 години
нощо ще поживееш и ще разбереш, и аз бях наивен на 21 :) на тоерия си прав, но си още млад да разбереш голямата разлика с практиката, особенно в пост комунистическите страни.и кога съм казал че вие децата на 90-те не сте прецакани... вие даже сте най-прецаканите ако ме питаш мен(затова и толкова объркани), ние поне получихме добро средно образование :) а тия на 2000-та повечето са родени извън Б-я.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 3
data
преди 8 години
Абсолютно вредно е Бг номенклатурата да се опитва да води монетарна политика . Това смятам че трябва да е ясно на всички преживели периода 1990-1997 . Борда е единственото решение за тази страна !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 5
Vesko94
преди 8 години
Ти сам го казваш, ограбиха банка и сега всички плащаме. Е, нали Бордът ни пазеше от подобни ситуации? Какво стана?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 18 rate down comment 2
prectical
преди 8 години
А ти си говориш колкото да не заспиш. Когато и аз бях по-млад плюех по борда защото не разбирах каква каста управлява стараната. Борда както казва колегата по долу е единственят варииянт на тази умираща държава. Без него тя ще бъде окрадена за точно 1 година. Окрадоха банка с милиярди в нея? Какво стана? Аз и ти ще плащаме както и целят народ, а когато ограбят цялата държава? Ако борда се пипне ти гарантирам,че тук ще останат само *** и пенсионерите, мизерята ще е пълна,по-зле и от бананова република ще сме. И зарежи тия учебници и теории кадето си чел, те са неприложими в тази страна с чудовищна корупция, некадърни политици , олигарси грабители и мафиоти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още