IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Истинската бежанска политика на ЕС: Разделяй и отлагай

Различното отношение към търсещите убежище от Украйна и Сирия и Афганистан подклажда обвинения в расизъм

16:17 | 12.05.22 г. 11
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Украински бежанци в Полша. <em>Снимка: Robert Ghement/Bloomberg</em></p>

Украински бежанци в Полша. Снимка: Robert Ghement/Bloomberg

Това корабокрушение далеч не е нито първото, нито последното в Средиземно море. Европейските лидери обещаваха да се справят с проблема чрез създаване на „по-системен и географски всеобхватен подход към миграцията“. Такова решение още не е намерено.

Страните от ЕС не са склонни да гледат на миграцията като на проблем на Съюза, а предпочитат да го разглеждат като проблем на отделните страни. Тези национални обективи са силно фокусирани от политиката и географията.

Съществуващите регулации определят, че мигрантите трябва да останат в страната от ЕС, в която първо пристига. Южните държави, като Гърция, Кипър, Италия, Малта, приемаха болшинството от търсещите убежище от Африка и Близкия изток. Те искаха задължителни механизми за солидарност, които позволяват на мигрантите да бъдат разпръснати между други държави членки, но това не се случи. Техните призиви за солидарност бяха многократно отхвърляни от страните от Източна Европа, като Полша и Унгария, които в момента са на първа линия да приемат бежанци от Украйна.

Междувременно северните държави, като Нидерландия, настояваха за строги процедури за регистриране на пристигащите и блокът като цяло вложи повече пари в едно нещо, за което постигна съгласие: по-строг граничен контрол, за да не допуска мигрантите.

Дори и преди войната в Украйна, пристигащите от страната в ЕС значително надвишаваха броя на пристигащите от другаде в периода 2015-2020 г. Броят на украинците, потърсили убежище в ЕС за тези 5 години (непосредствено след анексирането на Крим и войната в Донбас) е над 3,7 млн. души в сравнение с малко над 1 млн. сирийци, 682 хил. мароканци, 562 хил. индийци, 549 хил. китайци, 400 хил. бразилци, 390 хил. руснаци, 300 хил. афганистанци, 250 хил. сърби.

Страните от ЕС имат много различен подход към пристигащите. Индексът на политиката за интеграция на мигрантите показва, че отношението към тях отговаря на най-високите стандарти за равно третиране в Швеция, Финландия, Исландия, Ирландия, Португалия и Франция. България е в групата на страните с неравноправно третиране на мигрантите заедно с Австрия, Хърватия, Унгария.

Повече от седем години след трагедията с потъналия кораб с 800 души на борда и въпреки хилядите други смъртни случаи, ЕС дори не е близо до споразумение за миграционната политика. Миналото лято, дори с международната криза в Афганистан, която се разгърна за само няколко седмици, перспективата за споразумение не можеше да изглежда по-далечна.

В изявление относно ситуацията вътрешните министри на ЕС обещаха да „предотвратят незаконната миграция от региона“. Големият въпрос е до каква степен войната в Украйна ще промени това.

Кризата даде на някои страни, скептични към миграцията, нови перспективи. Полша например, традиционно твърдолинейна, се оказа на първа линия за пристигащите бежанци. Тази седмица кметът на Варшава, в която населението се е увеличило с 15 процента заради пристигащите украинци, призова институциите на ЕС да създадат централизирана "платформа", която да улесни преместването на търсещи убежище – нещо, което категорично отказа по време на сирийската вълна.

Това създава известен оптимизъм сред някои дипломати. Други обаче се опасяват, че тъй като първоначалният шок от инвазията се разсейва и икономическите трудности в ЕС започнат да се проявяват с все по-голяма сила, щедростта към украинците ще избледнее, както се случи и със сирийските мигранти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 1 година
пак ли лъжеш бе, утаечен материал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 1
ing5rov
преди 1 година
повече би ти отивал аватар със символа на магистралите ... : )))... *** да развява националния флаг е доста фрапиращо ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 1
Lucifer
преди 1 година
От цивилизованите украинки нито една не се хвана на работа по черноморието за 1000лв заплата, макар че в украйна заплатите масово са били по $100-150!Май ако бяха настанени в бежанските лагери като авганистанците а не в хотелите безплатно, тогава може би щеше да им се доработки и сами да я потърсят в бюрата по труда!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 1 година
не се заяждам ... само питам. Не съм адвокат. но е добре да знам ако жената започне да ми създава ядове? :) :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 1 година
как дете под 18 минава само границата ... законно? ..без придружител? поне в България това не е възможно, закона изисква да има придружител и още няколко документа освен паспорта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 2
khao
преди 1 година
Тук си прав... изобщо няма база за какъвто и да е расизъм! Редно е сирийците да бягат в мюсолмански държави. Но ако на джендърите не им харесва това, аз съм ОК да го представим и като полово равенство... взехме една камара мъже от Сирия/Афганистан, време е да вземем и малко жени и деца за баланс!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
melon
преди 1 година
Редно е мюсюлманските бежанци да се насочват към мюсюлмански държави. За да не се напрягат културно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 4
юрист
преди 1 година
Имам и друг въпрос- можете ли да направите разликата между онова 8 годишно непридружено момченце от Украйна, което САМО премина през ТРИ държавни граници, само с една раничка на гърба си, в която обаче мАйкА му е поставила международният паспорт на детето и то съвсем ЗАКОННО преминава и трите граници, м, и поведението на хората от видеото на унгарската полиция... Това ли е ''расизъм''- дори по време на война, детето ЗАКОННО да премине през ТРИ държавни граници на ТРИ отделни европейски държави, със законния му международен паспорт...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 4
юрист
преди 1 година
https://,,,.youtube.com/watch?v=7L3eSbpETf8&t=84s Да видим дали можете да направите разликата- това са ''сирийските бежанци''- хвърлят на релсите на гарата в Будапеща подадената им БУТИЛИРАНА ВОДА и я хвърлят съвсем умишлено...Видеото е на унгарската полиция, а не е заснето от някой криз/в/озащитник...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 4
юрист
преди 1 година
''...Милионите украинци, спасили се от войната в различни държави от ЕС, получават много различно посрещане от бежанците, които бягат от конфликти другаде, например Сирия или Афганистан....'' Така ще е и това е напълно естествено. Украинците са европейски народ, който не ходи с бурки, масово не изповядват ислямски радикализъм, а християнската религия- независимо католици, протестанти или източноправославни. Това значи, че се вписват в европейския цивилизационен код, защото не са против нормите на европейските общества да не се придвижват по европейските улици, омотано в дрехи, от които им се виждат само очите. До сега по нашите тв репортажи не видях нито една забулена с фередже/ бурка украинска бежанка. Много по-лесно се вписват в начина на живот в Европа и не лъжат за професията си- която украинка твърди, че е учителка/ шивачка или с друга професия, е точно с тази професия. Затова веднага могат да се впишат в ЕС трудов пазар и да работят по време на бежанския си статут. Досега не видях НИТО ЕДНА украйнска бежанка да постъпва по този начин- https://***.youtube.com/watch?v=7L3eSbpETf8&t=84s Имигрантите от видеото и бутилираната ВОДА ли считат за ''нехалал'' храна и защо я изхвърлят на релсите, а... Такова поведение някой да е видял от украинските бежанки, защото аз НЕ съм видяла такова примИтивно поведение..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още