IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Съкращенията в публичния сектор - ябълката на раздора между Гърция и кредиторите

Европейските ни партньори трябва да осъзнаят, че гръцкият народ не може да издържи на натиска, коментира лидерът на умерената левица Кувелис

08:30 | 11.09.12 г. 7
Автор - снимка
Редактор
Съкращенията в публичния сектор - ябълката на раздора между Гърция и кредиторите

Гръцкото правителство най-накрая призна, че има проблем с убеждаването на международните кредитори в състоятелността на мерките за икономии за малко под 12 млрд. евро, които Атина трябва да изпълнява през следващите две години, за да постигне договорените фискални цели, предаде Ройтерс.

Инспектори на международните кредитори на Гърция са в страната от няколко дни и проверяват финансовото й състояние. Те освен това трябва да одобрят програмата за икономии, за да бъде отпуснат следващият транш от спасителната помощ за страната.

Още в неделя обаче, след среща между инспекторите на Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) и гръцкия финансов министър Янис Стурнарас, стана ясно, че кредиторите на страната имат някои възражения към част от плана за икономии.

Вчера се проведе нова среща между инспекторите и премиера на Гърция Андонис Самарас, на която също е бил обсъден пакетът от мерки за намаляване на разходите и която е приключила подобно на предходната дискусия със Стурнарас.

“Ситуацията е тежка”, призна пред репортери гръцкият финансов министър, който допреди ден твърдеше, че няма нищо обезпокоително в отправените критики. “Ние се опитваме да ги убедим в състоятелността на нашата позиция”, допълни Стурнарас.

Той поясни, че опасенията на гръцките кредитори са свързани с предложените мерки за съкращаване на публичните разходи. “Тройката” настоява за по-драстични мерки за свиване на държавната администрация, докато Атина държи на идеята си за т. нар. “трудов резерв” и постепенното отпадане на хиляди чиновници от административната система, повечето от които са или пред пенсия, или с дисциплинарни наказания.

Съкращенията в публичния сектор обаче са силно чувствителна тема в Гърция, където правата на държавните служители дори са защитени от Конституцията на страната, отбелязва агенцията.

Освен това, за да изпълни исканията на европейските власти и МВФ, премиерът  Андонис Самарас трябва да влезе в опозиция на собствените му коалиционни партньори. Те настояват да се избегнат съкращенията в държавния апарат, за да не се стигне до рязък ръст на безработицата.

“Европейските ни партньори трябва да осъзнаят, че гръцкият народ не може да издържи на натиска”, коментира лидерът на умерената левица Фотис Кувелис.

Кувелис и лидерът на социалистите Евангелос Венизелос все още не са подписали мерките за икономии въпреки постигнатото принципно споразумение със Самарас.

Пред инспекторите на “тройката” Венизелос е коментирал, че не може да се оказва прекомерен натиск върху хората, както и че е необходимо да бъдат защитени интересите на гърците с най-ниски доходи, сред които са и пенсионерите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 11 години
Такива нагли изказвания трябва да се третират много по-строго . Първо никой не ги пита дали издържат и второ ако се направи световна класация на стандарта на живот ще се види ,че те са далеч над средното ниво. Като не искат да съкращават 150 хил сл. да ги оставят , но да намалят заплатите на всички с още 20 -30% . Оказва се че най - социално справедливо ще е излизането на страната от ЕЗ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
ANS9983
преди 11 години
" ... Европейските ни партньори трябва да осъзнаят, че гръцкият народ не може да издържи на натиска ..."Може, може. Защо други да плащат за високи пенсии и заплати при слаба икономика и надут БВП. Досега ядоха, пиха и се смяха на нас, българите. Сега ще затегнат 2-3 дупки от колана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
balkando
преди 11 години
п.п. Испания също е на опашката. За там също трябва да се взема от някого, за да се даде. От кого ?! ЕЦБ да е Печатница АД !? Това ли искат гърците !?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
balkando
преди 11 години
"..трябва да убедят .." - да не са малки деца, че да се убеждават ?!За да се дадат 30, 50 или 150 млрд. евро на гърците, трябва да се вземат от някого или да се напечатат. Нека гърците предложат от кого да се вземе или може би искат да си имат печатница под Акропола !? Но за драхми !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
bgMan
преди 11 години
Щом гръцкия народ издържа на натиска да изяде и профука безгрижно толкова много средства без да ги заслужава нека сега да изтърпи и заслужените си последствия от това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
stat counter
преди 11 години
бре този социализъм...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още