IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Страните от Централна и Източна Европа трябва да излязат от сянката на въглищата

Полша, Румъния, Чехия и България са четирите държави членки на ЕС, които все още нямат ясни стратегии за постепенното премахване на въглищните мощности

10:56 | 07.08.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Въпреки плановете на страната за привличане на повече инвестиции в чиста енергия Полша продължава да поддържа обречените въглищни централи. Само през 2019 г. най-голямата и най-замърсяваща централа в страната, ТЕЦ „Белчатов“, получи 114 млн. евро субсидии. Това съответства на около 10 на сто от общите ѝ приходи. Тъй като централата изгаря биомаса наред с въглищата, тя също се възползва от средства за „зелена“ енергия. Според доклада след 2020 г. субсидиите за електроцентралата ще нараснат още повече.

Това повдига въпроса колко пари трябва да бъдат „изгубени“ за изкопаеми горива, след като тези мощности вече не са икономически жизнеспособни. 

Полша, наред с Чехия, Румъния и България, сега трябва да дефинира стратегия за постепенно премахване на въглищата. Четирите държави са сред най-зависимите икономики в ЕС по отношение на въглищата, които все още не са дефинирали план за премахване на твърдите изкопаеми горива от енергийния си микс. Те представляват близо две трети от въглищния капацитет в Европа, който не е обхванат от политиката за премахване на въглищата.

Доклад на Bloomberg Philanthropies и BloombergNEF (BNEF) разглежда прехода на енергийния сектор в четирите икономики от Централна и Източна Европа. Той показа, че настоящите пазарни условия и съществуващите политики могат да ускорят прехода към по-чиста енергия. На хартията BNEF очертава пътищата за преход с най-малко разходи, разкриващи ползите, които тези страни могат да получат при ускоряване на енергийния преход. За четирите държави проучването показва как преходът към ВЕИ може да отключи 54 млрд. евро инвестиции и да създаде 45 000 работни места - точно такъв вид стимул, какъвто е необходим за икономиките по отношение на възстановяването им след пандемията.

Междувременно дебатът около бъдещето на енергийния сектор в Чехия се намира в своя решаващ етап. Комисията за въглищата в страната подготвя подробен план за постепенно прекратяване на въглищните мощности, като разглежда графика, свързаните с това регулаторни стъпки и механизмите за преход в най-силно засегнатите региони. Резултатите от това проучване трябва да са готови до края на 2020 г.

Въглищата представляват около 50% от енергийния микс на страната, като Чехия признава необходимостта от постепенното прекратяване на тези мощности до 2050 г.

От друга страна Румъния се радваше на кратък разцвет на възобновяемите източници в началото на последното десетилетие, инсталирайки 3GW офшорна вятърна енергия, но последвалите съкращения на субсидиите хвърлиха пазара в застой. Близо 6GW въглищни мощности остават в националната мрежа. Няма признаци, че страната се подготвя да прекрати използването на въглищните централи освен плана за премахване на 1 GW въглищен капацитет до 2030 г.

Някои от румънските въглищни централи са прекратили своята дейност поради загуба на рентабилност.

В същото време България генерира около 40% от електроенергията си чрез въглища, като страната е поставена на първо място в ЕС по интензитет на емисиите. Страната не е постигнала особен напредък по отношение на „изчистването“ на своя енергиен микс, както и по въпроса за постепенно премахване на въглищата, заменяйки ги с ВЕИ.

Страната има потенциал за развитие както на вятърна, така и на слънчева енергия, а разходите за възобновяеми източници спрямо изкопаемите горива са плодотворна отправна точка за дискусията.

Извън рамките на ЕС, но пак в Европа, Сърбия и Босна и Херцеговина все още планират строеж на нови въглищни електроцентрали с подкрепата на китайски средства и компании. Въпреки това страни като Черна гора, Северна Македония и Косово вече обсъждат въпроса за постепенното премахване на въглищата и замяната им с по-чисти енергийни източници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

12
rate up comment 2 rate down comment 2
Hahoto
преди 3 години
Дано закрият бързо всички въглищарки в България - дано e още до година. Па тогава Пловдивската ТЕЦ ще спаси положениието! :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 1
Ivane
преди 3 години
Май не правиш разлика между ТЕЦ и въглищни централи. ТЕЦ не е задължително да работи на въглища. Ето ти например много цифри за ТЕЦ ПловдивEVN Когеннай-модерната когенерация не само в България, но и на Балканите0вредни емисии на серни диоксиди, фини прахови частици и диоксини250 пътипо-нисък въглероден отпечатък и 2,5 пъти по-малко NO спрямо отопление на дърва и въглища85 600 tемисии CO2 спестени от пускането на EVN Когенерация през 2011 г. до края на 2018 г.+30 000клиенти се радват на уюта на централното топлоснабдяване+ 200 млн.лева инвестиции в модернизиране и разширяване на топлопреносната мрежа и съоръжения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 2
Hahoto
преди 3 години
Една зима без ТЕЦ в Европа и ще видите, от къде изгрява слънцето. Да видим как Блумбърг и Аспарух ще ви топлят с пропаганда...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 1
Zlato
преди 3 години
В България както вървим към пред-индустриалната ера още малко и няма да има никакъв проблем с излизането от сянката на въглищата. Производството ще се изчерпва с това всяка сутрин да забучваме по едни кабели в главите и да зяпаме в едни екрани. То и затова е борбата с Чайна, че и чайниците искат чист въздух, ама няма да има кой да произвежда :)))Supposing, very generously, a 50% load factor, that 60 GW of Chinese offshore wind, if it is ever built, would generate some 260 TWh of electrical energy per annum, equivalent to well over 50% of United Kingdoms total annual electricity generation. China, however, generates over 6,500 TWh of electrical energy per year at present, with about 300 TWh of that, just under 5% currently being obtained from windpower on- and offshore.Furthermore, Chinese electricity consumption has increased by nearly 1000% on its 1990 level, and is still rising rapidly ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 4
Императорът
преди 3 години
Полската *** не само че отказва да затвори пушлявите си въглищни централи, но и открито бойкотира европейските газови трасета - при положение, че природният газ е най-чистата енергия !!! Крайно време е не само да се спрат всякакви евросредства за мръcната държавица полша, но и да и се наложат тежки санкции.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 3
michaelis23
преди 3 години
еббаси инфраструктурата еббаси чудото, мда тва праят икономиките на диктаторите с гадни руски газове, въглища и атомни замърсителни централи, а колко искам и ние да замърсяяме света така .... New Istanbul Airport - Arrival Tourhttps://***.youtube.com/watch?v=zbEXpanE3nkама нема у нас Мустафа кат кае и чал патоци матоци, остафка мафиози .... И прoстия български народ кат мотика хои да протестира там, кат си мисли че ше фанат Господ за шлиферо и мафиозите ше си опакоат куфарите и ше си тръгнат ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 3
michaelis23
преди 3 години
да е, eббa ги у гадоветe ... " - Вие затворете па ше видиме квко ше стане .... " най-вече ше ни дадат едни заеми за още 800 години дет немат изплащане и икономика на най си .... оня "диктатора" Ердоган с атомните централи и гадните руски газове кво летище е напрайл, тва с вентилатори и слънчаци найш га ше стане ? нивга, то нащо мизернo летище дет иаме даже и него продадохме .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 1
arbeitmachtfrei
преди 3 години
Полша се била съгласила, ама катовишките миньори имат опит с вдигането на кървави протести
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 3
mick
преди 3 години
С такива приятели - врагове не ти трябват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 3
mick
преди 3 години
Не милиарди, а трилиони, не центове, а евра. Това е разликата между ония развитите и Източна Европа. Едните си раздават трилиони за другите милиарди - ню, ню. Обаче сега ни вменяват разходи както при тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още