IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Toranaga: В търсене на нови решения открих Виетнам като инвестиционна дестинация

Умният се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите. Да си мъдър с късмет е най-добре, споделя един от участниците във форума на Investor.bg

08:47 | 25.08.16 г. 40
<p>
	Огнян Николов във Виетнам в тунелите Ку Чи, които са построени от партизаните по време на войната в страната. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Огнян Николов във Виетнам в тунелите Ку Чи, които са построени от партизаните по време на войната в страната. Снимка: Личен архив

- Каква е стратегията ти на БФБ? 

За БФБ като цяло съм негативно настроен. Разбира се, имам няколко позиции, които според мен имат потенциал, но няма да ги споделя, за да не си мисли някой, че си хваля позициите. Ако някой се интересува от тях, може да ми проследи постингите. За мен БФБ е само за бутикови дружества и специфични ситуации, като е пълна с много "фира".

Много трябва да се промени България като цяло, за да дойде капитал и то на борсата. Аз съм напълно съгласен с Бойко Борисов, що се отнася до материала. Но всеки трябва да погледне първо себе си! Има ли един осъден корумпиран бизнесмен, откато е на власт? Едно знаково дело? Дай пример! Ами директорите, които са подписали за реакторите на Белене, без да са упълномощени?! Ако неговият материал е добър, според мен, би трябвало да се задейства. Колко мажоритари "изпомпват" дружества, без да има последствия?

Между другото за "изпомпването" – забелязах, че през последните 10 – 15 години висшият мениджмънт в англосаксонските, а вече и в европейските борсови дружества, прибира по-голяма част от печалбата. За акционерите остават в най-добрия случай трохи. Примери за това колкото искаш – ще спомена само Deutsche Bank и Credit Suisse. Не мога да се сетя, кой беше направил изследване за последните около 20 години, което потвърждава това мое наблюдение.

От 2005 г. не съм купувал нищо в САЩ (с изключение на Ford), а от 2013 г. насам само продавам в Европа, без да купувам. Смятам, че всеки, чрез своите действия и дисциплина, може да влияе на действията и решенията. Както сега, така и в бъдеще. Пример – Дженерал Моторс – Рик Вагонер само изнудваше политиците за субсидии, вместо да оправи качеството, цената и моделите. Какво се случва? Държавата спасява лошите решения с пари на добрите решения (данъци). Като включа и от миналото съсипването на обществения транспорт в Лос Анджелис от Алфред Слоан, за мен тази фирма не съществува. Или пък вземете за пример подхода на Фолксваген. На първо място въпросът е защо няма осъден лично за манипулациите. На второ, защо американските клиенти ще получат 10 хил. долара обезщетение, а в останалите държави - по-малко, ако въобще получат. Ако потребителите кажат "Не! Аз такава кола не искам", картината става съвсем различна, нали?

Забелязвам и един според мен много негативен тренд както в България, така и в развитите страни – в „законова опаковка“ се продават на хората изключително несправедливи решения. В това число и субсидиите. Аз лично съм привърженик на меритократизма – трябва да си заработиш и заслужиш, за да получиш. Инвестирай и тогава нека част от инвестицията ти да е освободена от данъци - автоматизъм. Развитието ще си върви от само себе си. И тогава цялата корупционна система на „одобряване“ отпада. Когато споделям, че в България скоро ще има субсидиране на разходи за IPO, инвеститорите се смеят. Получава се така, че тези, които са близки до власта или националните банки, печелят несправедливо повече от „нормалния гражданин“.

И друго негативно явление на борсите – много фирми отиват на борсата с "exit" стратегия, а не за развиване на бизнеса или пък само да генерират „управленчески такси“. Всичко е законно, но според мен, не е легитимно. Всичко това се забелязва от хората или се създава чувство, че нещо не е наред, ако не виждат директно причините. За да купиш на борсата, трябва да получиш повече от това, което плащаш. В момента според мен е обратното, не получаваш парче от баницата.

На БФБ политиката реално е изгонила капитала, а и продължава да го гони, както българите от Черноморието. Българите в чужбина остават инвеститор номер 1 в България. В този ред на мисли БФБ може много лесно според мен да се съживи -  да се направи пенсионна реформа и всеки да внася в индивидуална пенсионна сметка (като брокерски акаунт), която да може сам да управлява, но да не може да тегли от нея, докато не навърши годините за пенсия. Държавната индивидуална пенсия и вноска да останат. След като се пенсионира, човек да може да тегли примерно максимално 5% от стойността на година. Тогава всеки ще е свободен и сам ще знае докъде му се простира чергата. Недоволството ще е в граници. Но висшият политически материал едва ли ще се сети за такава работеща система. И ще се види ясно, че нищо не дават, а хората сами си плащат.

Развитие напред се получава, когато има силно несъгласие или недоволство с настоящето, което според мен е налице в България и Европа. Съпротивата срещу статуквото, когато се осъзнаят преимуществата на новото – така се печелят избори истински! В сегашно време информационните технологии спомагат много за това. Но трябва и криза, която да ускори или да направи този процес възможен. Затова аз лично очаквам силен спад, както на БФБ, така и на останалите пазари по света.

„Количествените улеснения“ или просто казано – печатането на пари, води до корелиране, не само на различните пазари по света, но и инвестиционни инструменти.  Според мен може да се забрави ученото в училище или университет – трябва да се гледат фактите, а академиците и политиците са в този случай крачка назад. Ако видя положителни промени в България, разбира се, че ще инвестирам по-активно.

Последна актуализация: 11:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 5 rate down comment 0
Toranaga
преди 7 години
тук искам да уточня, че аз гледам по друг начин на годините. Щом съм минал 45, значи съм на текущи 46. Ако това е проблем за теб, извинявай...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 4
redcretin
преди 7 години
'би му майката, Жозеф! Как може да си роден през 1971ва и да си на 46, това да не ти е смятане на еврейски лихви бре :) Инвесторе, куца ти аритметиката ... за останалото не ми се мисли! Инак хубаво резюме, и Виена добре стои в него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 0
Toranaga
преди 7 години
Бих се радвал да ми кажеш с какво не си съгласен. Аз търся оптимален модел, който според мен, не съм намерил напълно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 18 rate down comment 0
Спящият бик
преди 7 години
С годините разбрах, че всички четем едни и същи учебници, но в края на краищата всеки си изработва свой абсолютно субективен модел на инвестиране, повлиян от собствения му опит. Не разбирам и не споделям всичко от Toranaga, но се отнасям с уважение към споделеното от него!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 5
khao
преди 7 години
време е за смяна на ника, научихме те :) и да не е нещо с инжинер, че вече го имаш ... дай архитект или инвеститор петров
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 5
khao
преди 7 години
време е за смяна на ника, научихме те :) и да не е нещо с инжинер, че вече го имаш ... дай архитект или инвеститор петров
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 0
Hermes73
преди 7 години
Интересно интервю.Успех на колегата в инвестирането.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 3
misanthrope
преди 7 години
Ахахахаааа Михал може да чете и е прочел книжките на Киосаки! Бухахахаааа "търгаш с деривати". И къде ги търгуваш тиа застрахователни деривати, даже кат се двишиш в рейндж бе МихалА опциите Европейски ли ги джиткаш или американски?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 1
bgMan
преди 7 години
Хубаво интервю.Само дето е много кратко и синтезирано.Поздравления за автора и интервюирания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 1
vigilant
преди 7 години
"...някои гледат към звездите" Поздрави за мирогледа и нови успехи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още