IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По какво българите приличат на милиардери?

След като не искаме високи данъци, заплатите ни са достатъчно високи, твърди Петър Кичашки от Института за модерна политика

10:47 | 07.12.14 г. 45
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
По какво българите приличат на милиардери?

Веднъж един от най-богатите хора в света – мултимилиардерът Уорън Бъфет, решил да провери кой от работещите в неговия офис плаща най-високи данъци като процент от доходите си. Счетоводителите на ексцентричния милиардер направили проверка. Кой плаща най-много не станало ясно, но се разбрало кой плаща най-малко данъци – Уорън Бъфет. Оказало се, че един от най-богатите хора в света плаща данъци по-ниски, отколкото плаща неговият асистент, чиято основна задача е да му носи кафето и да му взема дрехите от химическо.

Ние сме държава от 7 милиона уорънбъфетовци. Нямаме ресурсите на милиардера да плащаме на гигантски счетоводни къщи да извършват лупинги с парите ни из офшорни зони. Не сме и толкова богати. Приликата е твърде голяма, но на друга плоскост, заявява в свой анализ Петър Кичашки от Института за модерна политика.

Знаете ли коя е страната с най-ниски данъци в ЕС? Германия? Не, в Германия корпоративният данък е средно 29,8%, а данъкът върху доходите на физическите лица достига до 45%. Франция? Фирмите там плащат 33,33% върху доходите си, докато на физическите лица налогът достига до умопомрачителните 75%. Великобритания? Не – юридическите лица на Острова плащат 20 на сто на държавата, а за физически лица данъкът е до 45%. Испания? Фирмите в Испания плащат между 25 и 30%, докато при физическите лица данъкът е до 52 на сто.

Необходимо е да се направи и едно уточнение. Във всички тези държави, когато говорим за данъците върху доходите на физическите лица, навсякъде има скала „от-до“. С други думи навсякъде има или необлагаем доход за най-бедните, или данъчната ставка е изключително ниска. Всички тези баснословни проценти данъци за доходите на физическите лица в държавите, посочени по-горе, са само за най-богатите физически лица.

Тоест, ако си милионер във Франция, ще плащаш 75% от доходите си като данък на държавата, а ако си с най-ниските доходи, няма да плащаш нищо. Същото, но с различните горни граници на данъците, разбира се, важи и за Германия, Белгия, Португалия, Великобритания, Испания, Австрия, Дани, Швеция, Норвегия, САЩ, Канада и въобще целия западен свят, към който уж се стремим.

И отново на въпроса – къде се плащат най-малко данъци? Най-ниският данък в Европейския съюз се плаща в... България. Ние плащаме плосък данък в размер на 10% върху доходите си, без значение дали представляваме фирма или просто себе си. 10 на сто. Знаете ли, че дори такива данъчни убежища, класически офшорни зони като Кипър, където впрочем се говори, че перат парите си руските олигарси, данъкът е с 25% по-висок от нашия?

Като стана въпрос за Русия, нека кажем още нещо любопитно. Знаете кои са най-големите защитници  на плоското облагане у нас, нали? Точно тези икономисти и експерти, които ненавиждат Русия, радват се на санкциите срещу Русия, въобще са сигурни, че Русия е държавният еквивалент на Луцифер. В този ред на мисли – Русия е единствената икономика в топ 10, която прилага плосък данък и той е 13%, впрочем за големите компании е 20, а за малките – 6%.

Къде по света има плосък данък всъщност? В множество развити държави, спор няма. Русия вече я споменахме, добавяме Беларус, Албания, Източен Тимор, Ямайка, Казахстан, Киргизстан, Тринидат и Тобаго, Туркменистан, Черна гора, Македония, Мадагаскар и други. Сред най-развитите държави с плосък данък са прибалтийските, Унгария и Румъния.

Няма ли плосък данък в САЩ? Отговорът е: не. На федерално ниво фирмите дължат между 15 и 39%, на щатско допълнително до 12 на сто, а на областно може да се добавят още до 3%. С други думи, ако си фирма, ще дължиш между 15 и 54%, за физически лица облагането стига до 55,9%. Неслучайно в САЩ се говори, че от две неща не можеш да избягаш – смъртта и данъците.

Добре, а в Япония няма ли плосък данък? Не – данък за фирми - 38%, за физически лица - 50%. Канада? За фирми - между 11 и 15%, за физически лица – 50% + такси. Бразилия? За фирми - 34%, за физически лица – до 27,5%. Австрия  - 25% за фирми, до 50% за физически лица, Белгия – 33,99% за фирми, до 64% за физически лица, Португалия – 25% за фирми, до 54% за физически лица. Мисля, че няма нужда да продължавам.

Къде всъщност има по-ниски данъци, отколкото в България? Като изключим класическите офшорни зони, в Европа има само една държава с по-ниски данъци. В Черна гора налогът е 9 на сто. Иначе на нашето ниво на богатия са Македония и Босна и Херцеговина с 10% данък. Всъщност България е страната с най-голяма икономика с толкова ниски данъци.

Истината е, че у нас са ниски не само данъците, у нас и осигуровките. Въобще всичко, което се внася в държавния бюджет у нас, е малко.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на България е около 80 млрд. лв. в последните години. Знаете ли колко е бюджетът на държавата обаче? За 2014 г. бяха заложени като приходи 19,262 млрд. лв., а за 2013 г. – 18,403 млрд. лв. За
2012 г. – БВП 77 млрд., 17 млрд. приходи. За 2011 г. -  БВП 85 млрд., 16 млрд. приходи и т.н.

Какви са бюджетите в развитите държави, които гоним?

За 2011 г.  съотношението приходна част в бюджета и БВП на Франция е  1,3 трлн. при 2,8 трлн. долара БВП. За Германия - 1,5 трлн. приходи от 3,6 трлн. БВП.

Изводите, вярвам, можете да ги направите и сами. Аз само ще кажа пак, че явно сме нация на 7 милиона уорънбъфетовци, след като сме способни да плащаме толкова малко данъци.

Явно пенсиите ни са достатъчно високи, щом не искаме по-голям бюджет, т.е. по-високи данъци. Явно заплатите на учителите, лекарите, полицаите и други са достатъчно високи, щом не искаме по-голям бюджет, т.е. по-високи данъци. Явно условията, в които учат децата ни, са достатъчно добри, щом не искаме по-голям бюджет, т.е. по-високи данъци. Явно сме богати. Друго обяснение няма. Или?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 23 rate down comment 1
Miraka
преди 9 години
Имаше една поговорка от един филм "Много обичам парите, но още повече обичам парите на другите" :) cokrat1, kane и компания и те обичат парите на другите, за да "можело в България да се живее".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 3 rate down comment 15
cokrat1
преди 9 години
Скивай, сега, "брато"...в България има предостатъчно пари...но те се управляват от неподходящи хора...хора които не разбират, че сме 2014 година, и ние сме членове на ЕС. Просто парите трябва да се преразпределят по определен начин...както казвам аз по-долу, както казва -kane - по-горе...и някой други сигурно...да извиняват, че ги пропускам в случая. А, за книжките...ами тия които се учат във висшите икон. училища. Дотогава слушай какво казвам аз, kane и подобни коментатори. Знай, че в тоя форум преобладават Андрешковците, а от тях нищо добро за държавата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 2 rate down comment 15
kane
преди 9 години
адмирации на "екип инвестор" за статията ако има повече такива материали ще започна да чета не само заглавията виУспех!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 6 rate down comment 19
kane
преди 9 години
Бюджета трябва да е над 50% от БВП, за да се чустват хората щастливи в тази странаВсичко останало е плод на болна психикамин. заплата в РБ трябва да бъде меоблагаемия минимумгодишен доход и на физ.лице и на юр.лице над - НАД, СЛЕД, ДОПЪЛНИТЕЛНИТЕ СЛЕД 1 000 000 лв да све облага с 90% данък скала с 1% ъп на всеки 10 000лвслед мин заплатаи след само 4 години в РБ ще се живее
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 16
kane
преди 9 години
"Брутният вътрешен продукт (БВП) на България е около 80 млрд. лв. в последните години. Знаете ли колко е бюджетът на държавата обаче? За 2014 г. бяха заложени като приходи 19,262 млрд. лв"това прави 24% е бюджета от БВПЗатова живота в РБ смърди и ЩЕ смърдиЗащото държава НЯМА. Нетрябва и да има според рейгъномиката и милфриидмаониката. Девиза на психопата е отречен навсякъде по света, не и в РБ. Където на ББ му се реди политиката директно от ус демагози - хипермилиардери, които вярват в липсата на държавност, защото "пречела", пречела на богатите да стават все по-богати, регулирала и неразрешавала "свободата" да се краде, руши, унищожава природа, екслоатитират хора и т.н. И ЩЕ ГО ДУХАТЕ ВКУПОМ СЪНАРОДНИЦИ аз в РБ невиждам как мога да живея при така създалата се ситуация да ви кажа честнодокато българите не се отъждествяват с политиците си и правителството си и смятат властта си за враг и не гласуват и не са политически активни и са апатични, ще са жертви на чужди интереси/както
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 3 rate down comment 8
kane
преди 9 години
"Къде по света има плосък данък всъщност? В множество развити държави, спор няма. Русия вече я споменахме, добавяме Беларус, Албания, Източен Тимор, Ямайка, Казахстан, Киргизстан, Тринидат и Тобаго, Туркменистан, Черна гора, Македония, Мадагаскар и други"...и БългарияДа е ясно нивото ни на "развитие"дето се вика "NO COMMENT"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 15 rate down comment 0
honaniga
преди 9 години
Аз прекрасно знам, че от мен нищо не зависи. Просто не искам да плащам на тези които не допринасят с какъвто и да е продукт и си чешат топките по цял ден. Аз не съм видял държавен чиновник да се напъва. Да не говорим за ефективност и креативност. Не знам за какви книжки говориш. Аз не съм икономист а обикновен работник. Препоръчай. Допълнителна гледна точка е добре дошла.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 15
cokrat1
преди 9 години
Направо е чудесно, че от теб нищо не зависи. Прочети нужните книжки...и тогава пак се "обаждай" ако си разбрал какво пише в тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 15 rate down comment 1
honaniga
преди 9 години
Аз съм против вдигането на каквито и да са данъци, защото от тях се възползват най-вече хората, които най-малко заслужават. Нека аз да преценя на кой-да дам пари и за какво. Аз бих ги дал на най-умните, най-добрите, най-способните. Мисля, че сме достатъчно разумни да направим правилна преценка. Човешката природа е такава, че рано или късно ще се злоупотреби с чуждото
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
Изолираните (на парче) сравнения не са продуктивни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още