IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По какво българите приличат на милиардери?

След като не искаме високи данъци, заплатите ни са достатъчно високи, твърди Петър Кичашки от Института за модерна политика

10:47 | 07.12.14 г. 45
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
По какво българите приличат на милиардери?

Веднъж един от най-богатите хора в света – мултимилиардерът Уорън Бъфет, решил да провери кой от работещите в неговия офис плаща най-високи данъци като процент от доходите си. Счетоводителите на ексцентричния милиардер направили проверка. Кой плаща най-много не станало ясно, но се разбрало кой плаща най-малко данъци – Уорън Бъфет. Оказало се, че един от най-богатите хора в света плаща данъци по-ниски, отколкото плаща неговият асистент, чиято основна задача е да му носи кафето и да му взема дрехите от химическо.

Ние сме държава от 7 милиона уорънбъфетовци. Нямаме ресурсите на милиардера да плащаме на гигантски счетоводни къщи да извършват лупинги с парите ни из офшорни зони. Не сме и толкова богати. Приликата е твърде голяма, но на друга плоскост, заявява в свой анализ Петър Кичашки от Института за модерна политика.

Знаете ли коя е страната с най-ниски данъци в ЕС? Германия? Не, в Германия корпоративният данък е средно 29,8%, а данъкът върху доходите на физическите лица достига до 45%. Франция? Фирмите там плащат 33,33% върху доходите си, докато на физическите лица налогът достига до умопомрачителните 75%. Великобритания? Не – юридическите лица на Острова плащат 20 на сто на държавата, а за физически лица данъкът е до 45%. Испания? Фирмите в Испания плащат между 25 и 30%, докато при физическите лица данъкът е до 52 на сто.

Необходимо е да се направи и едно уточнение. Във всички тези държави, когато говорим за данъците върху доходите на физическите лица, навсякъде има скала „от-до“. С други думи навсякъде има или необлагаем доход за най-бедните, или данъчната ставка е изключително ниска. Всички тези баснословни проценти данъци за доходите на физическите лица в държавите, посочени по-горе, са само за най-богатите физически лица.

Тоест, ако си милионер във Франция, ще плащаш 75% от доходите си като данък на държавата, а ако си с най-ниските доходи, няма да плащаш нищо. Същото, но с различните горни граници на данъците, разбира се, важи и за Германия, Белгия, Португалия, Великобритания, Испания, Австрия, Дани, Швеция, Норвегия, САЩ, Канада и въобще целия западен свят, към който уж се стремим.

И отново на въпроса – къде се плащат най-малко данъци? Най-ниският данък в Европейския съюз се плаща в... България. Ние плащаме плосък данък в размер на 10% върху доходите си, без значение дали представляваме фирма или просто себе си. 10 на сто. Знаете ли, че дори такива данъчни убежища, класически офшорни зони като Кипър, където впрочем се говори, че перат парите си руските олигарси, данъкът е с 25% по-висок от нашия?

Като стана въпрос за Русия, нека кажем още нещо любопитно. Знаете кои са най-големите защитници  на плоското облагане у нас, нали? Точно тези икономисти и експерти, които ненавиждат Русия, радват се на санкциите срещу Русия, въобще са сигурни, че Русия е държавният еквивалент на Луцифер. В този ред на мисли – Русия е единствената икономика в топ 10, която прилага плосък данък и той е 13%, впрочем за големите компании е 20, а за малките – 6%.

Къде по света има плосък данък всъщност? В множество развити държави, спор няма. Русия вече я споменахме, добавяме Беларус, Албания, Източен Тимор, Ямайка, Казахстан, Киргизстан, Тринидат и Тобаго, Туркменистан, Черна гора, Македония, Мадагаскар и други. Сред най-развитите държави с плосък данък са прибалтийските, Унгария и Румъния.

Няма ли плосък данък в САЩ? Отговорът е: не. На федерално ниво фирмите дължат между 15 и 39%, на щатско допълнително до 12 на сто, а на областно може да се добавят още до 3%. С други думи, ако си фирма, ще дължиш между 15 и 54%, за физически лица облагането стига до 55,9%. Неслучайно в САЩ се говори, че от две неща не можеш да избягаш – смъртта и данъците.

Добре, а в Япония няма ли плосък данък? Не – данък за фирми - 38%, за физически лица - 50%. Канада? За фирми - между 11 и 15%, за физически лица – 50% + такси. Бразилия? За фирми - 34%, за физически лица – до 27,5%. Австрия  - 25% за фирми, до 50% за физически лица, Белгия – 33,99% за фирми, до 64% за физически лица, Португалия – 25% за фирми, до 54% за физически лица. Мисля, че няма нужда да продължавам.

Къде всъщност има по-ниски данъци, отколкото в България? Като изключим класическите офшорни зони, в Европа има само една държава с по-ниски данъци. В Черна гора налогът е 9 на сто. Иначе на нашето ниво на богатия са Македония и Босна и Херцеговина с 10% данък. Всъщност България е страната с най-голяма икономика с толкова ниски данъци.

Истината е, че у нас са ниски не само данъците, у нас и осигуровките. Въобще всичко, което се внася в държавния бюджет у нас, е малко.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на България е около 80 млрд. лв. в последните години. Знаете ли колко е бюджетът на държавата обаче? За 2014 г. бяха заложени като приходи 19,262 млрд. лв., а за 2013 г. – 18,403 млрд. лв. За
2012 г. – БВП 77 млрд., 17 млрд. приходи. За 2011 г. -  БВП 85 млрд., 16 млрд. приходи и т.н.

Какви са бюджетите в развитите държави, които гоним?

За 2011 г.  съотношението приходна част в бюджета и БВП на Франция е  1,3 трлн. при 2,8 трлн. долара БВП. За Германия - 1,5 трлн. приходи от 3,6 трлн. БВП.

Изводите, вярвам, можете да ги направите и сами. Аз само ще кажа пак, че явно сме нация на 7 милиона уорънбъфетовци, след като сме способни да плащаме толкова малко данъци.

Явно пенсиите ни са достатъчно високи, щом не искаме по-голям бюджет, т.е. по-високи данъци. Явно заплатите на учителите, лекарите, полицаите и други са достатъчно високи, щом не искаме по-голям бюджет, т.е. по-високи данъци. Явно условията, в които учат децата ни, са достатъчно добри, щом не искаме по-голям бюджет, т.е. по-високи данъци. Явно сме богати. Друго обяснение няма. Или?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 12 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
Отново не разбра - не говорех за дефицита! Повтарям БВП е показател, който не отчита дългове. Частните! Т.е. ако си купя жилище за 100 хил. лева, от които (да кажем) 80 хил. лв. заем, то БВП се увеличава със 100 хил. лв., но аз остава да плащам едни 80 хил. лв. в БЪДЕЩЕ. Но от тези 100 хил. държавата прибира и харчи (примерно) 38 хил. СЕГА. Т.е. държавата харчи СЕГА нещо, което аз ще трябва да изкарам в БЪДЕЩЕ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 15 rate down comment 4
ssaki
преди 9 години
Явно е, че напоследък има мераци да се накажат "богатите" със заплати над 1000, да не говорим пък за 2000+ лева. Хубаво е като се правят подобни сравнения с бели страни да се имат предвид данъчните облекчения за семейства с деца, които са по-скоро стандарт (повечето са със семейно подоходно облагане). И последно - подобно повишаване на данъците ще удари пряко IT сектора, при това повсеместно. Тарикатите естествено няма да платят, но хората с по-големи заплати в чуждите фирми ще го отнесат моментално. Тези, които биха предпочели да плащат 30-40% данък в бяла страна пред 25% в България хич не са малко, а няма по-лесно нещо за едно IT да си стегне багажа и да замине.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 11 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
...А в допълнение на всички данъци и такси държавата е затрупала всичко и всички и с безбройни регулации. Например "Администрацията е въвела над 80 нови изисквания за разрешително за строеж за последните 10 години" (Димчо Михалевски):https://youtu.be/DH8JhxjqJKA
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 1
ivanrog
преди 9 години
Всъщност са ниски! Държавата харчи 38% от БВП, давам разхода, защото има един скрит данък бъдеще в дефицита. Това са всички държавни харчове, включително и осигурителните. По-ниски са само в няколко страни - Литва, Латвия и Румъния, говоря за тия, които са дадени в Евростат. Иначе сме на 67 място според ЦРУ factbook за събираните данъци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 10 rate down comment 1
Ricco
преди 9 години
...Разбира се, за сметка на това (и може би точно затова - защото се събират много данъци) се харчат много неефективно. Типичен пример - здравната система: ако трябва да се искат пари се вдига дандания и няма проблем да се променя закон (за бюджета), но ако става въпрос за контрол започват оправданията, че закона не позволявал да се контролира ефективно (т.е. когато трябва да се искат пари не е проблем да се променя закона, но когато става въпрос да се засили контрола изведнъж съществуващия закон става непреодолима пречка). Фредерик Бастия като че ли за България го е казал това: "Държавата е фикцията, чрез която всеки се опитва да живее на гърба на останалите".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 14 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
Объркал си ме - аз не съм от тия дето "ни" се плаща (от данъци), а от тия дето плащат данъци. И исках да кажа, че в България има само два ниски данъка, като единия от тях - този върху доходите на физически лица, в повечето случаи се плаща заедно с една камара осигуровки така че изобщо не се усеща ефект от това, че е "нисък". Ако гледаме пък корпоративния 10% данък, то отново, когато тези средства преминават към физическо лице, се плаща още 5% данък дивидент и така данъка става 14.5%. Т.е. пълен мит и илюзия е, че данъците в България са ниски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 19 rate down comment 1
keizer
преди 9 години
тоест тоя селянин дет е написал статията какво иска да каже? Дайте да вдигнем данъците за да вдигнем заплатите ли? Наистина тотално не разбирам какво иска да докаже с тая селска статия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 16 rate down comment 0
nns
преди 9 години
Петре , Петрееее кого лъжеш беее. 2003 като за 950лв на месец ми беше 28% данъка по-висока заплата ли вземах. Бааахти експертите щото данъците са ниски за това заплатите са ниски - буахахахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 1
ivanrog
преди 9 години
Въпрос на данъчна политика е от къде ще се вземат парите, ако се прави през бизнеса, то той няма да ви плаща повече, но за разлика от вас ще може да укрие повече! Принципно данъците върху потреблението са най-лесно събираемите. Това, което се гледа, не е коя страна плаща повече, все пак двете страни са зависими, а колко общо събира държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 17 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
...Ако някой си мисли, че данъците в България са ниски, само трябва да знае, че за повечето работещи, на всеки чисти 100 лева трудов доход (лично разполагаем), се плащат още 47 лева данък и осигуровки! Т.е. може да се каже, че облагането на труда е 47%. И това е само за труда, отделно има ДДС, акцизи, такси и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още