"Последните проучвания на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) показват, че над 53% от анкетираните българи смятат, че медиите не са свободни", информира тя и уточни, че не са регистрирали разлики в мнението на анкетираните на база пол, възраст, местоживеене и образование.
Д-р Филипова съобщи, че според анкетата на ЦИД по-голямата част от българите смятат, че САЩ имат зловредно влияние върху българските медии и само 8%, че Русия има такова въздействие.
По отношение на държавното управление една от основните тенденции е възход на авторитаризма, поясни Румена Филипова.
„По-голямата част от анкетираните, или 45%, искат силен лидер, който не се съобразява с парламент или избори, и само 35% биха предпочели либерална демокрация, която да се основава на редовни избори и многопартийна система“, е друга констатация на проучването на ЦИД.
По думите на Филипова повече мъже биха предпочели либералната демокрация, като в проучването мъжете имат превес от 10% над жените, които са на същото мнение. По възрастови групи най-голямо предпочитание към либералната демокрация изразяват 45 до 54-годишните, а според образователния ценз демокрацията е ценност за висшистите.
"Разгледана в перспективата на Централна и Източна Европа, България се отличава с предпочитанията за силен лидер, като в Унгария например около 80% от населението се обявява в подкрепа на либералната демокрация", обясни Филипова. "По отношение на социално-икономическите тенденции обаче не се забелязват особени различия. В региона се отчитат всеобщи ниски нива на доверие към традиционните партии и мейнстриим медии“, посочи тя.
В заключение Филипова коментира, че „за съжаление преходът не е приключил, но и не можем да посочим една крайна дата когато това ще се случи“.
Какъв коментар за прехода към демокрация направи Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията, вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.
преди 4 години не говорим за лидери, а за безспорни научно доказани факти. Нютон, Айнщайн или Нисл Бор също не са били лидери, но цялото научно общество приалага сляпо формулите им до ден днешен. Та ако имаме работеща формула трябва само да я следваме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Клета майка България! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Клета майка България! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Щото те друго не знаят отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Щото те друго не знаят отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Винаги съм мислел, че демокрацията - това е властта на народа, но ето че другарят Рузвелт много находчиво ми обясни, че демокрацията - това е властта на американския народ", Йосиф Сталин отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години хахаха, що за глууупаво изказване ... ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години За жалост, хората на науката не стават за лидери. Да си добър лидер означава безусловно да вярваш в правотата си, а това го могат само глyпaците. Умните хора винаги се измъчват от съмнения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години България се отличава, а Унгария, Полша??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ясни са на всички и предимстава и недостатъците на двта подхода. Всички знаем притчата за риба, рак и щука. Трябват ни ледери, които са от научните среди, технократи и икономисти, не каратисти, футболисти, пожарникари и милиционери. отговор Сигнализирай за неуместен коментар