IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Евтините пари създават корпоративни зомбита

Според Банката за международни разплащания поне 12% от нефинансовите компании на основните развити борси може би са такива

15:15 | 06.07.19 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Дългосрочните лихви спаднаха много. И ако мислите, че те няма да продължат да падат, помислете отново, пише Брет Арендс за MarketWatch.

Албърт Едуардс, стратег в SG Securities, наскоро посочи, че никой от експертите, запитани от Wall Street Journal в началото на годината, не е предвиждал, че доходността по 10-годишните американски ДЦК ще спадне под 2,5%. Настоящото ниво е вече 2%.

Мисля, че можем да изхвърлим тези прогнозиращи модели. Едуардс добавя, че в продължение на години икономистите казваха, че дългосрочните лихви никога няма да паднат до нулата.

Въпреки това в момента в Европа те са отрицателни. Инвеститорите, например, плащат 0,5% годишно за привилегията да заемат средства на правителството в Швейцария. Дори в САЩ реалните лихви по 10-годишните ДЦК са едва 0,29%. Преди поколение бяха обикновено 2% или повече.

Западните икономисти казваха, че нулевите лихви са странно и уникално нещо, което може да се види само в Япония. Точно като хората, които ядат сурова риба. Днес обаче лихвите в Европа са дори по-ниски от японските.

Когато американските лихви се сринаха през 2011-12 г., ни уверяваха, че това е еднократно събитие, което няма да се повтори. Когато се случи отново през 2016 г., ни казваха, че никога няма да се потрети. Сега се случва за трети път и предполагам, че скоро ще започнат да ни уверяват, че това е временен ефект и няма от какво да се притесняваме.

Банката за международни разплащания (БМР - централната банка на централните банки) обаче смята, че има причина за безпокойство и това са корпоративните зомбита, които убиват икономиката. Те са резултат от ниските лихви.

БМР открива, че от 80-те години насам спадащите лихви правят все по-лесно за лошите компании с калпав мениджмънт и ужасни продукти да остават в бизнеса дълго след като е трябвало да си отидат.

Тези зомби компании остават живи благодарение на това, че могат да продължат да заемат средства, като непрекъснато удължават периода на изплащането. А когато парите са евтини, това е страхотно за зомбитата. Ниските лихви са свързани с растящия брой на зомбитата, констатира БМР.

В момента има наистина много зомбита. БМР смята, че поне 12% от нефинансовите компании на основните развити борси може би са зомбита по широките критерии на определението. Това е епидемия – в началото на 90-те делът им бе около 2%.

Зомбитата са лоши за икономика. Забравете, че сте икономист. Помислете за най-лошата компания, за която сте работили. За всичкото разхищение – парите, времето и усилията, прахосани от мениджъри идиоти и бюрократи егоисти.

Сега вече можем да разберем защо икономическият растеж бе толкова вял в продължение на поколение и защо борсата зависи толкова от Федералния резерв.

Икономистите са съгласни, че всички щяхме да сме по-добре, ако лошо управляваните компании бяха избавени от  страданията си. Но докато лихвите са ниски, те ще продължават да кретат.

Зомби компаниите никога не са били толкова добре. Със спадането на доходността по 10-годишните американски ДЦК, спадна и тази по корпоративните облигации с неинвестиционен рейтинг – това са ставките, по които заемат зомбитата.

От началото на годината средната доходност по тези облигации се понижи от 8% на 6%, според Bank of America Merrill Lynch.

Едуардс твърди, че се намираме в икономическа ледена епоха. Според БМР има твърде много зомбита. Американският президент Доналд Тръмп пък е клоун. Това е някакъв филм на ужасите.

Но да погледнем от добрата страна. Уолстрийт в момента купонясва. Индексът Dow Jones Industrial Average се покачи с близо 2000 пункта, откакто по-рано през юни инвеститорите започнаха да очакват ново понижение на лихвите от Фед. Индексът S&P 500 пък се повиши със 7,5%. Какво би могло да се обърка?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

9
rate up comment 3 rate down comment 14
xapoznai
преди 4 години
Въобще не виждам нищо общо - списъка не е от "зомбита според широкото определение", а от предприятия които никога не са били на печалба. При пазарната икономика когато работиш на загуба фалираш! В случая става въпрос за фирми които не покриват "общоприетия" тренд на възвращаемост. Тоест те не са достатъчно алчни и при оскъпяване на финансирането ще фалират... Но към този момент са на ПЕЧАЛБА!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 18 rate down comment 4
studioaa
преди 4 години
Ти наистина също си живял на някаква друга планета. Народът НЕ Е ДОВОЛЕН, защото сметките му растат много по-бързо от заплатата. Народът взема кредити до заплата, за да си плати месечните разходи, защото заплатата не му стига да се издържа, а не за да потребява или да ходи на почивка или за нова кола. Ако парите в брой бяха толкова презрени защо поне 1/3 от българите търкат билетчета от лотарията, а не се реди за евтин кредит вместо това?? Кредидът днес е презрян от всички, а не парите в брой, всеки ден има новини за възрастни и самотни хора загубили дома си заради кредит. Хората днес не спястяват, а спекулират най-често с имоти и имотния пазар е доказателство за това, половината имоти у нас са празни, а цените като тези в Берлин и Париж. Цялата иконномика е финансова пирамида и когато пирамидата тръгне надолу неопитните спекуланти в имоти ще загубят почти всичко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 12
xapoznai
преди 4 години
Приятел, в други държави доходността от държане на пари в банката отдавна е отрицателна. Там са намерили друга форма на рентиерство - викат му акции. Вероятно то ще изчезне последно, защото има някаква форма на риск, която уж оправдава рентата която получаваш.При нас парите в банките са от депозити, но навън не е така. Директно им ги отпуска централната банка и депозитите са само за фон. За това и лихвите тук дълго време бяха супер високи и това почти съсипа страната!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 27 rate down comment 5
studioaa
преди 4 години
Ти наистина не си наред нещо и не помниш какво стана с родните зомби компании като: Кремиковци, Плама Плевен, Химко Враца, Горубсо Мадан, Арсенал, Балканкар, БДЖ, всичките държавни банки до една, 14 на брой. Никога в историята не е имало случай, в който поддържането на работни места чрез субсидии директни или индиректни т.е. чрез евтини пари да не е завършило с тотален крах на субсидиращите и загуба на десетки пъти повече работни места отколкото защитените от субсидиите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 23
xapoznai
преди 4 години
Аз бих казал, че спестовността разбирай рентиерството до края на века ще изчезне. И не - не мисля нищо лошо за хората, които акумулират средства просто тези средства трябва да носят отрицателна доходност. Това рязко ще свие неравенството при това без комунизъм, социализъм или такива а по чисто пазарен метод. Просто ако не развиваш бизнес няма да печелиш - толкова е просто. За бизнеса почти безкрайно и евтино финансиране, което пък води до ниски маржове и висока конкуренция. В заключение - да, народът ще е доволен със сигурност все повече. Всички икономики, където неравенството е свито максимално водят в класацията за добър живот и щастие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 4
julian12
преди 4 години
Спестяването на пари и кредита не са отживелица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 3
Minka
преди 4 години
Ниските лихви са резултат единствено и само на лошия мениджмънт на правителствата и нежеланието им за реформи. По-лесно се печтат пари, отколкото да се вземат непопулярни мерки. Пари вече дори не се печатат, дори разходи за хартия и принтери няма вече. Народър е доволен. Парите в брой, липсата на кредити, лихвите и спестовността са презрени в момента и всеки ги смята за отживелица. Началото на ново време?! Времето ще покаже.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 3
Ruddy
преди 4 години
Точно от такива,съществуват реалните икономически обекти,а не от въведени електронни пари и по скоро ти си късоглед,защото без хора които да спестяват и да вложат в банката,които впоследствие предприемача да вземе за да прави бизнес няма как да се завърти колелото мой човек!В природата първо даваш,а после взимаш и затова тази схема в обратния ред,ще бъде много лош експеримент, също като СССР!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 16
xapoznai
преди 4 години
Доста късогледо ми се струва това. Щом една компания е със сравнително ниска възвращаемост по "широкото определение" това не означава задължително лош мениджмънт или кофти продукт. Предполагам, че Тесла примерно едно от тези зомбита, но не ми се вярва че няма ползи за икономиката. Такива са и повечето стартиращи компании и въобще това "зомби" определение ми се струва като някакъв лобизъм за повишаване на лихвите на някой чиито маржове на печалба са се свили и на някой "мениджър" от тези дето са готови да стъпчат всеки и всичко за няколко сребърника. Такива отлично виреят при висока инфлация и безработица, но когато леко им се размести схемата и бездарието веднага лъсва на преден план.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още