IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проблемът с отлива на капитал от Турция все повече се задълбочава

През 2017 г. 12% от милионерите в страната са напуснали границите ѝ

16:07 | 19.06.18 г. 36
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Турците се присъединяват към чуждестранните инвеститори, които изтеглят активите си от страната, а в много случаи и самите те я напускат на фона на опасенията за парите и сигурността си, в случай че президентът Реджеп Тайип Ердоган спечели още власт на изборите на 24 юни, съобщава Bloomberg.

През 2017 г. 12% от милионерите в Турция са напуснали страната, показва изследване на базираната в Южна Африка компания New World Wealth, която следи подобни движения в света от 2013 г.

Чуждестранни дипломати в Турция съобщават за голямо увеличение на молбите за инвеститорски и студентски визи. Вече напускат не само супер богаташите – турци и от средната класа продават жилища и други активи, за да закупят компании или имоти в чужбина в опит да осигурят по-добър живот на семействата си, отбелязват дипломатите.

Все повече турци изразяват притеснението си за бъдещето, като преместват парите си, а не дома си. Графиките по-долу показват, че изтичането на капитали в Турция е в разгара си.

Поглед на запад

Турция Турция

Турция е изгубила над 5 хил. богаташи втора поредна година, като близо напусналите страната през 2017 г. са всъщност 6000, сочат данните на New World Wealth. Само Китай и Индия, двете страни с най-голямо население в света, са регистрирали по-голям отлив на милионери.

„Това изтичане е много притеснително, тъй като Турция не генерира много нови богати хора, които да сменят напускащите“, отбелязват авторите на доклада. Ясно е, че „загубата на хора с високи нетни доходи обичайно е много лош знак и показва сериозни проблеми в страната“, допълват те.

Инвестиции в заводи 

Турция Турция

Политическото и икономическото напрежение се отразява и на преките инвестиции - най-ценената форма на чуждестранни инвестиции, защото обикновено те не са толкова податливи на краткосрочни колебания на доверието. Но нетните преки чуждестранни инвестиции са намалели до нивата си от финансовата криза през 2009 г., тъй като турците харчат повече за заводи и други дългосрочни инвестиции в чужбина, докато чужденците инвестират по-малко в Турция или дори спират съществуващите си инвестиции в страната. Това я прави по-зависима от т. нар. „горещи пари“ – потоци в акции и облигации, които могат да бъдат оттеглени мигновено.

Липса на интерес

Турция Турция

Картината при облигациите и акциите също не е розова. Чужденци са купили турски акции и държавни облигации на стойност едва 118 млн. долара в нетно изражение тази година, което е спад от 97% спрямо същия период на миналата година. Отливът при акциите е причината бенчмаркът Borsa Istanbul 100 да отбележи спад от 35% в доларово изражение от началото на годината, а намалялата подкрепа при изкупуването на облигации от чужденци е довела до скок на доходността по 10-годишните турски държавни облигации до рекордно равнище от над 17%.

Доларови мечти

Турция Турция

Друг аспект в изтичането на капитали от Турция е масовото изтегляне на спестявания от сметки в лири и насочването към сметки в долари или евро. Според данни на централната банка депозитите в чуждестранна валута в банките рязко са нараснали заради срива на доверието на турците в лирата. Турската национална валута загуби над 60% от стойността си спрямо долара и 50% от стойността си спрямо еврото през последните пет години. Насочването към чуждестранни валути се е случило въпреки многократните предупреждения от Ердоган гражданите да задържат спестяванията си в лири.

Време за разплащане

Турция Турция

Неотдавнашният спад на курса на лирата дойде в неподходящо време за компаниите в Турция, които бяха увеличили кредитите си в чуждестранна валута миналата година, след като централната банка оскъпи заемите в турски лири.

Когато лирата спадна под 4 лири за един долар за първи път през април 2018 г., дългът в чуждестранна валута на турските корпорации с падеж след по-малко от една година беше 125,5 млрд. долара, което е най-високото ниво от три години насам, сочат официални данни.

Плащането му ще стане все по-трудно, ако властите не намерят начин да възстановят доверието и да подкрепят лирата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

16
rate up comment 19 rate down comment 4
kalendar
преди 5 години
Турците наистина са работливи и дисциплинирани. За сметка на това образованието и от там - интелекта им е под всякаква критика. За това и в точните науки са девета глуха. Т.е. - ако искаш докери - отиваш в Турция. Ако ти трябват програмисти - идваш тук. Или в Русия. Или в Китай. Или в Румъния. Не ходиш в Турция. Не казвам, че това няма да се промени. Казвам, че това е сега така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 9
abdul
преди 5 години
Military personnelCountryActive personnelReserve personnelTotal United States1,469,532990,0002,459,532 Turkey920,473429,0001,349,473 France222,215100,000322,215 United Kingdom205,851181,720387,571 Germany180,676145,000325,676*НАТО, 2015. В случай, че си помислиш, че НАТО ще защитава някой в случай на хипотетичния ти апокалипсис.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 17
abdul
преди 5 години
Значи според теб ако ще става апокалипсис, то той ще е първо в мързеливата, неграмотна, авторитарна Турция (82 000 000+ население), и после в работливата, европейска, култивирана България (с население < 7 000 000 европейци) ?Може и танковете и самолетите да преброиш.. така в случай, че някой вземе масово да огладнява.БВП стъкмистиките в момента не означават абсолютно нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 13 rate down comment 5
Боян
преди 5 години
Елементарно, но явно си нямаш никаква идея от Икономика, та БВП се измерва във местна валута и да той нараства в местна валута но реално в чужда е с поне 7% надолу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 28 rate down comment 6
Боян
преди 5 години
Нямаш си на идея какво представлява Турция и нейните граждани, те нито са обединени (един са за Европа други за Арабския Свят, религиозно изобщо не са, още по-малко етнически), нито пък са трудолюбиви. Единствените трудолюбиви са Европейците в Турция (асимилирани хора от балканите през вековете), но те намаляват като процент със всеки изминал ден. Другите Турци са тотално неграмотни и им липсват повечето Европейски ценности и точно те които подкрепят Ердоган ще го набият на кол, просто още не са огладнели достатъчно. Отделно Турците са затънали в колосални дългове и някой трябва да плати затова богатите бягат понеже знаят, че Ердоган за да се поддържа на власт още някой и друга година ще прибере парите на който може преди да настане апокалипсиса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 25
Mavi Goz
преди 5 години
Предстоят доста бурни времена и през тях по-успешно ще преминат здраво структурираните като власт и национална сплотеност държави. Скоро тук стана дума за човешкия фактор - турците са работливи и дисциплинирани хора, които обичат държавата си. В трудни времена ще застанат зад лидера си. Това е голям капитал и силно оръжие. Всяка власт си има врагове, въпросът е кой е по-силен - те или властта. Щото слабата власт е бедствие, особено в бурни времена. Гледай какво става в Еввропа и САЩ - не им требва външен враг - сами ще се затрият... Ердоган не е и диот и не си надскача регионалната летва, затова доста добре играе между големите и вече нищо, което касае Турция, не става без благословията му. Това един ден ще се върне като сериозни придобивки за държавата му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 28 rate down comment 4
kalendar
преди 5 години
Не вярвам. Турция ще я изкормят. Бъркаш големите с комшиите. Всички останали са световни сили, а Турция е регионална, която много и се иска да е световна. Заради това ще изяде шамарите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 23 rate down comment 1
Grosss
преди 5 години
Стратегическата дълбочина е на път да докара стратегическа катастрофа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 13
geozahariev
преди 5 години
А как тези данни кореспондират с растеж над 7% за 1- вото тримесечие - по-висок от този в Индия и Китай?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 35
Mavi Goz
преди 5 години
Споко, млади писателчета и ***-лизаторчета - светът трескаво се променя и след 10 год. това, което е сега, ще е само спомен за вас - по същия начин беше за мен през 2000 г. това, което ме заобикаляше 34 години до 1990... :lol: Остава да пишете и се надписвате какъв ще бъде и какви в него ще са Турция, Русия, Китай, ЕС и САЩ. Аз залагам на това, че в Русия, Турция и Китай ще се живее по-добре, отколкото в последните две... ако е останал още живот на Земята.... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още