IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролната война с Русия може до докара до фалит Саудитска Арабия

Задълбочаващият се бюджетен дефицит на Рияд и отчуждаването на Кралството от САЩ могат да създадат необратими щети за саудитците

11:11 | 20.03.20 г. 63
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Принц Мохамед бин Салман. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Принц Мохамед бин Салман. Снимка: Ройтерс

Самата Саудитска Арабия премина от бюджетен излишък към рекордно висок дефицит през 2015 г. от 98 млрд. долара и изразходва поне 250 млрд. долара от валутните си резерви през този период, за който саудитските висши служители твърдят, че са загубени завинаги. Дори преди да започне тази нова ценова война, Саудитска Арабия вече беше изправена пред огромен бюджетен дефицит, прогнозиран да продължи поне до 2028 г. и то при очаквана средна цена за Брент от 84 долара за барел.

Толкова се беше влошило икономическото и политическото положение на Саудитска Арабия през 2016 г., че заместник-министърът на икономиката Мохамед ал Туваири заяви недвусмислено: „Ако ние (Саудитска Арабия) не предприемем никакви мерки за реформи и ако световната икономика остане същата, тогава сме обречени на фалит след три-четири години“. Тоест, ако саудитската държава продължи със свръхпроизводството, за да притисни допълнително цените на петрола надолу - точно както прави в момента, тогава тя ще бъде изправена пред фалит в рамките на три до четири години. 

Три-четири години обаче изглежда оптимистичен вариант, тъй като не бива да се забравя, че през 2016 г. саудитците не очакваха, че американският шистов сектор ще продължи да нараства по отношение на капацитета на продукцията или че цената за пробиване в Русия ще бъде около 40 долара за барел. Чисто емпирично, САЩ и Русия могат да си позволят да работят много по-дълго време от Саудитска  Арабия при цени на петрола около или под 40 долара за барел.

За САЩ има икономически ползи, които, особено през тази година, в която са налице отрицателните икономически ефекти от коронавируса, биха представлявали и значителни политически ползи. По правило се изчислява, че всяка промяна в цената на суровия петрол от 10 долара за барел води до 25/30-процентна промяна в цената на галон бензин, а всеки 1 цент надолу от средната цена за галон освобождава повече от 1 млрд. долара годишно допълнителни потребителски разходи. Политически това може да помогне на сегашния държавен глава на САЩ да се сдобие с добра изходна позиция на предстоящите президентски избори по-късно тази година.

По данни на неправителствената организация Национално бюро за икономически проучвания (NBER) след Първата световна война в 11 от 11 случаи действащият президент на САЩ печели изборите, ако икономиката на САЩ не се сблъсква с рецесия в рамките на последните 24 месеца преди изборите. Само един от седем президенти, които влизат в изборна кампания с икономиката в рецесия, успява да бъде преизбран (Калвин Кулидж през 1924 г.). Имайки се предвид това е разбираемо, че Доналд Тръмп предлага редица нови мерки в подкрепа на шистовата индустрия.

Междувременно, за Русия, чиято основна външнополитическа стратегия при президента Владимир Путин винаги е била „създаване на хаос и проектиране на руски решения и последвалото им влагане в този хаос“, войната със Саудитска Арабия на петролните пазари не може да бъде по-изгодна. Ако петролните цени се успокоят при около 40 долара за барел за Брент, когато търсенето в Китай се възстанови, Русия и нейните петролни компании ще могат да произвеждат толкова петрол, колкото искат. Дори и да не търгува около тези нива, Русия ще може се възползва от факта, че в рамките на по-малко от 10 години Саудитска Арабия обяви на два пъти икономическа война на единствения си реален съюзник в света - САЩ.

С увеличено влияние във всички ключови държави в шиитския полумесец на Близкия изток - Ливан, Сирия, Ирак, Иран и Йемен (през Иран) - Русия продължава да работи за заздравяване на позицията си и в страните по периферията на този полумесец – Азербайджан, Турция, Бахрейн и Пакистан.

И всичко се случва в момент, когато настоящият фактически владетел на Саудитска Арабия, престолонаследникът принц Мохамед бин Салман, е изправен пред най-сериозната криза на своя авторитет.

Остава загадка защо принц Салман се отчуждава от Вашингтон, изразходвайки остатъка от намаляващите резерви от чуждестранни активи на Кралството. Но, каквато и да е причината, Русия ще наблюдава отстрани със задоволство случващото се.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 12 rate down comment 7
mirodes
преди 4 години
Много му е изгодно на Путин цена на барел нефт от 25 долара.При условие,че е разчетен бюджета на минимум 40 долара за барел.А през април като саудитите и ОАЕ увеличат добива,то цените още ще паднат.Тъкмо да се увеличи бюджетният дефицит на Русия до над 4 трилиона рубли.И един долар да струва над 100 рубли.Направо е прекрасно за руснаците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 1
Antikvar
преди 4 години
1. Войната не започна ли защото "хитрият лисан и стратегос" реши да удари шистовият добив на САЩ? Поне така твърдяха едни хора в началото на март. 2. Преди същите хора пък ми обясняваха че войната започнала защото "хипито" Пръмп, подкукоросало Саудтите да свалят центе, за да валира Русия. 3. Сега пак тези хора излизат с трета версия...странни типове :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 9
Кисимов
преди 4 години
Путин не можеше да нарежда на частните компании колко да добиват и затова при договорено намаление Сургутнефтегаз увеличи добива така и саудитския принц решил да внесе хаос в системата като си извоюва пазарен дял, предполагайки, че бъдещите преговори за намаление на добива ще тръгнат вече от новите по-високи нива на добив на С.Арабия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още