IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По какво българите приличат на милиардери?

След като не искаме високи данъци, заплатите ни са достатъчно високи, твърди Петър Кичашки от Института за модерна политика

10:47 | 07.12.14 г. 45
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
По какво българите приличат на милиардери?

Веднъж един от най-богатите хора в света – мултимилиардерът Уорън Бъфет, решил да провери кой от работещите в неговия офис плаща най-високи данъци като процент от доходите си. Счетоводителите на ексцентричния милиардер направили проверка. Кой плаща най-много не станало ясно, но се разбрало кой плаща най-малко данъци – Уорън Бъфет. Оказало се, че един от най-богатите хора в света плаща данъци по-ниски, отколкото плаща неговият асистент, чиято основна задача е да му носи кафето и да му взема дрехите от химическо.

Ние сме държава от 7 милиона уорънбъфетовци. Нямаме ресурсите на милиардера да плащаме на гигантски счетоводни къщи да извършват лупинги с парите ни из офшорни зони. Не сме и толкова богати. Приликата е твърде голяма, но на друга плоскост, заявява в свой анализ Петър Кичашки от Института за модерна политика.

Знаете ли коя е страната с най-ниски данъци в ЕС? Германия? Не, в Германия корпоративният данък е средно 29,8%, а данъкът върху доходите на физическите лица достига до 45%. Франция? Фирмите там плащат 33,33% върху доходите си, докато на физическите лица налогът достига до умопомрачителните 75%. Великобритания? Не – юридическите лица на Острова плащат 20 на сто на държавата, а за физически лица данъкът е до 45%. Испания? Фирмите в Испания плащат между 25 и 30%, докато при физическите лица данъкът е до 52 на сто.

Необходимо е да се направи и едно уточнение. Във всички тези държави, когато говорим за данъците върху доходите на физическите лица, навсякъде има скала „от-до“. С други думи навсякъде има или необлагаем доход за най-бедните, или данъчната ставка е изключително ниска. Всички тези баснословни проценти данъци за доходите на физическите лица в държавите, посочени по-горе, са само за най-богатите физически лица.

Тоест, ако си милионер във Франция, ще плащаш 75% от доходите си като данък на държавата, а ако си с най-ниските доходи, няма да плащаш нищо. Същото, но с различните горни граници на данъците, разбира се, важи и за Германия, Белгия, Португалия, Великобритания, Испания, Австрия, Дани, Швеция, Норвегия, САЩ, Канада и въобще целия западен свят, към който уж се стремим.

И отново на въпроса – къде се плащат най-малко данъци? Най-ниският данък в Европейския съюз се плаща в... България. Ние плащаме плосък данък в размер на 10% върху доходите си, без значение дали представляваме фирма или просто себе си. 10 на сто. Знаете ли, че дори такива данъчни убежища, класически офшорни зони като Кипър, където впрочем се говори, че перат парите си руските олигарси, данъкът е с 25% по-висок от нашия?

Като стана въпрос за Русия, нека кажем още нещо любопитно. Знаете кои са най-големите защитници  на плоското облагане у нас, нали? Точно тези икономисти и експерти, които ненавиждат Русия, радват се на санкциите срещу Русия, въобще са сигурни, че Русия е държавният еквивалент на Луцифер. В този ред на мисли – Русия е единствената икономика в топ 10, която прилага плосък данък и той е 13%, впрочем за големите компании е 20, а за малките – 6%.

Къде по света има плосък данък всъщност? В множество развити държави, спор няма. Русия вече я споменахме, добавяме Беларус, Албания, Източен Тимор, Ямайка, Казахстан, Киргизстан, Тринидат и Тобаго, Туркменистан, Черна гора, Македония, Мадагаскар и други. Сред най-развитите държави с плосък данък са прибалтийските, Унгария и Румъния.

Няма ли плосък данък в САЩ? Отговорът е: не. На федерално ниво фирмите дължат между 15 и 39%, на щатско допълнително до 12 на сто, а на областно може да се добавят още до 3%. С други думи, ако си фирма, ще дължиш между 15 и 54%, за физически лица облагането стига до 55,9%. Неслучайно в САЩ се говори, че от две неща не можеш да избягаш – смъртта и данъците.

Добре, а в Япония няма ли плосък данък? Не – данък за фирми - 38%, за физически лица - 50%. Канада? За фирми - между 11 и 15%, за физически лица – 50% + такси. Бразилия? За фирми - 34%, за физически лица – до 27,5%. Австрия  - 25% за фирми, до 50% за физически лица, Белгия – 33,99% за фирми, до 64% за физически лица, Португалия – 25% за фирми, до 54% за физически лица. Мисля, че няма нужда да продължавам.

Къде всъщност има по-ниски данъци, отколкото в България? Като изключим класическите офшорни зони, в Европа има само една държава с по-ниски данъци. В Черна гора налогът е 9 на сто. Иначе на нашето ниво на богатия са Македония и Босна и Херцеговина с 10% данък. Всъщност България е страната с най-голяма икономика с толкова ниски данъци.

Истината е, че у нас са ниски не само данъците, у нас и осигуровките. Въобще всичко, което се внася в държавния бюджет у нас, е малко.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на България е около 80 млрд. лв. в последните години. Знаете ли колко е бюджетът на държавата обаче? За 2014 г. бяха заложени като приходи 19,262 млрд. лв., а за 2013 г. – 18,403 млрд. лв. За
2012 г. – БВП 77 млрд., 17 млрд. приходи. За 2011 г. -  БВП 85 млрд., 16 млрд. приходи и т.н.

Какви са бюджетите в развитите държави, които гоним?

За 2011 г.  съотношението приходна част в бюджета и БВП на Франция е  1,3 трлн. при 2,8 трлн. долара БВП. За Германия - 1,5 трлн. приходи от 3,6 трлн. БВП.

Изводите, вярвам, можете да ги направите и сами. Аз само ще кажа пак, че явно сме нация на 7 милиона уорънбъфетовци, след като сме способни да плащаме толкова малко данъци.

Явно пенсиите ни са достатъчно високи, щом не искаме по-голям бюджет, т.е. по-високи данъци. Явно заплатите на учителите, лекарите, полицаите и други са достатъчно високи, щом не искаме по-голям бюджет, т.е. по-високи данъци. Явно условията, в които учат децата ни, са достатъчно добри, щом не искаме по-голям бюджет, т.е. по-високи данъци. Явно сме богати. Друго обяснение няма. Или?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 15 rate down comment 1
Ricco
преди 9 години
И не, данъците в България никак не са ниски - държавата прибира повече от половината от парите на повечето работещи. Ето точната сметка:http://represia.blog.bg/politika/2012/03/08/.916633
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 12 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
Да не забравяме един много важен методологичен въпрос: че този процент на преразпределение (35-50%) се мери спрямо БВП. А БВП е показател, който не отчита дълговете. Т.е. БВП включва неща, за които е взет заем, изконсумирани са, но остава да бъдат платени в бъдеще. Така, мерейки спрямо БВП се получава изкривена картина - този процент не е спрямо това, което сме изкарали, а спрямо това, което сме похарчили (а харчим повече отколкото изкарваме защото вземаме заеми).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 17 rate down comment 0
ivanrog
преди 9 години
Този спор е може би толкова стар, колкото и данъчните системи. Нормално хората, които плащат не искат да го правят, това важи с пълна сила и за немци и французи, а когато стане дума и за България, където политиците са по-крадливи от ***, нещата излизат от контрол. Когато държавата покаже воля и идея как да управлява правите от данъци, може да иска увеличаване, а до тогава и това е много. Иначе, да имаме една от най-ниските данъчни тежести в Европа - 35-38%, като за Европа средния показател е 48%, данните могат да се видят в Евростат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 25 rate down comment 2
cymru
преди 9 години
Олеле мале! Нито дума за косвени данъци, нито дума за смешния данък върху имоти (мо малко от този на една трошка) и липсващия върху земеделските земи.Слабо, много слабо - просто думи за седенка :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 20
cokrat1
преди 9 години
...продължение. Данък оборота да бъде 13% за вътрешни продажби, а за износ 6.5 %. Така и без нищо друго всички цени ще паднат с 7%. Потреблението ще се оживи...защото без оживление на потреблението няма как икономиката да се раздвижи. Може да се предложат и други идеи но за начало това е достатъчно. Ииии, ако това започне да се дискутира...най-големите противници на тази промяна ще бъдат именно тия който използват механизма на ДДС да "точат" по един или друг начин бюджета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 27
cokrat1
преди 9 години
Чудесна статия. Благодаря на автора за многото информация от целия свят. Вярвам, че числата са точно изчислени. В България има предостатъчно пари....но и сивата икономика е в големи размери. Май е дошло време да се основе някакъв тип народна партия която да вдигне данъците и другите приходи за държавата, така, че да могат да се вдигнат пенсиите поне с 40% на всички под 400 лева. За да може образованието да стане напълно безплатно. Здравеопазването да стане напълно поносимо/особено зъболекарите/. Като първа стъпка може да се премахне ДДС и се замени с данък върху оборота. Административно ще стане много лесно. Фирмите ще подават само Дневник за продажбите/ДПр/ и Справка декларация за данъка. Тя даже може да отпадне, щото цялото инфо го има в ДПр. Само с въвеждането на данък оборота "водичка ще грътнат" десетките фирми които източват чрез механизма на ДДС няколко милиарда от бюджета. В бюджета ще влязат няколко милиарда лева които могат да се използват за горепосочените неща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 16 rate down comment 1
melon
преди 9 години
Ми в някои щати е нула - например Орегон..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 14
Vesko94
преди 9 години
Че данъчната система у нас облагодетелства малцина за сметка на мнозина - от вярно, по-вярно. Нито инвестиции повече, нито по-високо потребление. Единственото звено, където има малко повече събираемост, е от ДОД. Всичко друго е трагедия, пълнене на бюджета от бедните хорица. Напълно подкрепям прогресивното облагане на доходите и отричането на това проклятие "плосък данък". Подкрепям нова скала от типа:До 5000 лв годишен доход - 0%До 15 000 лв годишен доход - 10%До 30 000 лв. годишен доход - 15%До 50 000 лв. годишен доход - 20%Над 50 000 лв годишен доход - 25%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 3
Zashtontcho
преди 9 години
Точно, поръчкова статия, всякакви същества се нароиха и пишат какви ли не глупости за пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 43 rate down comment 2
redcretin
преди 9 години
Поръчкова статия с автор-***.В Германия необлагаеми са 8000 евро годишно + още около 2000 по разни други пера. Данъкът започва от 12% но за нормални доходи остава под 20%. Ако поставим българите с такива условия, повечето няма да плащат данъци изобщо (заради 8000 евро доход без облагане).Богатите държави не допускат корупция на всички нива - затова и са богати. Затова БГ е на дъното, а Гърция същи се влоши. Изводите отдавна сме направили и сами - народът срещу политиците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още