IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

САЩ приоритетно ще прекрояват веригите за доставки от Китай

САЩ ускоряват инициативата за отдалечаване на зависимостта от азиатската страна и насочват производственити и други вериги към по-приятелски държави

11:10 | 04.05.20 г. 15
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Президентът на САЩ Доналд Тръмп. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Президентът на САЩ Доналд Тръмп. Снимка: архив Ройтерс

Дискусиите за преместване на веригите за доставка са вече доста конкретни и - необичайно за администрацията на Тръмп, многостранни, посочват длъжностни лица. САЩ настояват да се създаде съюз от „доверени партньори“, наречен „Мрежа за икономически просперитет“, посочва представител на американската администрация. Той ще включва компании и групи на гражданското общество, работещи по един и същ набор от стандарти за всичко - от дигиталния бизнес, енергетиката и инфраструктурата до научните изследвания, търговията, образованието и търговията.

Правителството на САЩ работи с Австралия, Индия, Япония, Нова Зеландия, Южна Корея и Виетнам за „придвижване на глобалната икономика напред“, заяви държавният секретар Майк Помпейо на 29 април. Тези дискусии включват „как преструктурираме ... веригите за доставка, за да предотвратим повторение на подобно нещо“, посочва той.

Латинска Америка също може да играе роля в процеса. Посланикът на Колумбия Франсиско Сантос миналия месец заяви, че е обсъждал с Белия дом, Съвета за национална сигурност, Министерството на финансите на САЩ и Търговската камара на САЩ начините да се насърчат американските компании да преместят някои вериги за доставки от Китай.

Китай изпревари САЩ като най-добрата производствена страна в света през 2010 г. и е отговорен за 28% от световната продукция през 2018 г., сочат данните на Организацията на обединените нации. Пандемията подчерта ключовата роля на Китай във веригата за доставки на генерични лекарства, които са по-голямата част от потреблението на медикаменти в САЩ и други страни по света.

Пандемията показа и господството на Китай в други стоки, като например термичните камери, необходими за тестване на телесната температура на хората, както и значението му в хранителните доставки, отбелязва Ройтерс.

Много американски компании са направили големи инвестиции в китайското производство и разчитат на 1,4 милиарда души в Китай за голяма част от продажбите си. „Диверсификацията и известно съкращаване на веригите за доставки ще имат смисъл предвид нивото на риск, разкрито от пандемията, посочва Дъг Бари, говорител на бизнес съвета на САЩ и Китай. Той обаче не вижда големият бизнес да се е разбързал да излезе от операциите си в азиатската страна.

Джон Мърфи, старши вицепрезидент по международна политика в Търговската камара на САЩ, казва, че американските производители вече отговарят на 70% от настоящото търсене на фармацевтични продукти. Изграждането на нови съоръжения в САЩ ще отнеме от 5 до 8 години. „Загрижени сме, защото длъжностните лица трябва да намерят правилните факти преди да започнат да търсят алтернативи“, казва Мърфи.

Все още не са финализирани мерките за блокиране на глобалния износ на чипове на китайския телекомуникационен гигант Huawei – решение, което е в процес на разглеждане от ноември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Пудел, пак ли се гаврят с тебе, бе?!:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 2
dikens15
преди 3 години
Влашки, не си се издигнал много от нивото на прадядо ти с моти ката и мама лигата !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 3 години
ше го уволни тая година, спи спокойно в кашона :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 4
dikens15
преди 3 години
Тоя е толкова доктор, колкото и икономист!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 3
dikens15
преди 3 години
Така се говори преди избори!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 5
dikens15
преди 3 години
Кой според теб го е назначил, гросе специалистен??! Вземи ни обясни, че ние това не го знаем. Що пЪ не вземе да го уволни.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 5
Sandy
преди 3 години
Влизам Технополис и гледам 3 модела перални поставени на видно място до пътеката и една табелка за трите с цена 3000 лева. Свалих си очилата, забърсах ги с кърпичка и пак погледнах..и пак толкоз. Консултанта - младо момче явно ме забеляза, че се държа странно, неадекватно, обикаляш като пумпал около пералните. Дойде и ми предложи компетентна помощ. Попитах го, защо перални от едни и същи марки в магазина са с огромни разлики от над 2000 лв. Отговори ми, че тия трите са произведени в Германия, а останалите в Китай, Полша, Словения, Турция и други.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 3
korn
преди 3 години
Тръмпито е най смешния американски президент, но свърши много работа за ЕС и европейците. Да, демократичните ценности бяха погазени, но все пак времената са военни. Ако го изберат за още един мандат ще е идеално за ЕС и за нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 8
Valentin13
преди 3 години
бъркаш докторе, нито сме любители на копейките нито копнем за чайници. оправи си критериите, ако можеш разбира се. тези критерии ни учиха при комунизъма - тези са лошите, тези са добрите. ама и тогава и сега не става ясно, кои наистина са добрите - тези дето ти говорят право в очите каквото мислят, или онези, които ти говорят сладко и ти обещават звезди от небето само да подпишеш "едно малко договорче".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 5
kranc_mk
преди 3 години
Малко не съм съгласен с половината от коментарите ви. Китай не ви е виновен. Култура на близо 3-4000 години няма как от един стар перчем да бъде наказана. Много преди Западния свят да съществува или САЩ, Китай са били икономическа, културна и технологична държава. Дори и да са производството в момента на света, те ще си останат такива. Ще си го пренасочат към Африка както правят в момента. Ние да му мислим, защото застаряващата гей Европа, освен да си сваля гащите нищо друго не умее.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още