IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: Икономическата пропаст между София и провинцията се задълбочава

Българите са най-недоволни от стандарта на живот и ниските доходи, показва анализ на института

15:52 | 14.11.13 г. 36
Автор - снимка
Редактор
ИПИ: Икономическата пропаст между София и провинцията се задълбочава

Българите са най-недоволни от стандарта на живот и ниските си доходи, показва изследване на Института за пазарна икономика. Разделението между столицата и останалата част на страната се задълбочава, а северната и южната част на страната рязко контрастират по отношение на икономическото си развитие. В същото време политиката за сближаване на регионите търпи провал, смятат икономистите от Института за пазарна икономика (ИПИ), които представиха доклад по реализирания проект „Регионални профили: показатели за развитие 2013”.

Гражданите повсеместно декларират най-ниско удовлетворение от стандарта си на живот и доходите, което не е изненада, предвид ефектите от кризата върху доходите и факта, че България остава най-бедната страна в ЕС, пише в анализа.

Инфраструктурата и сигурността също получават относително ниски оценки. Въпреки повсеместните слабости в системите на образование и здравеопазване, гражданите като цяло споделят по-скоро удовлетвореност от образованието и здравето.

Развитието на областите е оценявано на основата на 58 показателя, обединени в осем категории - икономика, инфраструктура, данъци и администрация, география, образование, здравеопазване, околна и социална среда.

Според анализа изпъква рязкото противопоставяне между Северна България и Южна България. А именно седемте области в Северна България са с най-ниска заетост - под 40%. В същото време седемте региона с най-висока заетост са в Южна България.

Примерът от трудовия пазар се потвърждава и по отношение на икономическото развитие. Анализаторите са категорични, че Южна България се справя много по-добре с кризата в сравнение със Северна България.

„На първо място е демографската структура е по-лоша, много възрастни хора, малко хора в трудоспособна възраст, по-малко хора работят. Другото, което е през последните 5-6 години, огромната част от инвестиционната активност в сферата на инфраструктурата беше съсредоточена в Южна България“, коментира Явор Алексиев, цитиран от БНР.

Той посочи, че в Северна България няма големи завършени проекти с изключение на Дунав мост 2 , но все още той не е показал кой знае какъв ефект. Друг проблем е неспособността да се усвояват европейски средства.

В тази част на страната и рисковете от „посивяване“ на икономиката са най-реални. Според проучване, проведено сред бизнеса между около 2000 фирми, само 10 области очакват покачване на заетостта и отново в Южна България. Остават и очакванията на Север работните места да намаляват. Тези тенденции се наблюдават от няколко години.

Проучването регистрира още нерегламентирани плащания в системата на здравеопазването - в размер на 20 процента и 1/4 пътуващи пациенти в други области, за да се лекуват. Местната власт не развива бизнес средата и заради липсата на стимули, смятат икономистите.

Въпреки трудното възстановяване, по-голямата част от местните администрации и органи на управление не полагат нужните усилия за подобряване на бизнес средата, констатира анализът. Изводът е направен въз основа на влошените оценки на бизнеса за тяхната работа и увеличените възприятия за корупция в анкетите от май 2013 г., както и от относително консервативния подход по отношение на местните данъци и такси. Електронните услуги на местно ниво и тяхната използваемост също остават предизвикателство.

Последна актуализация: 11:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 17 rate down comment 1
STRAHO
преди 10 години
И да успеят проблема ще си остане. Просто нямаме държавници. Нямаме хора със стратегическо мислене. Критичната маса във всички партии са клиентилисти. Естествено следствие на дългогодишно корумпирано управление на държавата заложено от ***. Бойко беше прав че няма материал! Не мога да се начудя, колко трябва да си глупав за да зарежеш формирани от векове центрове на икономическа активност и да съсредоточат ресурсите на държавата в един от тях превръщайки го за няколко десетки години в държава в държавата!? Има едно единствено обяснение. За да контролираш населението по лесно. Облагодетелстват го за сметка на другите българи и си гарантират властта. Който е чел история, сигурно прекрасно знае до какво води подобна политика. Примери има във Византийската история има и в нашата и то много! Нищо ново под слънцето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 13 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Аз пък ти казвам че в софия има поне 2 мил ако не и повече. Хайде сметни го спрямо населението на държавата, което реално е тук и сигурно ще получиш към 40%. Ми що да не свалят правителството? Почти половината население е там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 1
GreatApe
преди 10 години
Че то в Плевен няма ли пенсионери, учащи и чиновници. Даже и университетски преподаватели има. А 150 000 чиновници са може би в цялата държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 1
GreatApe
преди 10 години
Че то в Плевен няма ли пенсионери, учащи и чиновници. Даже и университетски преподаватели има. А 150 000 чиновници са може би в цялата държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 2
melon
преди 10 години
Че садат домате у парко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 17 rate down comment 7
mathematician
преди 10 години
Ясно е, че не си чувал за ИТ и за ИТ оутсорсинг. Ама за Силвестър Сталон и Шварценегер може и да си чувал. Дека снимат чат пат тука у Бояна по някой филм.Та ИТ-то (туй дето го нямате у ваше село) докарва къде милиард в зелено от чужбина и а пък то главно е съсредоточено у Софето.Само туризма докарва леко повече кинта от чужбина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 17 rate down comment 23
Бате Пешо
преди 10 години
Kaкво произвежда София?От 1 200 000 жители 600000 са в графата учащи и пенсионери.150 000 държавни чиновници.Учители университетска и общинаска администрация.Не знам си колко хиляди чантаджии по офисите на национални фирми.И малка част обслужваш персонал келнери шофьори параджии и готвачи.Тези хора лежат на гърба на целия български народ.Тези хора малка част от тях искат да свалят и назначават правителсва като демонстрират наглост и не зачитане волята на народа от последните избори.Целта на тези *** е да се докопат до държавния бюджет и да лапат и крадат.Всичката тая *** за един ден произвежда 10000 кубика *** и тор.Интриги и простотия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 3
pavlikenski ziganin
преди 10 години
Е ми софиянчета нали са яко десни ха ха ха , жертва ли Севера заради Юга , без да питат Севера , ясно , иначе София е известна с политически си *** . Бре както вика червения хамстер тази година хай тек с ниски заплати , другата петилетка лоу тек с високи заплати , е ми .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 29 rate down comment 6
albobo76
преди 10 години
София е отдавна държава в държавата и няма нищо общо с осналата България, освен че се говори Български. Въпросче към ГЕРБерите - Какво направи ББ за подобряване жизнения стандарт на Българите? Дори магистралата беше за Софиянци, да стигат бързичко до Морето и да не се блъскат със селяните по пътищата от соца. Филмър БСП + ДПС сме го гледали и повторението няма да е по-различно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 4
alexx
преди 10 години
Честно казано не мога да си обясня защо водеща статия за изследване на ИПИ, а не данните за БВП, за които няма и дума в сайт за икономика и финанси...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още