IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бюджетната комисия прие законовите промени за вкарване на временен синдик в КТБ

Дава се възможност и на лица, притежаващи международен опит в банкови фалити, да съветват временния синдик, предвиждат поправките

16:22 | 17.03.15 г. 4
<p>
	Поправките, с които ще стане възможно временен синдик да влезе в КТБ, ще се гледат утре от Народното събрание. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Поправките, с които ще стане възможно временен синдик да влезе в КТБ, ще се гледат утре от Народното събрание. Снимка: архив, Ройтерс

Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание прие на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност, който предвижда създаването на фигурата „временен синдик“ и последващото му назначаване за постоянен. С нормативния акт се дава възможност и лица, притежаващи международен опит в банкови фалити, да съветват или да се включат в работата на временния синдик.

„Промените бяха приети с почти пълен консенсус“, коментира пред журналисти председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова след края на заседанието. Тя визира представителите на „Атака“, които не подписаха споразумението, подкрепено от останалите парламентарно представени партии в края на миналата седмица.

Припомняме, че миналата седмица премиерът Бойко Борисов изрази опасенията си за разграбване на Корпоративна търговска банка (КТБ), чийто лиценз беше отнет в края на миналата година. Той поиска назначаване на временен синдик в банката, а Фондът за гарантиране на влоговете в банките подаде и искане в Софийския градси съд. Съдът обаче отхвърли искането, заради което законодателите пристъпиха към спешни законови промени, въпреки че още не е приключило делото на основните акционери в банката срещу решението на БНБ за вземането на лиценза ѝ.

„Безвремието между отнемането на лиценза и обявяването на банка в несъстоятелност вече не може да продължава“, защити Стоянова поправките в Закона за банковата несъстоятелност.

Текстовете ще се гледат от Народното събрание утре, каза Менда Стоянова и изрази увереност, че те ще бъдат приети. Така дори до края на другата седмица ще има възможност временен синдик да влезе в КТБ.

Със съгласието или по предложение на Управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките временният синдик ще може да възлага на лица, притежаващи международен опит в разследване на банкови фалити, да извършват действия по проследяване и да препоръчват на временния синдик на действия за запазване и връщане в имуществото на банката.

„Във ФГВБ има постъпили четири или пет оферти“, коментира в тази връзка Стоянова. Две компании дори предлагат заплащането да се извърши след постигнати резултати по работата за връщането на съответните суми на КТБ.

Регистърът на синдиците, който води Българска народна банка и от който ФГВБ може да избира и назначава синдици, няма да бъде публичен, уточни Стоянова след въпрос на телевизия Bulgаria On Air. Сред предложенията за изменение в Закона за банковата несъстоятелност бе именно този регистър да стане публично достояние.

По време на дискусиите Мартин Димитров от Реформаторския блок направи предложение временният синдик да представя ежеседмични отчети за дейността си, в които описва всички свои действия в изпълнение на правомощията си, с изключение на информацията, защитена със закон. Той предложи отчетите на синдика да постъпват не само във ФГВБ и при министъра на финансите, но и в Комисията по бюджет и финанси към парламента.

Сред предложенията му бе и защитената информация да се внася в секретната секция на НС. Йордан Цонев от ДПС обаче контрира Димитров с аргумента, че народните представители нямат право на достъп до банкова тайна. „Дори и прокуратурата трябва да поиска достъп до разкриване на банкова тайна“, допълни Цонев. В крайна сметка предложенията на Димитров не бяха приети.

В дневния ред на заседанието на бюджетната комисия не попадна сигналът на мажоритарния акционер в КТБ „Бромак“, според когото промените в Закона за банковата несъстоятелност противоречат на Конституцията и на множество европейски директиви. На журналистически въпрос обаче Менда Стоянова отговори, че не счита поправките за незаконни, въпреки че не се е запознала със становището на „Бромак“.

По отношение работата на квесторите в КТБ председателят на бюджетната комисия обясни, че те съгласуват действията си с Управителния съвет на БНБ и напомни за писмото, което те разпространиха до обществеността в края на седмицата.

Дискусията относно законността на цесиите и прихващанията, които квесторите са правили в периода от поставянето на КТБ под специален надзор до приемането на промените в Закона за банковата несъстоятелност през ноември миналата година, чрез които цесиите и прихващанията бяха обявени за недействителни, тепърва ще се доизяснява юридически, поясни Стоянова.

Промените предвиждат още Законът за банковата несъстоятелност да се прилага за висящите дела, образувани по искане на БНБ, касаещи чл. 37, ал. 2 от Закона за кредитните институции, а именно – искането от страна на БНБ до компетентния съд за откриване на производство по несъстоятелност на банка.

Законът ще се съблюдава и при оспорване на индивидуални административни актове на БНБ по чл. 36 от Закона за кредитните институции, който определя при какви случаи централната банка е длъжна да отнеме лиценз на банка.

Целта на промените явно е да се избегне казус, при който тече обжалване на отнетия лиценз, а това забавя произнасянето на съда по обявяването на банката в несъстоятелност.

Всичко по казуса с КТБ можете да проследите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:16 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 10 rate down comment 2
aldy
преди 9 години
Измамените камилчета мигат на парцали и се чудят "кой открадна парите". Цецо Мустака го обвиняват за задигането на206 милиона. Тогава КОЙ задигна 4.5 милиарда, щом за това не обвиняват Цецо Мустака? Щяли да хванат от гората фирма, да търси ограбените милиарди. Всичката пушилка е за да се заметат следите на виновниците за фалита и разграбването на банката. Единствената медия, която се осмелява да дава трибуна на най-потърпевшите от грабежа, е ТВ7. Вера Ахундова и Даниел Божилов са единсвените, които са събрали огромен доказателствен материал за целия обем на извършваните престъпления, като са сезирали всички държавни институции за това. Нула реакция. Оглушително мълчание. Интересното е дали и как ЕК ще реагира на подадедия доклад, заедно с над 200 автентични документа, от страна на сдружението "Ние, гражданите". Че потърпевшите ще си получат обезщетенията в размер на 5-6 милиарда, е ясно като бял ден. Но НИКОЙ няма да бъде осъден за грабежа на века. Вервайте ми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 2
marto76
преди 9 години
Изглежда като замитане на следите! Никой не търси съдебна отговорност от Цветан Василев! А той продължава да води луксозен живот в Сърбия с парите на ограбените вложители в КТБ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 1
крас
преди 9 години
Промяната на Закона за бюджет 2014 бе свързана с теглене на държавен заем от 4,5 млрд. лв. от който само 0,3 млрд. се разпределяха по министерства!Останалата част от над 4 млрд. лв. чрез ФГВБ потънаха в банковата система!Чрез ФГВБ държавата плати на вложителите на КТБ над 3,6 млрд. лв окрадени от акционерите на банката!КОЙ ЩЕ НИ ВРЪЩА ТЕЗИ ПАРИ *** МЕНДО?Докога ще ти гледаме мазната физиономия и докога ще ни правите на ***?!Защо ние ще плащаме задълженията на КТБ ***?!Вие сте част от тази мафия!Време е да бъдете съдени заедно с тях !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 2
tonitov
преди 9 години
Временният синдик преди да влезне в КТБ правителството ще падне и най-големите крадци, червени, ДПС и завоалираните маскари, отново най-високо ще крещят "защо не хванахте крадеца". Предходното правитество беше с мандат докато КТБ се обере, а сегашното е с мандат, докато може да не се разбере кой изтоци КТБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още