IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Турция е изправена пред продължаващ отлив на капитали

През 2015 г. инвеститорите изтеглиха 7,6 млрд. долара, като само миналия месец отливът възлиза на 1,4 млрд. долара, изчислява Bloomberg

14:54 | 07.12.15 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Турската валута е напът да отбележи най-големия си годишен спад от 2008 г.&nbsp;<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Турската валута е напът да отбележи най-големия си годишен спад от 2008 г. Снимка: Архив Ройтерс

Отливът на капитали от Турция продължава. През 2015 г. инвеститорите изтеглиха 7,6 милиарда долара, като само през миналия месец отливът възлиза на 1,4 милиарда долара, изчислява Bloomberg.

Очаква се отливът на капитали да продължи, а лирата да отслабне още повече, прогнозират анализаторите от Capital Economics и SEB. Турската валута е напът да отбележи най-големия си годишен спад от 2008 г. 

В началото на ноември се проведоха парламентарни избори, на които партията на президента Реджеп Ердоган си върна мнозинството в парламента, след като го изгуби след вота през юни.

Първоначало развитията доведоха до подем при турските активи, тъй като парламентарното мнозинство предполагаше известна политическа стабилност. До продължителни спадове обаче се стигна, след като войната в Сирия и санкциите от страна на Русия застрашиха турската икономика на стойност 720 милиарда долара.

Руските санкции могат да намалят увеличението на брутния вътрешен продукт на Турция с 0,3 до 0,7 процентни пункта през 2016 година, докато влиянието им върху руската икономика ще бъдат ограничени. Това посочват междувременно експертите от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в последния си доклад. 

Кризата в отношенията между Москва и Анкара възникна, след като на 24 ноември турски изтребители свалиха руски бомбардировач, според Русия над територията на Сирия. На 28 ноември руският президент Владимир Путин подписа указ за специални икономически мерки срещу Турция.  

Страната е с най-голям дефицит по текущата сметка като дял от БВП сред държавите в Г-20. Освен това нарастват опасенията, че след победата на партията на Ердоган властите в Анкара ще увеличат натиска над централната банка да намали лихвените проценти.

„Пазарите наистина приветстваха резултатa от последните избори, но смятам, че бяха прекалено оптимистични“, казва Уилям Джаксън, главен икономист за развиващите се пазари в Capital Economics в Лондон. Високият външен дълг прави Турция уязвима при колебания в нагласите на инвеститорите, когато САЩ вдигнат лихвените проценти. Това от своя страна би натежало на курса на лирата и на държавните облигации.

Доходността по 10-годишните ценни книжа се повиши с 3 базисни пункта до 10,31% към 10:20 часа българско време. Така ръстът за изминалия месец става 46 базисни пункта – най-голямото повишение сред 24-те развиващи се икономики. Курсът на лирата се повиши с 0,1% до 2,8891 лири за долар. 

Пер Хамерлунд, главен стратег за развиващите се пазари в SEB в Стокхолм, прогнозира спад от 3,7% до 3 лири за долар до края на декември. Уилям Джаксън от Capital Economics очаква понижение от 11% до края на следващата година до 3,25 лири за долар. Това е по-лоша прогноза от средната в проучването на Bloomberg – 3,08 лири за долар.

Ключов въпрос за инвеститорите остава доколко свободна ще бъде централната банка, предвид склонността на Ердоган да настоява за евтино кредитиране, дори при висока инфлация и слаба лира. Пазарите освен това търсят доказателства, че правителството ще приеме политики за стимулиране на конкурентоспособността и на растежа.

„Инвеститорите не са убедени, че централната банка в Турция ще бъде независима в решенията си за паричната политика“, казва Хамарлунд.

Има и оптимисти, посочва Bloomberg. Credit Suisse Group миналата седмица посъветва инвеститорите да купуват турски активи, след като разпродаването понижи стойността им.

Сривът в цените на петрола тази година помогна на Турция да отчете излишък по текущата сметка през август и септември, което беше първата положителна стойност от 2004 г. Това ще помогне на Турция да свие дефицита за годината до 5% от БВП.

Все пак Турция е сред развиващите пазари с нарастващ дълг в частния сектор, нарастваща зависимост от външно финансиране и кредитен рейтинг в опасност, посочи агенция Fitch миналата седмица. Moody's аргументира поддържането на негативна перспектива за турската икономика с „голямата необходимост от външно финансиране и геополитическите рискове“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:23 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

13
rate up comment 7 rate down comment 3
studioaa
преди 8 години
Не се притеснявайте за Турция, а за Франция. Френския министър на труда и социалната политика се изпусна, че страната му е фалирала пред медиите по негово мнение. Ние българите може да наложи да участваме в спасителния план за петлите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 8 години
Ако промените името в заглавието с Русия, ще е също толкова актуална. Цар и султан искат да покажат кой е по-, по-, най-. Десетгодишните ценните книжа стигнали 10.31%. Ами те 5-годишните руски са с лихва 9.97%. През тази година имало отлив на 7.6 млр долара. Ами през миналата от Русия изтекоха над 100 милиарда. Лирата поевтинявала. Ами тя рублата се срина, като загуби 80% от стойността си за една година. И тука идва разликата. Евтино кредитиране в Турция като цел и 11%(може би го свалиха на малко под 10%) ОЛП в Русия. Така че Царя и Султана се ненавиждат защото са еднакви. Държавите им са като близнаци, но зли близнаци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 4
michaelis12
преди 8 години
не не форекси не пипам там си е комар ... :)) тея фесовете сега ако имат някой в тиквата си да се обърнат към комунистите от Китай и нещо да напраат с юана както напрайха някои други, за да се избегне бесилото на евреите с долара, но явно сега ше дойдат Сашови и ше им кажат -" Мммм я да видиме тука дали имате някоя жълта непотребна ламарина да я вземем иначе ше стоите в блатото до мустаци ...."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 21 rate down comment 2
Mike Florida
преди 8 години
Турците имат един много съществен проблем, а това е именно нивото на образованост на азиятската част нанаселението! Това население разчита на експорт на селскостопанска продукция и продукция от леката промишленост! С времето обаче и вдигането на стандарта в страната цената на труда доста поскъпна, а Турция от експортьор, не може изведнъж да се превърне в голям вътрешен консуматор. Това изтегля много инвестиции от страната! Финансовата несигурност добавя още нюанси, в посока оттегляне на капитали! Не на последно място, слабият растеж в Европа, не може да задвижи износа. Бузят на дефицит 5%, в отчаян опит да закрепят положението! Дет се вика WTF???Дългосрочно изглежда доста примамливо да се играе срещу лирата, но поради високата лихва, SWAPa ще е много бахтелив!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 4
michaelis12
преди 8 години
комшиите неам нищо напреки тях, верно много бачкат що си е право право, но нямат капацитет и не са голям играч на сцената за каквито са се взели за разлика от ордите в Масква които имат доста голям капацитет както видяхме за "регионална държава" .... :))Та за мохабета вчера .. :)) ставаше въпрос за съветите на дедо Бъфет ей ги тука ... :1. Никога не губете пари2. Вземете висока стойност на ниска цена.3. Научете се на здравословни финансови навици.4.Имайте много пари в брой на разположение.5. Инвестирайте в себе си.6. Поставете си дългосрочни цели.И аз казах, че това няма да работи в други държави поради куп причини и ето с тази статия моята теза е бозпорно доказателство ... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 2
Mike Florida
преди 8 години
Дълдисват е добро! Евала за мохабета! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 25 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
Де ги сега хората дет дискутирахме за съветите на дедо ни Бъфет да обяснят на комшиите особено първо правило 1.никога не губете пари ! ....:))Ее и дет разпрааше вчера тука съфорумеца, че тва са две регионални държави и защо тези дюнерите дълдисват, а кремълските орди не рачат да потъват ?!? :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 29 rate down comment 2
vzhekoff
преди 8 години
Пич, как да се уредя с допълнителни доходи и аз от писане на простотии във форума, ще ме светнеш ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 21 rate down comment 2
STRAHO
преди 8 години
ха ..."Инфлация,глад, мизерия и нищета" .... !???Това да не се отнася за "европейска" България /без инфлацията де/?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 28 rate down comment 3
STRAHO
преди 8 години
ха ..."Инфлация,глад, мизерия и нищета" .... !???Това да не се отнася за "европейска" България?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още