IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Доколко успешен ще е газопроводът през Турция за Путин?

Промяната на курса на "Южен поток" си има своята цена, пише Bloomberg

11:44 | 10.12.14 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Владимир Путин и Реджеп Ердоган. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Владимир Путин и Реджеп Ердоган. Снимка: Ройтерс

Когато президентът Владимир Путин заяви през миналата седмица, че ще разположи тръбопровод на стойност 45 млрд. долара по дъното на Черно море, той излезе с План Б. Русия ще построи "Южен поток" към Турция, която след това ще транспортира газа по суша към Гърция, а оттам и към останалата част на континента.

Това е една идея, разглеждана с малко повече шансове за успех, отколкото в първоначалния План А.

"Всичко е просто бизнес", каза пред Bloomberg Недждет Памир, енергиен специалист в Университета "Билкент" в Анкара. "Огромната газопреносна мрежа от Русия към Турция за доставка към пазарите в Европейския съюз (ЕС) е нереалистична", каза той в телефонно интервю.

Новият план на Русия ще даде възможността на държавния газов гигант "Газпром" да изгради нов газопровод за Турция – достатъчно голям, за да превозва повече газ, отколкото страната някога ще се нуждае. Оттам горивото ще продължава към турската граница с Гърция, където вече ще преминава на територията на ЕС.

"Този проект е напълно реалистичен", каза Путин през миналата седмица в Анкара.

Турция обаче е много далеч от осъществяване на проекта. Министърът на енергетиката Танер Йълдъз заяви в понеделник, че страната не иска да бъде разделителна линия между Европа и Русия.

"Времето ще покаже дали предложените проекти са възможни или не", отбеляза Йълдъз.

Според анализатори руският план е твърде амбициозен. Подобна теза споделя и Саймън Пирани, старши научен сътрудник в Oксфорския институт за енергийни изследвания.

Предложението за газопровод между Русия и Турция, който разширява съществуващата връзка "Син поток", може да пренася 63 млрд. куб. метра годишно, или повече от 10 на сто от европейското потребление. Около 20 на сто от обема се очаква да остава в Турция според изчисления на "Газпром", а останалата част ще потегля към Европа.

"Въпреки че допълнителните мощности ще бъдат полезни за Турция, 63 млрд. куб. метра, разбира се, не са необходими", каза Пирани.

Турция е вторият най-голям износен пазар на "Газпром" след Германия и един от малкото, който увеличи вноса на газ от Русия през тази година по данни на енергийния гигант. Страната получаваше 57% от природния си газ от Русия през миналата година, 49% от които бяха внасяни през Украйна, а останалите чрез газопровода "Син поток".

Въпреки всичко Турция разширява своите източници на доставки.

Анкара получава "синьо гориво" от Иран и Азербайджан, който се готви да удвои своите доставки от 2018 г., след като новият тръбопровод бъде построен. Турция също така планира да внася гориво от Туркменистан, както и по-втечнен природен газ от други страни, сред които Алжир.

Дори и така, "Русия има възможност за увеличаване на доставките за Турция с цели 16 млрд. куб. метра годишно", каза Джон Робъртс, специалист по енергийна сигурност в базираната в Шотландия консултантска компания Methinks Ltd.

"Мисля, че това, което ще видим, са два тръбопровода, предвидени всеки с по 16 млрд. куб. метра", заяви Робъртс Струва. Първият може да носи толкова газ, колкото в момента се пренася през Украйна, а вторият ще има място да отговори на нарастващото търсене на турски газ, каза той.

Енергийната консумация на Турция ще се увеличава с по 4,5% на година в периода 2015-2030 г., отбелязвайки приблизително удвояване през следващото десетилетие според данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ. Въпреки това износът на "Газпром" към Европа може да намалее с около 20% до 2020 г. на фона на конкуренцията с възобновяемите източници на енергия и гориво в САЩ, според експертите на Deutsche Bank AG.

Промяната на курса на "Южен поток" обаче си има своята цена. Русия вече се съгласи на 6% отстъпка от цените за Турция от януари, а Танер Йълдъз заяви, че ще се търси още по-добра цена.

Според неофициални информации Турция е поискала отстъпка от цели 15 на сто. Това показва, че в бъдеще цената може да стане дори по-ниска от тази за Германия.

Германия плащаше средно 366 долара за 1 000 куб. метра през 2013 г., една от най-ниските цени в Европа. ЕС обаче трябва да мисли за алтернативни маршрути за доставки на природен газ, тъй като не може да разчита на газопреносната мрежа през Украйна завинаги.

"Транзитният договор на Русия с Украйна изтича през 2019 г.", каза по телефона говорителят на "Газпром" Сергей Куприянов. "ЕС не може да мисли за Украйна като система, която е гарантирана в една по-дългосрочна перспектива", добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 16 rate down comment 12
StefanL
преди 9 години
A то щото пък ние като влязохме в ЕС вече осем години много просперирахме станахме толкова богати че по статистика сме една и от най бедните страни в Африка. Сега не ни изнудва Русия а ни изнудва Европа разбини атом електроцентрали продаде ни ТЕЦ-овете на америка *** майката на сел. стопанство непостояно ни глубява а когато се наводняваме няма помощи за нас чото щетите били за 39 милиарда а не за 41 милиарда! Е за какъв *** стойм в тоя *** съюз??? Навсичко отгоре разбиха и онищожиха и армията ни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 10
bgMan
преди 9 години
Да си е правил по-добре сметката преди да тръгне с рогата напред.Заслужават си участта руснаците.Толкова време държат Източна Европа в мизерия и беднотия без никакъв шанс за промяна, сега е техният ред да постъпят и с тях по подобен начин. Как интересно се обърнаха нещата? Както Русия изнудваше и продължава да изнудва и да източва Източна Европа така и тя на свой ред вече е изнудвана и икономически притискана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 23 rate down comment 11
Lucifer
преди 9 години
Каквото и да си говорим онова малко човече с лисичи поглед в кремъл е в паника и усеща че турция и китай няма да се церемонят с него а западът вече му е прочел съдбата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 18
dakl
преди 9 години
При всички положения губещата страна при това развитие на нещата е ЕС и по точно членуващите в него държави от Южна и Централна Европа. Защо? Защото Русия има реална инфраструктура за пренос на тръбен газ , което и позволява да поддържа конкуретни цени и ако европейските страни не искат в угода на чужди интереси да плащат чувствително по скъпо за катарски или азерски газ ще бъдат принудени да купуват руски на за това ще трябва да си построят допълнителна инфраструктура и то пак за сметка на европейския данъкоплатеци.Бизнес
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 1
data
преди 9 години
По-скоро правилният въпрос е : За КОГО ще е успешен газопроводът през Турция ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 9 години
Хаха! Ходи го кажи това на франсетата! Хаха! Те нито имат проблеми с газа, нито искат Турция в ЕС! Хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 17
nikolait
преди 9 години
с една дума - приемаме Турция в ЕС и си решаваме газовите проблеми!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 23
Pyramid
преди 9 години
За успех през Турция, балансът от фактори "За"/"Против" у в полза на Газпром. Не ревете. Късно е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 7
многодобре
преди 9 години
".....Русия има стока за продаване и търси други клиенти за нея.Дали ще е ЕС или друг нуждаещ се,няма значение,дори и на пръв поглед ,да са губещи от това им решение...."Така пък твърдят други медии на Запад!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още