IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Рахой рискува благоразположението на ЕЦБ

Испанският министър-председател разбуни духовете след като удължи обезщетенията на трайно безработните заради покачващото се социално недоволство

10:04 | 16.08.12 г. 13
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Испанският премиер Мариано Рахой губи доверието на европейските си партньори. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Испанският премиер Мариано Рахой губи доверието на европейските си партньори. Снимка: Ройтерс

Благодарение на удължението, обявено от премиера, испанците, които претърпяха две години на безработица и социални обезщетения, ще продължат да получават 400 евро на месец. Правителството все още не е обявило „цената“ на това разширение на програмата, която струваше 642 млн. евро при безработица от 18% за първите шест месеца от началото й през 2009 г. Министерството по труда обяви, че от юни помощи получават повече от 200 000 души.

Обществената подкрепа за министър-председателя спада рязко, а двата най-големи профсъюза обмислят „гореща есен“, започвайки с национални протестни шествия, които ще се съберат в Мадрид на 15 септември. Допитване на испанския вестник „El Mundo” от 23 юли показва, че народната партия на Рахой днес би спечелила 36% от гласовете, след като на националните избори на 20 ноември сегашният премиер получи 45% подкрепа.

Въпреки че правителството има пълно мнозинство в Парламента, испанците започват да трупат негативи срещу него, след като вече трета година живеят с намалени доходи и в задълбочаваща се рецесия, която доведе до ръст на безработицата от 25%. В момента 1,7 млн. домакинства са без човек, който да изкарва прехраната.

Последният пакет от 65 млрд. евро бюджетни ограничения предвиждаше орязване на основните помощи на безработните и увеличаване на данък добавена стойност. Последното е в разрез с предизборните обещания на Рахой. Тези мерки бяха обявени, след като ЕС даде на Испания още една година отсрочка, за да достигне нужното ниво на дефицит. 

Правителството рискува „пряка конфронтация със съюзите“, ако не се вмести в субсидията, каза Джилс Моек, главен икономист към Deutsche Bank AG в Лондон. Той добави, че схемата за плащане „най-вероятно не е от основно значение за испанските публични финанси“, защото страната се опитва да намали дефицита си за тази година до 6,3% от БВП за разлика от миналогодишното равнище от 8,9%. Според него е добре Испания да се моли ЕЦБ да не се фокусира върху това.

„Опитът на Мариано Рахой с европейските му колеги и инвеститорите може да се окаже по-значим за вземането на решение отколкото при други обстоятелства“, каза Кен Уотрет, главен икономист в BNP Paribas SA. 

Премиерът на Испания изненада европейските си сътрудници, когато през март промени едностранно целта за бюджетния дефицит на страната часове след подписването на пакт за бюджетна координация в еврозоната. Призиви от други членове на правителството, подканвайки ЕЦБ да купи държавните облигации на Испания, породиха недоволството на централната банка относно намеса в независимостта й.

„Проблемът е, че истинността в думите на правителството е под въпрос заради начина, по който управлява делата си. Нещо, което ЕЦБ по принцип приема за по-маловажно, сега може да  бъде видяно като доста значително. Това се дължи на грешките, допуснати от правителството в миналото“, допълва Уотрет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

13
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
Съгласен съм, и това би показало истинското положение на икономиките. Но дори този модел, би позволил на германците да се конкурират и да се мъчат да постигнат по-ниска цена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 0
trendline
преди 11 години
Германия няма да може да изнася толкова ако си беше с нейните марки. Така италианци и испанци с по-евтините си валути щяха да са конкурентни на немските и датските. Напр. хранителните продукти. Една италианска кола от среден клас също щеше да е с 30% по евтина от немската преизчислено напр. в лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 0
trendline
преди 11 години
Деан +++++. Тази седмица съм в Балкана на почивка. Та тази сутрин, говорих с човек на средна възраст. Той се грижи за 5 крави, но от 3 месеца прекупвача на мляко не му е плащал, а иска да си купи фураж. Не може да предава директно млякото на мандрата в града защото не било от ферма с европейски изисквания. Ама той човека няма пари за високо-технологична ферма а иска честно да си изкарва парите и да си гледа семейството с едни 6-10 хил. лв./година. Не иска помощи от бюрото по труда. Предния прекупвач на мляко бил фалирал като дължал на много хора пари....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
Живота ни в момента поскъпва не по икономически причини, а по политически такива. Представи си европа само в ТЪРГОВСКИ съюз. Без уеднаквяване на данъци, акцизи и прочие простотии. Гъвкавостта на различните валути показващо идентичността на местните производства и икономики. Германия пак може да е най-големи износител и без евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
В поста на тренд става въпрос за съвсем друго. Че и с 1000 лв (които си си изработил честно) може да се живее, ако ги няма еврочиновниците заради които (и в това съм абсолютно сериозен), живота поскъпва. Заради безумните регулации (това пак го има в неговия пост). Развитието на човека не става чрез регулации и общи рамки, както ни диктуват от Брюксел. Точно обратното е. Заради техните тесни умове цял континент в момента буксува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
naso_fr
преди 11 години
В днешния свят когато стоиш на едно място ти винаги изоставаш.Ти говориш за един живот, доста спокоен и розов, но това приляга на хората над 50 години да живеят този живот. Те са 'си го изработили' този спокоен живот.Това обаче не е рецепта за национално поведение! Социализмът даваше такова спокойствие и изостанаха държавите, останаха на същото ниво десетилетия и в един момент спокойствието има край. Мързелът винаги има край, той живота те заставя. И Франция сега ще види, че идилийката им не работи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 0
naso_fr
преди 11 години
Когато се анализират проблеми, се отива първо при първопричините и от там се върви до настоящето. Така се проследява нишката.Ти мисля говориш за настоящето. Е, прав си, сега правилното придобива крайни/радикални измерения. Но доведе ги до тази ситуация присъединяването към ЕЗ и съответно по-лесното кредитиране. Е, явно не са били узряли за това.В родината 4,5 милиона са със заеми!!! Защо ни е еврото на нас питам? Че ние на 10+% лихва не можем да бъдем разумни, та на 4% ли ще го направим!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 1
trendline
преди 11 години
То да беше толкова просто и елементарно, но не е. Защо трябва всички да сме "германци". И така си ни е добре. Ама нали все се сравняваме с някой. Може да си живееш и то не зле с 1000 лв./месец (стига цени на жилища, горива, храни да не са изкуствено надути). Какво като не караш нова кола за 40 хил. и да я сменяш на 5 год. Като има ниска безработица, куп приятели, ред и сигурност за теб и семейството ти всеки ще е щастлив. Уродливите правила и директиви, безумията на еврочиновниците лакомията на капитала, и т. н. направиха хората/държавите да се намразят и упрекват кой е по-виновен..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
bgMan
преди 11 години
Ще ги раздели защото ценностите и манталитета им са много различни. А както се видя много добре мързеливите и хитрите соц. тарикати не щат да помръднат нито в ценности нито в морал а само в консумация и безгрижно пилеене. За чия сметка?Какво ще остане от ЕС и ЕЗ зависи от крайното отношение работници/търтеи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 1
trendline
преди 11 години
Naso, политиците трябваше да влязат до сега в затвора за допуснатите грешки и нехайство. Няма правилно действие при тази зависимост/изнудване от ЕЦБ. А и цялата пропаганда , че северните държави са благочестиви и услужливи а южните са мързеливи и недостойни започва да не се приема безрезервно. Приемането на еврото от всички държави накрая ще ги противопостави/раздели а не да ги сближи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още