IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Здравната система - проблеми и решения

Вижте провокативната позиция на Александър Тодоров за задължителното осигуряване в частен фонд и бъдещето на лекарското съсловие

08:45 | 25.09.12 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Здравната система - проблеми и решения

Ако ръководител на болница управлява некадърно, да се уволнява незабавно и подвежда под наказателна отговорност.

Ако лекар не спази Българския държавния стандарт за здравеопазването – да се уволнява със забрана да упражнява повече професията. Има излекувани и неизлекувани пациенти. Няма как да има малко излекуван, а “лошо излекуван” пациент да се разглежда като грубо нарушаване на лекарската професия, държавния стандарт и да се наказва с уволнение.

Здравеопазването да получава ресурсите за достойно съществуване (не в разкош, а да покрие държавния стандарт), а всеки, който си позволи да злоупотреби да бъде наказван най-строго

Решение на проблема с кадрите – лекари, медицински сестри. Те трябва да получават достатъчно, за да могат да живеят спокойно и да се възпроизвеждат, по никакъв начин в лукс. Който иска повече, да отиде в частния сектор, след като се “откупи” от системата.

Една реформа за висшето образование. Тя е свързана с така нареченото обучение “държавна поръчка”. От къде идва това понятие? Защо “държавна поръчка”? Едно време държавата сигурно си е планирала, че след 3-4 години ще са нужни на държавата – 200 юриста, 2000 лекаря, 200 икономиста, 4000 педагога и т.н.

И държавата поръчвала: 200 юриста, 2000 лекаря, 200 икономиста, 4000 педагога и т.н.

Те трябвало да бъдат най-добрите, защото държавата ще плати за обучението им. Държавата трябва да започне да планира. Колко икономиста ще трябват, колко юриста, колко лекаря, колко педагога, колко ИТ специалиста, колко полицаи. Това трябва да бъдат отпуснатите бройки държавна поръчка за висшето образование.

Обществото не работи, за да съществуват 51 висши учебни заведения. Висшите учебни заведения съществуват единствено, за да произвеждат кадри за развитието на обществото, не заради преподавателите, имуществото си, историята си или нещо друго. Ако 10 висши учебни заведения ще бъдат достатъчни, за да покриват нуждите на обществото, има ли причина да се пръскат държавните пари за нещо, за което после някой ще критикува, че не било достатъчно качествено? Че пазарът е наводнен с твърде много висшисти?

Всъщност на обществото не му трябват “висшисти”. Трябват педагози, лекари, икономисти, юристи, ИТ специалисти, хора на изкуството. И държавата трябва да плати за “доставката на необходимите кадри”, а всичко над това може да бъде ангажимент на частния сектор, който да конкурира държавните стандарти за висше образование.

След като държавата е планирала необходимите бройки за развитието на обществото и ги е “поръчала”, тя трябва да може и да ги задържи да се реализират в страната.

Някои специалности като медицината например струват много скъпо на държавата, затова хората, които ги завършват и още повече, когато става дума за националната сигурност, трябва да бъдат ангажирани за определен период 5-10 години, в който задължително трябва да работят в държавните здравни заведения (както се уточни при нормални условия за живот и възпроизводство, без лукс).

След този период, в който младите хора реално откупуват почти безплатното си образование, ще могат да изберат дали да продължат с нормалните условия за живот и възпроизводство, без лукс и спазване на държавните стандарти за здравеопазване примерно, или искат да си търсят голямото щастие с много лукс някъде извън държавната система.

Разбира се, всеки трябва да има възможност да се откупи веднага – само трябва да плати цената, която страната е платила за образованието му и да може да прави каквото иска след това. В този случай човекът реално е частник и е получил частно образование от държавната система.
 

Съгласни ли сте с толкова радикален подход? Какво трябва да се промени в системата на здравното осигуряване? Очакваме позицията ви на info@investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 2 rate down comment 2
21.12.2012
преди 11 години
Освен дълго и неясно написана, статията не е и редактирана - множественото число за одушевени лица завършва на "и" - лекари, икономисти, юристи, педагози, учители и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 1
Don Quijote
преди 11 години
Хехе, естествено, че е така. Просто България още десетилетя няма да бъде бяла дъжава и се опитах да потърся решение в сегашната обстанвка на разлагащ се комунизъм. Иначе трябва да знаеш, че самите лекари са си една особена каста. Те са си саможиви. Ако им осигуриш нормални условия за живот, повечето ще си живуркат и ще си практикуват професията с удоволствие. Ако лекаря спокойно може да отиде и да си купи нова Шкода или Дачия, него не го интересува да има БМВ или Мерцедес. Ако може да си купи жилище с поне една детска стая, нямя да иска мезонет с двоен гараж и т.н., но когато заплатата му не стига за нищо, изходите са три - чужбина, друга работа или корупция. Тези избрали 3-то обикновено са най-слабите медици и именно с тях се сблъскваме най-често.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 2
Императорът
преди 11 години
Твърде тоталитарно и комунистическо - аре да направим докторите някаква закрепостена каста. Само свободната конкуренция може да донесе качествена услуга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 1
Don Quijote
преди 11 години
Това вече е друга приказка. Нормално заплащне за мен е поне 1200 лева чисто за специализант и поне 2500-3000 лева за специалист. В отделни случаи, държавата може да отпуска до 5000-6000 лева заплата. Реално безпаричието и мизерията оставиха в системата, хора които не заслуават тези пари, но пък и системата се грижи освен за всички осигурени, и за всички неосигурени. Така че - да. Вече има сближаване на позициите ни. Тогава наистина ще са нужни и медицински стандарти. Не само за лечението, а въобще за обслужването и отношението към пациентите. В началото глобите трябва да са жестоки за да бъдат изхвърлени от системата всички, които не могат да предложат обслужване подобаващо на високата (за България) заплата, която получават.При всички положения, ако сме тръгнали за риба ще трябва първо да закачим червейче, а не да обясняваме на рибата, че част от националната сигурност е да се хване не въдицата за да не умрем от глад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 1
suniverse
преди 11 години
Един лекар не би трябвало да се тревожи за оцеляването си, а да е концентриран върху лечението на болните. Държавата има ресурса и интереса да осигури на съсловието спокойствие, но и задължително да се премахне търговската част от лечението. Лекарят трябва да лекува, не да продава услуга. Като държавен служител трябва да му се осигури нормално съществуване и възпроизводство.Частния сектор не може да отговори на тези условия, най-малкото защото там лекарят ще трябва да продава. Държавното здравеопазване обаче има друга цел - защита на националната сигурност, а каква по-голяма ценност за обществото има от здравето?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 1
suniverse
преди 11 години
Така нещата започват да се поизясняват. Сега да видим какво пишеше в статията как да се задържат, за да не бягат в чужбина: "при нормални условия за живот и възпроизводство, без лукс".500 лева доход за лекар, пък бил той и прохождащ не отговаря на "нормални условия за живот и възпроизводство". С толкова малко пари по никакъв начин не може да се възпроизведе човек и съвсем естествено ако живее в България, от първостепенно значение ще бъде да намери ресурси за собственото си оцеляване, а не да го е грижа особено за живота на пациентите. Тук е важно да се каже, че парите за здравеопазване в последните години са скочили многократно, качеството обаче май не се е вдигнало. Лекарите са се превърнали в търговци и това е проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 1
Don Quijote
преди 11 години
Отново подчертавам, че коментирате предметна област от която не разбирате. Ще внеса малко яснота. Медицина се учи 10 /десет/ години. Безплатно е обучението в първите 6 години. След тези 6 години нямаш право да практикуваш. За да практикуваш ти трябва специализация. Ако специализраш държавна поръчка, трябва или 4 години след завършване да работиш в клиниката която те обучавала или те разпределят на прозиволно място в държавата. Алтернатвата е да заплатиш обучението си и да върнеш всички получени стипендии. Ако избереш първия случай, то значи 4 години да бачкаш за 390 лева на месец, след което да ти предложат договор за около 500 лева. Така за 8 години се натрупва разлика със специалист учил 2,5 пъти по-малко в рамер на 75 000 евро. Ако 75 000 евро не е добра отплата за държавата здраве му кажи. Не виждам да сме цъфнали и вързали от това, че лекарите заплащат образованието си. На пракитика Вие не давате предложение, защото това отдавана е така. А за 5%-те процента е дълго за обясяване...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 1
suniverse
преди 11 години
На базата на какви емпирични данни се правят констатации, че само 5% от населението има интелигентност да си вземе изпит в университета?Ако е така, значи нещо му е сбъркано на университета, едва ли е възможно населението да е толкова загубено.После емиграцията на лекари в момента е възможна, защото няма пазарни отношения между тях и държавата. Последната ги дарява с безплатно образование и не иска нищо от тях. Ами нормално ако след това не им предлага сносна работа, конкурентни системи да ги привлекат.Между другото подобни идеи като отпадане на държавното здравеопазване и държавното образование може да ги разширим още малко. Хайде да няма и МВР, и национална отбрана. За какво ни са?И като се срещнем по улицата ще почваме да се стреляме на месо на свободния пазар, без никакви норми и ограничения, нищо държавно, всеки сам за себе си. Добра ли е идеята, а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 1
suniverse
преди 11 години
Драги Донкихоте, БДС е гаранция за качество. Нещо против стандартите за качество? Защото и облигациите на банки и държави ги оценяват по определени стандарти. Някой се оценяват с "ААА", други с "ССС" и т.н. Като на даден продукт му се сложи БДС, това е гарант за качество, може да се приеме, че е равностойно на облигация с рейтинг "ААА". Нещо лошо да има като човек отиде в магазина и да си купи нещо по стандарт с признати качества?Като става дума за планиране, какво би станало с една фирма, която не си планира разходи и приходи? Май ще фалира, нали?Какво ще стане с една държава, която не планира? Май ще фалира, нали?Както една фирма няма да дари с безплатно образование свой служител и да го пусне просто така да избяга при конкуренцията, така и няма причина държавата да е вечно дойна крава, да дарява с безплатно образование, а след това съответния лекар примерно да забегне при конкуренцията, където и да е тя, нали така?Защото и държавата трябва да се води от пазарните принципи, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 1
suniverse
преди 11 години
:-) това за кражбата на онези пари го въртят онези, чийто лобистки номера не постигнаха целта си, а именно да се въведат мутанти от вида ДЗПО и в здравеопазването. Ами да, на лобистите като нищо е било платено да облекат в закон подобен абсурд, но нещо не им е станала работата и се чувстват ограбени сега. Какво да се прави, онези 2% допълнително, които бяха пазени като излишък бяха похарчени за здравеопазване.Не за магистрали, за здравеопазване. Магистралите се строят изключително с европари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още