IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Илиян Василев: Не е изключено събитие от типа "черен лебед" в Русия

Според бившия ни посланик в Москва за България би било добре да се дистанцира от руската политика и светоглед

08:42 | 02.12.14 г. 20
Автор - снимка
Редактор
<p>
	В дискусията взеха участие (от ляво на дясно) доц. д-р Огнян Минчев, Илиян Василев, д-р Марко Арндт, Н. Пр. Детлеф Лингеман, Йордан Божилов, Симеон Попов, д-р Петър Николов, Даниел Митов.<em> Снимка: МВнР</em></p>

В дискусията взеха участие (от ляво на дясно) доц. д-р Огнян Минчев, Илиян Василев, д-р Марко Арндт, Н. Пр. Детлеф Лингеман, Йордан Божилов, Симеон Попов, д-р Петър Николов, Даниел Митов. Снимка: МВнР

България е изправена пред сериозни геополитически рискове, твърди посланикът на Република България в Руската федерация за периода 2000 – 2006 г. Илиян Василев. Според него основният проблем за страната ни е енергийната зависимост от Русия. Най-сериозните проблеми пък идват от опита за строителство на АЕЦ „Белене“ и газопровода „Южен поток“. Според него не е изключено до две години да станем свидетели на събитие от типа "черен лебед" в Русия.

Василев бе лектор на провелата се дискусия "Украйна - между Русия и ЕС. Българският опит", организирана по повод година от началото на събитията в Украйна от фондация "Конрад Аденауер" и Младежки Консервативен Клуб. В дискусията взеха участие представители на българското правителство, дипломати и експерти. (Дискусията се проведе вчера, преди да стане известно, че Русия ще се откаже от газопровода „Южен поток" - бел. ред.).

Василев заяви, че при предстоящото арбитражно дело за съдбата на АЕЦ „Белене“ България би трябвало да се радва, ако ѝ се наложи да плати само 1,5 млрд. долара вместо цялата стойност на проекта от над 20 млрд. долара.

Според него целта на изграждането на „Южен поток“ е Русия да извлече геополитически дивиденти. По този начин тя ще успее да заобиколи проблемната Украйна. България обаче няма какво да спечели от този поток.

„Южен поток е враждебен проект. Ако днес се наложат санкции на Русия, България няма какво да загуби, освен оковите си и илюзиите си“, заяви той. 

Пред БНТ във вторник Василев посочи, че истинската причина за спирането на проекта “Южен поток” е огромната финансова тежест, която трябва да понесе “Газпром”, който започва да строи и газопровода “Алтай”. Друга причина според Василев е сривът на рублата с близо 65-70%. 

„Националистите в България поставят акцента върху това какво ние можем да спечелим, а не Украйна, която не ги интересува", добави специалистът. По думите му това мислене е погрешно, тъй като събитията в Украйна не трябва да се разглеждат толкова опростено. Така например през сегашния газопровод, минаващ през Украйна, се транспортира газ за Европа и редица други държави. Словакия пренася газ на стойност 70 млрд. долара годишно и печели 650 млн. долара годишно от транзитните таксти. "Ние не трябва да пренебрегваме интереса на съюзниците си от Европейския съюз", смята още дипломатът.

„Здравословно дистанциране от руската политика и светоглед би се отразил благосклонно на крехката като ценности българска икономическа и политическа действителност“, добави той.

По отношение на конфликта в Украйна според дипломата Западът отказва да играе на заложеното от Русия поле. За разлика от Москва западните сили не са пратили оръжия и сили в конфликта. "Западът избра единствената алтернатива – санкциите. Основният им плюс е, че са максимално таргетирани и са насочени към лицата, носещи отговорност за случващото се. Списъците с хора от размирните области Луганск, Донбас, както и на руски официални лица, са изготвени внимателно, така че да не се засегне обикновеният руски народ", каза още Василев.

Според него създадената през последното десетилетие и половина прослойка на приближени до властта в Русия ще бъде силно засегната от санкциите. По думите на Василев забраните за пътуване и финансови трансакции действат изключително ефективно точно за тези хора, а контрасанкциите с ембаргото на вноса на хранителни стоки ангажират цяла Русия.

Василев смята също, че санкциите работят и курсът на рублата (60 рубли за евро, 53 за долар) е доказателство за ефективността им. Според експерта ниският курс спомага за намаляването на ефекта от спадането на цената на петрола, тъй като в руската икономика все пак влиза чужда валута и петролната индустрия е на печалба. Ефектът обаче по думите му е преди всичко за обикновените хора, както и за всички останали отрасли на икономиката. За развитието им Русия се нуждае от западни технологии, които при този курс на рублата стават прекалено скъпи и руската икономика губи шанса за модернизация, добави Василев.

Според специалиста може да очакваме в рамките на 6 месеца до 2 години смяна във висшето ръководство на Кремъл вследствие именно на санкциите. "Много е вероятно да бъде сменен премиерът Медведев”, заяви той.

По думите му не е изключено да има и събитие от типа „черен лебед“ по подобие на Великата октомврийска революция от 1917 г. или на падането на Съветския съюз. Според него Русия е склонна към подобни непредсказуеми събития.

Черният лебед е рядко или случайно събитие, което е неочаквано и се отличава с три характеристики – то е непредсказуемо, има огромно въздействие и може да бъде обяснено със задна дата. Терминът е измислен от икономиста Никола Насим Талеб в бестселъра му "Черният лебед".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 33 rate down comment 11
data
преди 9 години
България е с ограничен суверенитет след влизането си ЕС и това не е някаква "послушковщина" , а договорена реалност известна на всички включително и на Путин !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 29 rate down comment 14
Ango
преди 9 години
Тези обидни квалификации отиди да ги сереш в друг форум,колега.Това е инвестор - за по-серизни мнения.Сега за комисионата . Русия предлага 600 , България прави твоята сметка и казва -1600 ; Р - 800 , Б - 1400; ...1000 -1100 млн. Много просто, нали. Обикновени търговски преговори.Тук очевидно не става дума за тях, а за загуба на суверенитет и послушковщина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 4
Arr
преди 9 години
ако имаш предвид единичната цена ?единичната цена зависи от количеството изкупено основен фундамент в търговията което може да се разреши с обща търговска полика тоест енергиен съюз в рамките на ЕС . Но за сега Германия се противопоставя на общата търговска политика към външните доставчици за да извлече относно локално предимство над общото ! Знаеш и земята е плоска просто защото човешкото око е вижда плоска !!! Тоест в науката винига, видимата точка и реалната точка са противоположни !!! И в случая е също така , тоест не е изненада за мен !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 44 rate down comment 26
vzhekoff
преди 9 години
Аз не знам дали има изобщо проект в който България да печели :) Като гледам как печелим от двата американски теца. Или как спечелихме от Набуко. Даваш ли си сметка, че в последните 25 г. няма нито един голям проект, реализиран тук. Руснаците имат газ и рано или късно ще намерят начин да го продават. Със сигурност няма да е през Украйна, което означава, че вероятно ще е през Турция и Гърция. Това са ти двата най-големи конкурента. Същото важи и за АЕЦ-а - там за сметка на нашия АЕЦ се построиха в Румъния и се строят в Турция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 30
vzhekoff
преди 9 години
Пич, пий си хапчетата, че си влязал в климактериума и нещо само горещи вълни те обливат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 38 rate down comment 16
bgMan
преди 9 години
Погледни цифрите на проекта ЮП и пак помисли.Няма съвременен руски енергиен проект, в който Русия да допусне България да печели добре. Накрая все ще сме в губеща позиция.Ценовата политика на Лукойл към българския потребител много добре илюстрира икономическата политика на Русия към България. Тя се заключава в няколко думи - източване и 100% икономическо поробване. Схемата с КТБ беше плод на абсолютно същото политико-икономическо отношение на Русия към България - закопаване на България колкото се може по-надолу в мизерията и бедността.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 44 rate down comment 19
Ironhorse
преди 9 години
***, чети статията внимателно !!!Словакия пренася газ на стойност 70 милиарда долара, а не кубични метра !!!Ако сметнем средна стойност от 300 долара за 1000 куб.метра, то излиза че Слвакия взима 650 милиона долара за да транспортира 21 милиарда куб. метра газ.А на нас по братски путин ни предлага за 63 милиарда да ни плати около 600 милиона долара.Това прави точно ТРИ пъти по-неизгодна цена за нас.Айде беж в пасолството за инструкции и торба рубли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 40 rate down comment 27
mick
преди 9 години
Ще е Черен Лебед ако нещо неочаквано се случи в САЩ или ЕС. В Русия.. и да се случи няма да е неочаквано.. нали санкциите и всички атаки от страна на САЩ и ЕС са точно затова? САЩ и ЕС искат да плячкосат Русия.. Така както направиха с Ирак, Либия, Афганистан, Сирия и другите демократизирани държави.. ИДИЛ кой я създаде? Да не би ИДИЛ да е черен лебед? Създадени да служат на САЩ.. те нещо излязоха от контрол? Или не са излезли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 38 rate down comment 32
vzhekoff
преди 9 години
Значи Словакия печели от транзита на 70 млрд 650 млн. Ние от 63 млрд вероятно щяхме да спечелим 5-600 млн. Пита се чии интереси е защитавал екс-посланикът, след подобни глупости. Преди 15г. и Бакърджиев твърдеше, че нямало как да ни заобиколят, ама руснаците си построиха синия поток. К'во спечелихме ние - нищо. Докато слушаме подобни "експерти" като Василев - това ни чака.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 35 rate down comment 17
LuckyYou
преди 9 години
Батенце, то събитие от типа "Черен Лебед" и в България не е изключено...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още