IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Капиталовите пазари в Централна и Източна Европа се развиват на различна скорост

Консолидацията на пазарните оператори е желана от инвеститорите и е неизбежна, коментира директорът на Букурещката фондова борса Лудвиг Соболевски

10:17 | 15.05.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Капиталовите пазари в Централна и Източна Европа се развиват на различна скорост

Капиталовите пазари в региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) се развиват на различна скорост, а консолидацията на пазарните оператори е желана от инвеститорите и е неизбежна. Едно от предизвикателствата не само пред банките, но и пред фондовите пазари в региона, ще бъде растящата нужда от финансиране за малките и средни предприятия (МСП).

Това са част от основните изводи от панела „Новият облик на корпоративното банкиране в ЦИЕ: Какво да очакваме?“ в рамките на Годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която се провежда в столицата на Грузия, Тбилиси.

„Архитектурата на финансовия сектор по света и в частност – в Европа, претърпява значителна промяна отчасти заради финансовата криза и регулаторната среда“, коментира директорът „Местна валута и развитие на капиталовите пазари“ в ЕБВР Андре Куувсек.

Той цитира доклад на банката, който гласи, че МСП в Европа ще се нуждаят от 2,5-3 трлн. евро в следващите 5 години. Според Куувсек голямата сума представлява предизвикателство за банките, но е в сила и за капиталовите пазари.

„Финансирането в Европа идва основно от банките, но това трябва да се промени. Европа трябва да се приближи повече до американския модел“, смята директорът в ЕБВР и даде пример, че финансирането чрез емитирането на облигации заема 50% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Полша, докато в САЩ е 150%.

„Ситуацията за МСП в региона не е лесна, защото дефиницията за МСП на западните пазари е различна. Тези предприятия наистина генерират 50% от растежа в Полша и Румъния, например, което само по себе си говори за значимостта им за икономиките“, коментира изпълнителният директор на Букурещката фондова борса Лудвиг Соболевски.

Според него МСП търсят парични средства основно от банките, но алтернативата на това финансиране е „по-горещата тема“. Той посочи, че в Полша, Унгария и Румъния малките и средни предприятия са набрали около 3 млрд. евро от първични или вторични публични предлагания.

„Като цяло финансирането чрез борсата в страни като Унгария и Румъния е предизвикателство, докато в Полша по-скоро е изключение“, обясни директорът на борсата в Букурещ, който преди това ръководеше Варшавската фондова борса.

Директорът „Проектно финансиране“ в UniCredit Паоло Боцоло добави, че проектното финансиране може да бъде алтернатива на финансирането чрез облигации и даде за пример успешни проекти на банката в Германия. Темата за рисковото инвестиране също беше засегната, като участниците в панела коментираха, че делът на финансирането чрез частни капитали в ЦИЕ е все още малък.

Директорът „Корпоративно и инвестиционно банкиране“ за региона на ЦИЕ в UniCredit Енрико Минити, който бе модератор на панела, обобщи, че са налице различия по отношение на скоростта, с която се развиват МСП и големите компании, и като цяло – капиталовите пазари в малките и големите държави.

По този въпрос Соболевски посочи, че големите компании основно в Полша и Румъния разочароват инвеститорите със стойности на показателите и цени на акциите, но пък редица други „донесоха радост за инвеститорите“, благодарение на реорганизацията на дейността и преориентирането в други сектори.

„Предизвикателство е да създадеш условия на пазарите за МСП, а от значение е и способността на компаниите за привличане на инвеститори“, коментира директорът на Букурещката борса.

„Регионът на ЦИЕ е хетерогенен. Не трябва да робуваме на илюзията, че пазарите в ЦИЕ са свързани фундаментално. Пазарите в страните се развиват на различна скорост, икономическият растеж е различен. Притокът на капитали и оборотите са по-скромни в сравнение с големите борси в Европа“, продължи той.

Соболевски е категоричен, че консолидацията на пазарните оператори в региона е желана от инвеститорите и е неизбежна. Той посочи, че държавната политика и регулациите са част от предизвикателствата пред развитието на капиталовите пазари в региона, успоредно с ролята им за осигуряване на финансиране за МСП, заложена в проекта за създаване на Съюз на капиталовите пазари в Европа. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:55 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 0
marto76
преди 8 години
Най-добре се развива капиталовия пазар в съседна Гърция! Така както са тръгнали ще повлекат и ЕС, и гръцките банки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
продължение на коментар 1 Колкото до проектното финансиране на банките може да вземат пример от ислямските банки Фирмата ''Тесла'' за ел.коли в САЩ събра доста пари от акции и ми харесва донякъде но като цяло много ще изгорят Трябва да се разбере един път завинаги ,че в една затворена система като Земята не може да има постоянен растеж Радвам се ,че проф. Джефри Сакс говори за реформи и устойчиво развитие изискващо дълбока реформа на световната финансова система - http://darikfinance.bg/***/111777#commentsРадвам се но мисля ,че не се взимат спешни мерки за петрола тоест за трансформацията на света за функциониране без петрол ,и затова засега не мога да им се доверя на 100% като ги гледам какво правят - не забраняват офшорките и искат търг.споразумение нарушаващо международното право и т.н. водят света към война към 3 планетарни катастрофи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Явно тези финансисти и 99% от хората не са наясно за какво става въпрос като цяло Доклада на ООН е грешен - http://***.greentech.bg/?p=21201 - 50 трилиона са но до 2030год. тоест 6% от световният БВП на година трябва да се инвестира в определени неща за да се избегне енергийната и екологична катастрофи.Готов съм да застана пред всички академии на науките ,експерти и NASA за да обясня подробно защо доклада е грешен - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231 Моята идея е забрана на офшорките и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 с цел около 6% бюджетни излишъци които се инвестират през държ.банка и обществени поръчки(мултипликатора на Кейнс) в точно определени неща - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558защото свършва петрола и заради екологията и глобалното затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatovИдват 3 планетарни катастрофи и може да се избегнат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още