IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролната война с Русия може до докара до фалит Саудитска Арабия

Задълбочаващият се бюджетен дефицит на Рияд и отчуждаването на Кралството от САЩ могат да създадат необратими щети за саудитците

11:11 | 20.03.20 г. 63
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Принц Мохамед бин Салман. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Принц Мохамед бин Салман. Снимка: Ройтерс

Самата Саудитска Арабия премина от бюджетен излишък към рекордно висок дефицит през 2015 г. от 98 млрд. долара и изразходва поне 250 млрд. долара от валутните си резерви през този период, за който саудитските висши служители твърдят, че са загубени завинаги. Дори преди да започне тази нова ценова война, Саудитска Арабия вече беше изправена пред огромен бюджетен дефицит, прогнозиран да продължи поне до 2028 г. и то при очаквана средна цена за Брент от 84 долара за барел.

Толкова се беше влошило икономическото и политическото положение на Саудитска Арабия през 2016 г., че заместник-министърът на икономиката Мохамед ал Туваири заяви недвусмислено: „Ако ние (Саудитска Арабия) не предприемем никакви мерки за реформи и ако световната икономика остане същата, тогава сме обречени на фалит след три-четири години“. Тоест, ако саудитската държава продължи със свръхпроизводството, за да притисни допълнително цените на петрола надолу - точно както прави в момента, тогава тя ще бъде изправена пред фалит в рамките на три до четири години. 

Три-четири години обаче изглежда оптимистичен вариант, тъй като не бива да се забравя, че през 2016 г. саудитците не очакваха, че американският шистов сектор ще продължи да нараства по отношение на капацитета на продукцията или че цената за пробиване в Русия ще бъде около 40 долара за барел. Чисто емпирично, САЩ и Русия могат да си позволят да работят много по-дълго време от Саудитска  Арабия при цени на петрола около или под 40 долара за барел.

За САЩ има икономически ползи, които, особено през тази година, в която са налице отрицателните икономически ефекти от коронавируса, биха представлявали и значителни политически ползи. По правило се изчислява, че всяка промяна в цената на суровия петрол от 10 долара за барел води до 25/30-процентна промяна в цената на галон бензин, а всеки 1 цент надолу от средната цена за галон освобождава повече от 1 млрд. долара годишно допълнителни потребителски разходи. Политически това може да помогне на сегашния държавен глава на САЩ да се сдобие с добра изходна позиция на предстоящите президентски избори по-късно тази година.

По данни на неправителствената организация Национално бюро за икономически проучвания (NBER) след Първата световна война в 11 от 11 случаи действащият президент на САЩ печели изборите, ако икономиката на САЩ не се сблъсква с рецесия в рамките на последните 24 месеца преди изборите. Само един от седем президенти, които влизат в изборна кампания с икономиката в рецесия, успява да бъде преизбран (Калвин Кулидж през 1924 г.). Имайки се предвид това е разбираемо, че Доналд Тръмп предлага редица нови мерки в подкрепа на шистовата индустрия.

Междувременно, за Русия, чиято основна външнополитическа стратегия при президента Владимир Путин винаги е била „създаване на хаос и проектиране на руски решения и последвалото им влагане в този хаос“, войната със Саудитска Арабия на петролните пазари не може да бъде по-изгодна. Ако петролните цени се успокоят при около 40 долара за барел за Брент, когато търсенето в Китай се възстанови, Русия и нейните петролни компании ще могат да произвеждат толкова петрол, колкото искат. Дори и да не търгува около тези нива, Русия ще може се възползва от факта, че в рамките на по-малко от 10 години Саудитска Арабия обяви на два пъти икономическа война на единствения си реален съюзник в света - САЩ.

С увеличено влияние във всички ключови държави в шиитския полумесец на Близкия изток - Ливан, Сирия, Ирак, Иран и Йемен (през Иран) - Русия продължава да работи за заздравяване на позицията си и в страните по периферията на този полумесец – Азербайджан, Турция, Бахрейн и Пакистан.

И всичко се случва в момент, когато настоящият фактически владетел на Саудитска Арабия, престолонаследникът принц Мохамед бин Салман, е изправен пред най-сериозната криза на своя авторитет.

Остава загадка защо принц Салман се отчуждава от Вашингтон, изразходвайки остатъка от намаляващите резерви от чуждестранни активи на Кралството. Но, каквато и да е причината, Русия ще наблюдава отстрани със задоволство случващото се.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 9 rate down comment 3
mirodes
преди 4 години
Хахаха.Фобия означава страх.Като се има предвид какво се случи на Украйна,Молдова,Грузия,човек има право да е русофоб.Да не забравяме,че става въпрос за православни държави.А Русия се пише защитничка на православието.А Украйна е и славянска държава.А в предните отряди на Русия са чеченците ислямисти на Кадиров.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 5
Императорът
преди 4 години
Хитрият лисан и стратегос му трябват цени 40-45 долара, за да мачка шистаджиите в САЩ, но и той да печели. Цени под 25 долара не са изгодни за никой... и тоя *** на снимката в момента е сам срещу целия свят... и току-виж му се случила някоя случка.Тръмп обяви твърдата си решимост да се бори срещу тия пагубни за американската петролна индустрия цени, дори с цената на намаляване на американския добив. Руснаците го играят конструкивно - и на няколко пъти обявиха, че не са се отказали от участие в групата ОПЕК+ и че са готови за преговори.... но не и да изпълняват заповедите на някакъв самозабравил се камилар.Останалите страни от ОПЕК също не са ок. Ирак вече иска спешна среща на опекаджиите. Самата Арапия също не е ок... впрочем - коментиращите - колко от вас изобщо прочетоха статията? Дори при "нормалните" цени от преди кризата и коронавирусът - 65-70 долара - Арапия трупаше бюджетен дефицит... а сега? Сега е КАТАСТРОФА !!! А ако тоя подлудял *** срине цените до 10 кинта, нищо чудно самият негов баща - все още крал - да заповяда да го удушат. Експертът в статията ви обяснява защо Арапия няма шанс срещу САЩ, а и срещу Русия - ама вие сте чукчи - писатели - не читатели !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Крайно време е СЗО да обяви русофобството за тежко психическо заболяване. Ти си болен - и не само ти - неколцина сте тука - трябва да се лекувате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 12
mirodes
преди 4 години
Кои са тия опорки?Естествено,че не ме вълнуват нито Норвегия,нито Австралия.Те не са тръгнали да завладяват територии от съседни държави,нито пък имат ядрени бомби.Русия е завладяла или окупирала територии от Украйна,Грузия и Молдова.Добре,че нямаме обща сухоземна граница,та щеше и черноморието да окупира.Колкото са по-зле финансово,толкова по-малко злини ще правят по света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 9
mirodes
преди 4 години
На 22-и април е референдумът,на който руснаците трябва да се произнесат по промените в Конституцията ,според които Путин ще може да управлява доживот.Дотогава ще наливат яко пари от резервите,само и само да спрат обезценката на рублата.А после?Като барел нефт падне на 10 долара.Или ще обезценят рублата,или ще фалират.Норвежците също разчитат на приходи от нефт и газ,ама с тази разлика,че 50 процента от бюджета на Русия се формира от такива приходи.Така,че ги чака колапс.Щото няма никакви индикации,че цените на нефта,ще растат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 4
markov
преди 4 години
Другите не го вълнуват чиляка. Неговите опорки са за Русия.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 1
desperado
преди 4 години
Хайде сега погледни как се се сринала норвержката крона, австралиийския долар, кандадския долар, мексиканското песона ми поясни как толкова много се е сринала рублата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 1
desperado
преди 4 години
Хайде сега погледни как се се сринала норвержката крона, австралиийския долар, кандадския долар, мексиканското песона ми поясни как толкова много се е сринала рублата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 3
cherney
преди 4 години
Целта на Саудитска Арабия е цена в диапазона $12-20 долара за барел. Такива и стрес тестове правят. Реалността е много проста - и при цена от $45 долара пазара беше наводнен с петрол при ниско търсене, така, че тази цена нямаше да се задържи без значение от позицията на Русия. Просто становището на Кремъл дойде дюшеш на СА, които прекрасно знаеха, че няма как да се задържи цена от $45. В потвърждение на горното твърдение е факта, че СА от няколко месеца трескаво наема танкери, които ще ползва за плаващи хранилища. От 1 април ще е брутална битка за пазари и неслучайно още сега СА започна да атакува клиенти, купуващи Urals. От една седмица водещи трейдъри като Трафигура, Витол и Гленкор не могат да намерят клиенти на Urals. А с темповете на добив в света и липсата на търсене след десет до петнадесет дни добития петрол няма да има къде да се съхранява. А за пълен fun точно по това време - 1-5 април производството на петрол в СА ще удари тавана. Личното ми мнение е, че много скоро $10 за барел ще е реалност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 0
eboyanov
преди 4 години
Нито Русия, нито СА, нито американските шисти съм солидарен. Изкарваш от джоба си по малко, нали? значи тази 'война' ми харесва и дано да продължи към 5 долара за барел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още